Pod koniec czerwca, w Szpitalu Dziecięcym im. prof. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie została otwarta Strefa Rodzica.
Miejsce do zabawy i oderwania się od szpitalnej rutyny dla podopiecznych szpitala i ich opiekunów jest dwa razy większe niż dotychczasowe Strefy. Będzie z niej korzystać kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie.
Program „Strefa Rodzica” wystartował 5 lat temu i do tej pory na oddziałach dziecięcych stworzono 24 komfortowe powierzchnie. Niekłańska to 25-ta edycja tego projektu społecznego, a jednocześnie pierwsze takie miejsce w Warszawie. Po raz pierwszy także w pięcioletniej historii programu Strefa przeznaczona jest do użytku dla wszystkich, 11 oddziałów szpitala.
Każdego roku w Szpitalu Dziecięcym na Niekłańskiej leczy się ponad 15 tys. pacjentów, nie tylko z Warszawy, lecz także z całego województwa mazowieckiego. Stworzona przestrzeń, daje najmniejszym pacjentom możliwość spędzenia czasu ze swoimi rodzicami w komfortowych warunkach, aby choć na chwilę mogli zapomnieć o chorobie.
Zaaranżowana w Szpitalu na Saskiej Kępie przestrzeń o powierzchni ponad 100 m2 wcześniej pełniła funkcję sali konferencyjnej i już od dłuższego czasu wymagała rewitalizacji. Z remontem zwlekano jednak ze względu na brak funduszy.
Pomimo tego,że Strefa Rodzica na Niekłańskiej oficjalnie została przekazana do użytku dosłownie przed momentem, to już stała się popularna wśród pacjentów i organizowane są w niej codzienne zajęcia. Strefa wykorzystywana jest również na potrzeby różnorodnych wydarzeń. Odbyły się tam m.in. akcja wspomagania leczenia z pomocą dogoterapii czy uroczyste zakończenie roku szkolnego dla przewlekle chorych dzieci uczących się na terenie szpitala. To dopiero początek działania strefy i pojawiają się coraz to nowsze pomysły, jak ją najlepiej wykorzystać.
Powierzchnia sali konferencyjnej przed remontem pamiętała zamierzchłe czasy PRL-u. Po kompleksowym odnowieniu wykorzystywana jest każdego dnia przez dzieci, których stan zdrowia pozwala na przemieszczanie się po szpitalu. Organizujemy tam m.in. spotkania z filharmonikami warszawskimi, policjantami. Na co dzień odbywają się zajęcia plastyczne, muzyczne i ruchowe, odpowiednio dobrane do dzieci w różnym wieku. Przede wszystkim jednak, Strefa pełni funkcję miejsca, które pozwala oderwać się najmłodszym pacjentom i ich opiekunom od szpitalnej rzeczywistości, która jak wiemy nie jest prosta, szczególnie w tak młodym wieku.
- podkreśla rzecznik Szpitala Dziecięcego na Niekłańskiej, Mariusz Mazurek