Śląsk

Noc Muzeów na Śląsku. Top 8 propozycji dla dzieci!

Noc Muzeów na Śląsku. Top 8 propozycji dla dzieci!

W Noc Muzeów śląskie instytucje kultury nie zapominają o najmłodszych: kuszą warsztatami, animacjami, grami i zabawami. Dokąd się wybrać w z pociechą? Gdzie wspólnie celebrować tę wyjątkową noc? Oto najciekawsze propozycje dla dzieci na Noc Muzeów 2016!

 

Muzeum Częstochowskie
Zabawa repliką zbroi rycerskiej, warsztaty plastyczne Mały botanik – zielnikowa przygoda czy Jurajskie tajemnice – warsztaty edukacyjne dla dzieci to zaledwie garść propozycji przygotowanych dla najmłodszych przez Muzeum Częstochowskie. Warto jednak pamiętać, że o ile wstęp na wydarzenia jest wolny, to na atrakcje trzeba się wcześniej zapisać. Dlatego już dziś rezerwujcie sobie czas i miejsce!

 

Stary Młyn w Żarkach
Zastanawialiście się kiedyś co dzieje się w młynach po zmroku? Czy naprawdę nikogo tam już nie ma? A może dopiero wtedy zaczyna się to, co najciekawsze? W nocy z 14 na 15 maja będzie niepowtarzalna okazja, żeby się o tym przekonać! Zabierzcie ze sobą pociechy i udajcie się na tę najciekawszą z wypraw. A być może okaże się, że w świetle lampek i lampionów czasem widać więcej!

 

Nocne zwiedzanie muzeum w Żarkach startuje o 22:00 i potrwa do 2:00 w nocy.

 


Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie na nocne zwiedzanie zaprasza całe rodziny! Świetnie odnajdą się tutaj także ci najmniejsi, a to wszystko za sprawą grupy Lufcik na Korbkę. To właśnie ona zagości w siedzibie muzeum przy al. W. Korfantego, racząc najmłodszych zwiedzających miniaturami teatralnymi przygotowanymi specjalnie na tę okazję!  „Zakręceni w czasie. Straszków szpacyry, łopowieści, bojki, bery” oparte na motywach śląskich berów, bojek i opowieści. Nie lada gratką będą także zajęcia „Futurystyczny desing” oraz warsztaty plastyczne poświęcone książce wczoraj i dziś organizowane w Bibliotece Muzeum Śląskiego w siedzibie przy ul. T. Dobrowolskiego.

 

Chętni proszeni są o wcześniejszą rezerwację miejsc pod numerem telefonu 32 213 08 70.


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Tej nocy nie śpi także Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, otwierając swoje podwoje i dla małych, i dla dużych. Niech czuje się zaproszony każdy, kto chce się dowiedzieć, co się dzieje z zabytkiem zanim znajdzie się na wystawie, a co z obrazem, gdy trafia do „lekarza”? Jak przechytrzyć i upolować śląskie mamidła? Co mówią drzewa, a co najnowsze badania dotyczące królewskiej rodziny żubrów? Na odwiedzających czeka 8 wystaw, pokaz mody inspirowanej elementami stroju śląskiego, projekcję filmu i liczne spotkania oraz warsztaty.
Wydarzenia będą się odbywać w obydwu gmachach Muzeum Górnośląskiego, jak również w muzealnej Wozowni (otwieranej dla zwiedzających tylko w tę noc) w godzinach 18.00–24.00. Na wszystkie wstęp jest wolny. Prosimy, by zabrać latarki.


A co z najmłodszymi? Specjalnie dla dzieci Muzeum Górnośląskie przygotowało:

- warsztaty dla kopistów - tuż po spotkaniu Obraz u lekarza. W pracowni konserwatora dzieł sztuki (21.30–22.30)
- grę terenową dla całych rodzin Śląska demonologia dla odważnych (19.00–24.00)
- warsztaty plastyczne w Wozowni (18.00–24.00)

Na dzieciaki czeka też stała ekspozycja przyrodnicza – to właśnie tutaj o 20:30 przyrodnicy zaczną snuć opowieść Drzewa mówią. Historia w pniu zapisana. Zaś w Galerii Malarstwa Polskiego o 22.00–22.30 zadawać będziemy zagadki - Różne oblicza krajobrazu. Można wziąć z sobą latarki! Przydadzą się- uwaga!- przy szukaniu śląskich potworów !

 

 

Muzeum w Gliwicach
Muzeum w Gliwicach spać nie zamierza i już dziś zaprasza najmłodszych na warsztaty zupełnie wyjątkowe. Dzieciaki znajdą się więc w Krainie wynalazków i wśród Wynalazków, które zmieniły świat. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano także warsztaty naukowe : „Młody konstruktor”, „Polimerowy robak”, „Młody inżynier” (Willa Caro) oraz warsztaty nawiązujące do rozwoju przemysłu na Śląsku - „Pionierzy śląskiego przemysłu” (Oddział Odlewnictwa Artystycznego). Będzie się działo!

 



Trzy Stawy w Katowicach
Nie w muzeum, a w centrum handlowym. Nie w noc, a w dzień. Ale zgodnie z ideą Nocy Muzeów. Warto tu przyjść i doświadczyć czegoś nowego: wszak po raz pierwszy w województwie śląskim do gry wchodzi centrum handlowe. To właśnie tu zostanie zaprezentowana blisko setka prac wybitnych polskich twórców surrealizmu, w tym m.in. dzieła Zdzisława Beksińskiego, Jarosława Jaśnikowskiego, Tomasza Sętowskiego, Rafała Olbińskiego, Marcina Kołpanowicza, Artura Kolby czy Jacka Szynkarczuka.

 


W trakcie wydarzenia 4 artystów wspólnie maluje obraz „Katowice – miasto muzyki”, który zostanie przekazany na cele charytatywne.


Trzy Stawy nie zapomniały także o najmłodszych i specjalnie z myślą o dzieciach przygotowały warsztaty plastyczne dla dzieci!


Czas trwania imprezy: od 9. rano do 22:00


Muzeum Ognia w Żorach
Muzeum Ognia w Żorach zaprasza do wspólnego świętowania! Od godziny 19:00 do 02:00 wszyscy zwiedzający będą mogli bezpłatnie obejrzeć wystawę. Tego dnia przed muzeum będzie stał wóz strażacki. Mali fani Strażaka Sama nie będą zawiedzeni- wszak ten wóz będzie można zobaczyć od środka na własne oczy! Między pogawędką ze strażakami, oglądaniem wozu strażackiego i przyglądaniu się wystawie, znajdzie się i miejsce na całkiem sporą porcję ruchu – wyjątkową rodzinną grę miejską!


MOK w Sławkowie
Małych i dużych miłośników pluszaków już teraz zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie na Misiową Wystawę. Dodatkową maluchy mogą wziąć udział w grach, zabawach, animacjach i warsztatach. Co to będzie za noc!

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć