Warszawa

100. rocznica II Powstania Śląskiego w Muzeum Historii Polski

100. rocznica II Powstania Śląskiego w Muzeum Historii Polski

100 lat temu, w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., wybuchło II Powstanie Śląskie – pierwszy ze zrywów śląskich, który osiągnął swoje cele.

 

Miało zademonstrować siłę polskiej ludności i dążenie do zjednoczenia z Polską, było też reakcją na prowadzony przez Niemców terror. W ramach rocznicy Muzeum Historii Polski przygotowało film "Od Cudu nad Wisłą do Cudu nad Rawą". Od piątku, 21 sierpnia,  Muzeum Historii Polski zaprasza na swój kanał YouTube na internetową premierę filmu „Od cudu nad Wisłą do cudu nad Rawą”. Film dokumentalny Adama Turuli to druga część z cyklu produkcji Muzeum Historii Polski przypominających wydarzenia sprzed wieku, dzięki którym najbardziej uprzemysłowiona część Górnego Śląska – powróciła do Macierzy.

 

Tym razem autor w 30-minutowym dokumencie, prezentuje wydarzenia jakie miały miejsce w okresie od upadku I Powstania Śląskiego z 1919 roku do momentu zakończenia 25 sierpnia 1920 roku II Powstania Śląskiego. Był to czas przygotowań do polsko-niemieckiej rywalizacji przedplebiscytowej, narastającej walki politycznej, ale też konfliktów narodowościowych. Ogromny wpływ na sytuację na Śląsku miało niepowodzenie wyprawy kijowskiej Józefa Piłsudskiego i odwrót wojsk polskich pod Warszawę. Wśród Niemców wzmogło to nadzieję, na upadek polskiego „państwa sezonowego”, bowiem eliminowałoby to konieczność organizowania plebiscytu.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć