Warszawa

Królewski Ogród Światła

W miniony weekend odbyło się uroczyste otwarcie Królewskiego Ogrodu Światła, który będzie rozświetlał ogród wilanowski aż do 24 lutego 2019 r.

 

W tym roku zaprezentowano zupełnie nową ekspozycję – Muzyczny Ogród Marzeń łączący światło z muzyką klasyczną. Aleją świetlną prowadzącą do pałacu w sobotę i niedzielę przeszło prawie 14 000 osób!


Tegoroczny Królewski Ogród Światła kontynuuje opowieść, która zaczęła się w ubiegłym sezonie. Goście odwiedzający wilanowski park po zmroku mogą się poczuć jak na królewskim dworze! Do pałacu poprowadzi ich 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewają utwory Jana Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa czy Johanna Straussa II. Na dziedzińcu wita ich strzeżona przez orły rozświetlona pergola, a w ogrodzie północnym spacerują aleją obsadzoną pnączami. Mimo jesienno-zimowej aury światłem rozkwitają też drzewka pomarańczowe, a tuż obok nich można zrobić sobie zdjęcie w świetlistej ramie z pałacem w tle.

 

Stąd też jest najlepszy widok na tegoroczną niespodziankę – Muzyczny Ogród Marzeń zlokalizowany na tarasie dolnym! Światło wiernie odwzorowuje i wypełnia zmieniającymi się barwami geometryczne kształty ogrodu, a wszystko to w rytm znanych motywów muzyki klasycznej: dynamicznej „Burzy” z „Czterech pór roku” Vivaldiego czy nastrojowego „Tańca cukrowej wieszczki” z „Dziadka do orzechów” Czajkowskiego.

 

Tak jak w latach ubiegłych goście mogą zobaczyć także mappingi, czyli trójwymiarowe pokazy wyświetlane na fasadzie pałacu, łączące światło, obraz i dźwięk, pod wpływem których poszczególne elementy dekoracji ożywają. W tym roku są one wyświetlanie nie tylko w soboty i niedziele, ale też w piątki.

Koncepcja świetlnej oprawy ogrodu wilanowskiego została przygotowana i zrealizowana przez firmę Multidekor. – Królewski Ogród Światła to dla nas projekt zupełnie wyjątkowy. Przy pomocy światła opowiadamy barwną historię pałacu w Wilanowie i zabieramy zwiedzających w niezwykłą podróż w czasie. Zauważyliśmy, że ta pionierska wystawa, doceniona także za granicą, pokazała, jak można zimą nadać parkom i ogrodom nowe życie, a także stała się inspiracją dla innych tego typu obiektów w Europie – mówi prezes Multidekor Tomasz Podogrocki.


CIEKAWOSTKI LICZBOWE

  • Wystawa składa się z ponad pół miliona energooszczędnych diod eko-LED i 140 elementów dekoracyjnych rozmieszczonych na powierzchni ponad 14 500 mkw.
  • Rozświetlony tunel prowadzący główną aleją do pałacu ma długość 75 m, a cała trasa zwiedzania obejmuje ponad 1 km.
  • Cała wystawa zużywa tylko 36 KW/h, czyli tyle ile zużywa się przeciętnie do wypieku 15 ciast.
  • Montaż wszystkich elementów wystawy trwał niemal 5 tygodni. W powstanie i realizację instalacji zaangażowanych było około 120 osób: designerów dekoratorów, montażystów, elektryków, spawaczy, ślusarzy. Dekoracje zostały przywiezione przez świetlny konwój w postaci 5 wypełnionych po brzegi ciężarówek.
  • Zanim powstały projekty, pracownicy Multidekor wykonali masę analitycznej pracy. Spędzili ok. 20 godzin w bibliotece i przewertowali kilkanaście książek poświęconych historii oraz architekturze ogrodu i pałacu. Nad wystawą przez kilka tygodni pracował 12-osobowy zespół projektantów. W tym czasie powstały 223 szkice nowych elementów świetlnych.

 

DATY i GODZINY OTWARCIA:

14–31 października 2018, godz. 17.00–21.00
2 listopada 2018 – 24 lutego 2019, godz. 16.00–21.00 


DATY i GODZINY MAPPINGÓW:

14–31 października 2018, piątki, soboty i niedziele, godz. 18.30, 19.30, 20.30
2 listopada 2018 – 24 lutego 2019, piątki, soboty i niedziele, godz. 17.30, 18.30, 19.30

 

BILETY:
poniedziałek – czwartek: 10 zł – bilet zwykły, 5 zł – bilet ulgowy, dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny
piątek – niedziela: 20 zł – bilet zwykły, 10 zł – bilet ulgowy, dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny

 

FACEBOOK
WWW

 

tekst: mat. Organizatora

fot. Marcin Mastykarz

 

1/5
1/5
2/5
2/5
3/5
3/5
4/5
4/5
5/5
5/5

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć