Warszawa

38. Małe Warszawskie Spotkania Teatralne

Przed nami przegląd spektakli teatralnych w ramach kolejnej edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych. Prezentujemy te dedykowane dzieciom i młodzieży.

 

Wydarzenie rozpocznie się 16 maja i potrwa do 28 maja.

pełen program i informacje: warszawskie.org

 

Małe WST w tym roku skierowane są głównie do dzieci 6-10, ale i do nastolatków, którym z reguły poświęcamy mniej czasu, których trudniej zainteresować teatrem.

 

klikając w galerię dowiecie się co, gdzie i kiedy w ramach 38. Małych WST:)

 

oprac. Agnieszka Bińczycka na podstawie materiałów Organizatora

 

1/6
1/6

"Straszka pospolita" Grupy Coincidentia z Białegostoku

 

Termin: 17 maja, godz. 10:00

Miejsce: Teatr Dramatyczny, Scena Przodownik, ul. Olesińska 21

dla widza od 7 lat

 

O ile straszkę pospolitą - popularny gatunek ważki - można spotkać nad jeziorem albo nad rzeką to pospolite strachy występują dosłownie wszędzie. Raz większe, raz mniejsze, u małych i dużych, czające się w dzień i w nocy. Skąd się biorą? Jak działają? Dlaczego i po co się boimy? Takie pytania podejmuje w swoim najnowszym spektaklu Grupa Coincidentia zapraszając młodych widzów (w wieku od 7 lat) do osobliwego laboratorium strachów i wspólnego odkrywania istoty lęku. To szalona podróż w głąb ludzkiej głowy, dziwacznych snów, gawęd i bajek na dobranoc, realizowana poprzez kolaż fantazji i teatralnych eksperymentów. Na drodze scenicznych improwizacji, bazując na tekstach naukowych, dramatycznych czy autentycznych, dziecięcych opowieściach artyści odtwarzają mechanizmy strachu bawiąc się konwencjami i formą.

 

fot. mat. Grupy Coincidentia

2/6
2/6

"Chłopcy z Placu Broni" Teatru Pinokio z Łodzi

 

Termin: 21 maja, godz. 10:00

Miejsce: Studio teatrgaleria PKiN

dla widza od 10 lat

 

Nad głowami świszczą pociski słów. Ktoś komuś wypowiada wojnę. Jeden przeciw drugiemu. Nieustannie toczą się małe i duże wojny. Trwa wielkie zawłaszczanie. Moje-Twoje.
Po której jesteś stronie? I czy w ogóle musisz być po czyjejś stronie?
Place zabaw, boiska, podwórka stają się polem bitwy. Nie ma czasu na refleksję. Wśród okrzyków nie słychać głosów rozsądku, nie słychać propozycji dialogu. W bitewnym hałasie nie słychać cichego śpiewu dziecięcej wrażliwości, nie słychać odgłosów zabawy i radości. Plac, o który toczy się walka to przestrzeń, w której każdy chce być zwycięzcą, gdzie realizują się instynkty walki i obrony. Wszystko po to, by zaspokoić głód własności, tożsamości i społecznej przynależności.
W „Chłopcach z Placu Broni” tematom walki, bohaterstwa i ofiary, kształtującym wyobraźnie i postawy młodego odbiorcy, towarzyszą rodzące się podziały, wrogość i zawężenie optyki, będące efektem ubocznym powstających w grupie norm i ideologii. Głównym sensem i zadaniem spektaklu jest uchwycenie momentu, w którym instynkty i systemy wartości zaczynają przejmować kontrolę nad zbiorowością.

 

fot. mat. promocyjne Teatru Pinokio

3/6
3/6

"Burza" Wrocławskiego Teatru Lalek 

 

Termin: 22 maja, godz. 10:00

Miejsce: Studio teatrgaleria PKiN

dla widza od 6 lat

 

Czyli Shakespeare dla dzieci!

Polsko-czeski duet artystyczny Elżbieta Chowaniec - Marek Zákostelecký, twórcy doskonale odbierani przez dziecięcą publiczność „Czarodziejskiego fletu” postanowili ponownie zmierzyć się z wielką klasyką i udowodnić, że można ją grać także dla najmłodszych. Tym razem wzięli na warsztat "Burzę" – jedno z ostatnich i najbardziej tajemniczych dzieł Shakespeare'a. W ich interpretacji rzecz dzieje się w kosmosie, a na pierwszy plan wysuwa się wątek miłosny.
Na odległej planecie rozbija się statek kosmiczny, którym podróżują Antonio wraz z przyjacielem Alonsem i jego synem Ferdynandem. Miejsce jest zamieszkane przez zesłanych tam przed laty przez Antonia księżniczkę Mirandę i jej ojca Prospera. Wygnańcom towarzyszą tubylcy – potworny Kaliban i tajemniczy Ariel. Na skutek intrygi Prospera Miranda i Ferdynand zakochują się w sobie.

 

fot. mat. promocyjne Twórców

4/6
4/6

"Wodna opowieść" Teatru Lalek Pleciuga ze Szczecina

 

Termin: 23 maja, godz. 10:00

Miejsce: Studio teatrgaleria PKiN

dla widza od 6 lat

 

Wzruszająca historia przyjaźni wbrew przeciwnościom i szacunku dla czyjejś odmienności.
W wodnych głębinach rodzą się mała rybka i mała kijanka. Od samego początku spędzają razem każdą chwilę. Ich nierozerwalna przyjaźń wydaje się przypieczętowana przez wodę.
Jednak z upływem czasu coś się zaczyna psuć...
Czy Tosia i Franek mają szansę ocalić łączące ich uczucie? Czy przyjaciele mogą się między sobą różnić i prowadzić odmienne style życia? Czy bliskie relacje są możliwe tylko między tymi, którzy wyglądają, myślą i czują dokładnie tak samo?

 

fot. mat. promocyjne Teatru

 

 

 

5/6
5/6

"Odlot" Teatru Animacji z Poznania

 

Termin: 24 maja, godz. 10:00

Miejsce: Teatr Dramatyczny, Scena na Woli ul. Kasprzaka 22

dla widza od 8 lat

 

Nanji to młody bocian biały, który przez zrządzenie losu urodził się nie w Europie, a w Afryce. Jest jedynym białym dzieciakiem wśród afrykańskich czarnych bocianów i przez to wszędzie czuje się obco. Ma tylko jedną prawdziwą przyjaciółkę - zwariowaną Fantu, czarną bocianicę. Jednak nadopiekuńcza mama i przepracowany tata Nanjiego boją się o bezpieczeństwo syna i, w ramach kary za nierozsądne wybryki, zabraniają dzieciom się spotykać. Nanji i Fantu postanawiają więc uciec razem do Europy - wyśnionej ojczyzny Nanjiego, w której jego zdaniem wszystko jest lepsze.
Sztuka w mądry i lekki sposób opowiada o tolerancji, porusza problemy tożsamości narodowej, etnicznej, uwrażliwia na inność i udowadnia, że kolor skóry to tylko kolor skóry i nic więcej.

 

fot. mat. promocyjne Teatru

 

 

6/6
6/6

"Akademia Pana Kleksa" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu

 

Termin: 27 maja, godz. 11:30

Miejsce: Studio teatrgaleria PKiN

dla widza od 6 lat

 

Nieśmiertelna bajka Jana Brzechwy powstała na scenie opolskiego teatru jako lalkowy spektakl muzyczny. W niezwykłym widowisku usłyszymy piosenki nam znane – ale na nowo wykonane, zobaczymy wiele ruchu i tańca, towarzyszyć nam będą projekcje wideo, różne figury i lalki. Razem z chłopcami, uczniami Akademii, wejdziemy w świat Pana Kleksa – w świat bajek, w świat snu – a także w zaświaty Psiego Raju. Przeżyjemy jeszcze raz przygody Szpaka Mateusza i tajemniczego chińskiego mędrca, doktora Paj-Chi-Wo, podstępy Golarza Filipa i Alojzego-chłopca-automatu, przemiany Pana Kleksa – a wszystko to stanie się za sprawą teatralnej magii i fantazji artystów z OTLiA.

 

fot. mat. promocyjne Teatru

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć