Warszawa » Wiadomości lokalne » KINO LALEK

KINO LALEK powiększ

KINO LALEK

Projekcje najciekawszych polskich i zagranicznych animacji z lat 50. i 60. aż po te współczesne, spotkania z twórcami lalek i animatorami, warsztaty animacji lalkowej oraz projekcje z muzyką na żywo składają się na KINO LALEK, nowy projekt Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA). Na dzieci i dorosłych do końca czerwca czeka mnóstwo wydarzeń i spotkań z lalkami w roli głównej! 

 

Kapitan Morten i Królowa Pająków, materiały prasowe

 

Początki animacji lalkowej w Polsce i nowy projekt FINA
Wszystko zaczęło się w 1912 roku, gdy Władysław Starewicz zaprezentował pierwszą animację lalkową w historii światowego kina – „Piękną Lukanidę”, opowieść o walce żuków o względy królewny Lukanidy. W Polsce jeszcze przed wybuchem II wojny światowej podejmowano próby realizacji krótkich animacji lalkowych. W 1947 roku Zenon Wasilewski zrealizował film „Za króla Krakusa” i to właśnie ten tytuł został uznany za film założycielski polskiej kinematografii animowanej. Wówczas w partyzanckich warunkach, nierzadko w mieszkaniach zamienionych na pracownie, na słabym technicznie sprzęcie powstawały pierwsze polskie animacje.


Model produkcji stopniowo się zmieniał, w latach 50. powstało Studio Filmów Lalkowych w Tuszynie, które po pewnym czasie zmieniło nazwę na Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Właśnie to łódzkie studio jest głównym bohaterem lalkowego przeglądu realizowanego do czerwca przez Filmoteką Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA), w dwóch siedzibach w Warszawie - przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w oraz Kinie Iluzjon.

 

Projekt KINO LALEK to szereg wydarzeń towarzyszących wystawie realizowanej wspólnie przez FINA i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki pt. LALKI: TEATR, FILM, POLITYKA. Wystawa, której kuratorką jest Joanna Kordjak, umiejscawia teatr lalkowy w obszarze historii sztuki oraz w szerszym kontekście przemian artystycznych i polityczno-społecznych zachodzących w Polsce w latach 50. i 60. XX wieku. Wystawę w warszawskiej Zachęcie można oglądać do 23 czerwca. Z kolei na odwiedzających Kino Iluzjon i siedzibę główną FINA na warszawskim Służewie czeka seria projekcji, w tym muzyką na żywo, warsztaty oraz spotkania twarzą twarz z lalkami z legendarnego Se-Ma-Fora!

 

Dla dorosłych
Wyjątkową częścią KINA LALEK dla dorosłej publiczności są cieszące się wielką popularnością pokazy z muzyką na żywo. Podczas tej edycji projektu zaplanowano dwa spotkania w tej formule. Wieczór 24 kwietnia poświęcony będzie muzyce eksperymentalnej, a ścieżkę dźwiękową do animacji o tematyce kosmicznej zaprezentuje na żywo duet Pin Park. Pokaz poprzedzi rozmowa poświęcona muzyce eksperymentalnej komponowanej na potrzeby polskiej animacji z udziałem  krytyczki muzycznej Ewy Szczecińskiej; wieloletniej reżyserki dźwięku ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia Barbary Okoń-Makowskiej oraz Macieja Bączyka z Pin Park, który w swojej pracy teoretycznej tropi dźwięk zawarty w obrazie i obraz ukryty w falach i strukturach dźwiękowych. Pod koniec zaś maja muzyczną oprawę seansu wypełnionego filmami pioniera animacji Władysława Starewicza zapewni pianista Kamil P. Staszowski i perkusjonistka Patrycja Betley. Udział w pokazach w siedzibie FINA na ul. Wałbrzyskiej 3/5 jest bezpłatny.

 

Uwaga diabeł, reż. Zenon Wasilewski (1959)/ fot. Mieczysław Biełous, źródło Fototeka FINA

 

Ponadto, w kinie Iluzjon zaplanowano pokazy serii animacji, skupionych tematycznie wokół postaci z filcu, opowieści o ludziach i zwierzętach czy piekielno-niebiańskich wątków. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć m.in. zachwycające swoimi walorami plastycznymi i melancholijne w nastroju filcowe animacje duetu Emma De Swaef i Marc James Roels (To niezwykłe ciasto oraz Oh Willy…) czy też animacje szwedzkiej reżyserki Niki Lindroth von Bahr ze zwierzęcymi, ale bardzo podobnymi do ludzi, bohaterami (Tord i Tord, Łaźnia, Brzemię). Na szczególną uwagę zasługują również filmy Zenona Wasilewskiego – ojca-założyciela polskiej powojennej animacji.


Szczegółowy plan projekcji i informacja o biletach dostępne są tutaj:
www.kinolalek.fina.gov.pl

 

Dla dzieci
KINO LALEK to przede wszystkim projekcje wyjątkowych animacji, wśród których nie zabraknie propozycji dla najmłodszego grona odbiorców, m.in. opowieści o rycerzach, smokach, jaskiniowcach i ciągle popularnym Misiu Uszatku. Wszystkie pokazy dla dzieci odbywają się przy ul. Wałbrzyskiej 3/5, tam też, dzięki miniwystawie spotkać można lalki – bohaterów bajek ze studia Se-Ma-For, pochodzących z Muzeum Kinematografii w Łodzi. To właśnie w Se-Ma-Forze tworzyli m.in. Zenon Wasilewski, Edward Sturlis, Jerzy Kotowski, Tadeusz Wilkosz, lalki i scenografię projektowali wybitni plastycy: Adam Kilian, Zofia Stanisławska-Howurkowa, Lidia Miniticz, Wacław Kondek, a muzykę komponowali m.in. Krzysztof Penderecki, Jerzy Matuszkiewicz, Włodzimierz Kotoński, Eugeniusz Rudnik. Animacje Se-Ma-Fora wybrzmiewały jazzem, muzyką symfoniczną, elektroakustyczną. Na ekranach kin i telewizorów dzięki pracy artystów skupionych wokół Se-Ma-Fora gościli bohaterowie: najbardziej znany i lubiany miś polskiego kina, czyli Miś Uszatek, Miś Colargol, Plastelinki, Pacyk i jego kolorowy świat, Muminki. Wśród prezentowanych na wystawie w FINA obiektów znajdują się lalki, które wyszły ze znanych i lubianych seriali takich jak Maurycy i Hawranek, Trzy Misie, Kolorowy świat Pacyka, filmów pioniera polskiej animacji  – Zenona Wasilewskiego: Dwie Dorotki, Czarodziejskie dary, realizacji Tadeusza Wilkosza: Nie drażnić lwa, Pierścień z bajki.


Pokazom animacji towarzyszyć będą warsztaty animacji poklatkowej - Raz, dwa, trzy – Filmoteka Szkolna patrzy oraz Animator zaanimowany, warsztaty piksilacji, dzięki którym każdy z uczestników będzie mógł, choć na chwilę stać się bohaterem własnego filmu.

 

Wyszły z bajek. Wystawa lalek studia Se-Ma-For z Muzeum Kinematografii w Łodzi

 

Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na:
www.kinolalek.fina.gov.pl
Kontakt:
e-mail: media@nina.gov.pl
T. +48 723 510 077
----------------------------------------------
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) to nowoczesna instytucja kultury, która została powołana 1 czerwca 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jej misją statutową jest digitalizacja, gromadzenie, restaurowanie i udostępnianie, a także promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego oraz upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej. FINA jest też koproducentem nowych materiałów audiowizualnych (filmów, audycji radiowych i telewizyjnych oraz wydawnictw filmowych i muzycznych).

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 | 02-739 Warszawa

www.fina.gov.pl 

 

mat. Organizatora


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Gdzie nad wodę? więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Ciepłe dni zachęcają do wyjścia z domu i spędzenia czasu gdzieś nad wodą, w ciszy i spokoju. W Warszawie i okolicach znajduje się kilka zbiorników wodnych otoczonych plażami. Są to miejsca atrakcyjne dla osób w każdym wieku, również dla dzieci. więcej »
Gramy całe wakacje: w Teatrze Polonia, Och-Teatrze i w plenerze

Gramy całe wakacje: w Teatrze Polonia, Och-Teatrze i w plenerze

Na scenach Teatru Polonia oraz Och-Teatru sezon trwa przez cały rok. Gramy w wakacje, całe lato, codziennie - w lipcu i sierpniu. więcej »
Weekend za miastem. Miasto-Ogród

Weekend za miastem. Miasto-Ogród

Jeśli marzy Wam się chwila oddechu za miastem, relaks w parku, wycieczka rowerowa lub piesza po lesie, wsiadajcie w samochód lub pociąg i ruszajcie do Podkowy Leśnej! więcej »
Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę. więcej »
Weekend za miastem

Weekend za miastem

Są miejsca, które warto odwiedzić o każdej porze roku i my takie miejsca znamy. Byliśmy, sprawdziliśmy, polecamy. więcej »
"Błękitny Tydzień" warszawskich licealistów na rzecz Komitetu Ochrony Praw Dziecka

"Błękitny Tydzień" warszawskich licealistów na rzecz Komitetu Ochrony Praw Dziecka

W 28 stołecznych szkołach średnich zrzeszonych w Lidze Warszawskich Liceów w dniach od 31 maja do 7 czerwca br. młodzież organizuje drugą edycję akcji "Błękitny Tydzień" na rzecz podopiecznych Komitetu Ochrony Praw Dziecka. więcej »
Mam OKO na kulturę

Mam OKO na kulturę

Dziś Ośrodki Kultury przeszły prawdziwą rewolucję! Prócz typowych aktywności proponują one także zajęcia high hells, koncerty rockowe czy? degustacje wina. więcej »
Komitet Ochrony Praw Dziecka na Warszawskich Targach Książki

Komitet Ochrony Praw Dziecka na Warszawskich Targach Książki

Komitet Ochrony Praw Dziecka będzie obecny na tegorocznych Warszawskich Targach Książki, które odbędą się w dniach 23-26 maja na Stadionie Narodowym. więcej »
Wsłuchaj się w historie rzeczy warszawskich!

Wsłuchaj się w historie rzeczy warszawskich!

Muzeum Warszawy z nowym spotem. Celem spotu jest pokazanie Muzeum jako miejsca, w którym rzeczy opowiadają swoje własne historie, mają swój wewnętrzny świat. więcej »
KINO LALEK

KINO LALEK

Ruszył cykl pokazów, spotkań i warsztatów wokół animacji lalkowej. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci.  

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019