Śląsk

10. najlepszych placów zabaw w województwie śląskim

10. najlepszych placów zabaw w województwie śląskim

Zabieramy Was dziś w podróż po najfajniejszych placach zabaw dla dzieci. Są kolorowe, multisensoryczne i (w dużej części) położone w niezwykłych okolicznościach przyrody. Dokąd warto się wybrać? Przekonajcie się sami!

 

1. Sosnowiec – Ogród Jordanowski

Maluchy kochają to miejsce! Ogród Jordanowski w Sosnowcu, bo o nim mowa, zdążył już podbić serca dzieciaków w różnym wieku. Jest tu wszystko, co potrzebne do świetnej zabawy: huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele, równoważnie, bujaki. Jest nawet piramida wspinaczkowa i siłownia na świeżym powietrzu! A to wszystko w cudnych okolicznościach przyrody Parku Sieleckiego.

 

foto: UM Sosnowiec

 

foto: UM Sosnowiec

 

2. Dąbrowa Górnicza – Park Hallera

To jeden ze stu dąbrowskich placów zabaw. Ale jaki! Zlokalizowany w centralnym miejscu miasta, stanowi najpopularniejsze miejsce spacerów i odpoczynków mieszkańców śródmieścia i nie tylko. Powstał w 2014 r. na miejscu istniejącego wcześniej drewnianego placu zabaw. Podzielony jest na trzy strefy, które przeznaczone są dla dzieci różnych grup wiekowych. Jest ogrodzony, a wśród urządzeń zdalnych można wymienić m.in. ściankę wspinaczkową, piramidę linearną, dwa zestawy zabawowe, kiwaki, urządzenia zręcznościowe. Dwie strefy dla najmłodszych dzieci wykonane są na tzw. „nawierzchni bezpiecznej” poliuretanowej, natomiast strefa dla dzieci najstarszych wykonana jest na żwirku płukanym zapewniającym amortyzację podczas upadku z wysokości.

 

foto: UM Dąbrowa Górnicza


3. Będzin-  Warpie
W centrum parku miejskiego na osiedlu Warpie znajduje się najnowocześniejsza w okolicy Strefa Aktywności Rodzinnej z największym w Będzinie placem zabaw dla dzieci, zapewniająca mieszkańcom doskonałą rozrywkę na świeżym powietrzu.


Główną atrakcją jest park linowy umieszczony w wielkiej piaskownicy, a oprócz tego: zjeżdżalnie, huśtawki, domki, a dla młodzieży i dorosłych siłownia pod chmurką. Można tu aktywnie spędzić czas, zadbać o figurę, sprawność i kondycję – tutaj nikt się nie będzie nudził.
Naturalnie ukształtowany teren pozwala w spokoju i ciszy, wśród zieleni, bawić się dzieciom, a dorosłym korzystać z plenerowej siłowni czy odpoczywać na ławce. Dla zapalonych czytelników na oparciach  ławek umieszczono specjalne kody QR z e-bookami do ściągnięcia - wystarczy je odnaleźć, zeskanować i zagłębić się w lekturze. Pobrać je można na dowolne urządzenia wyposażone w czytnik kodów QR.
 

Cały kompleks jest ogrodzony i monitorowany. Na szczególną uwagę zasługuje też samoobsługowy serwis rowerowy, który zawiera zestaw narzędzi służących do regulacji i naprawy rowerów. Punkt ten wyposażone jest w narzędzia: wkrętak krzyżowy, wkrętak płaski, wkrętak TORX T25, klucz nastawny, klucz płaski 8×10 mm, klucz płaski 13×15 mm, zestaw imbusów w rękojeści, łyżki do opon, pompkę z adapterem. Od strony osiedla Warpie przy ulicy 1 Maja w odległości ok. 100 metrów znajduje się parking samochodowy.

Ostatnie lata obfitowały w ciekawe przedsięwzięcia i inwestycje. Na terenie Będzina powstała bardzo bogata  infrastruktura sportowo-rekreacyjna dla mieszkańców w każdym wieku – liczne nowoczesne place zabaw, 6 Stref Aktywności Rodzinnej, lodowisko, skatepark, miasteczko ruchu drogowego to tylko niektóre z miejsc, gdzie aktywnie można spędzić czas w Będzinie.  Do infrastruktury rekreacyjno-sportowej Będzina dołączy wkrótce nowa inwestycja. Będzie to wodny plac zabaw przeznaczona dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Została już opracowana dokumentacja projektowa i w kwietniu ruszą roboty budowlane.


Wodny plac zabaw, zlokalizowany na osiedlu Warpie obok Strefy Aktywności Rodzinnej przy ul. 1 Maja, będzie niewątpliwie miejscem frajdy i zabawy dla całej rodziny. Urządzeniom wodnym towarzyszyć będą toalety, natryski otwarte oraz dodatkowe miejsca parkingowe. Cały obiekt będzie monitorowany i oświetlony nocą.
Już w wakacje najmłodsi mieszkańcy naszego miasta będą mogli cieszyć się strefą wodnej rozrywki i rekreacji.

 

UM Będzin

 

UM Będzin


4. Chorzów - Plac Zabaw w Kompleksie Sztygarka
Pokopalniany teren Sztygarki, przybiera zupełnie nowe oblicze. Tuż obok szybu Prezydent ( na który można wejść całkowicie bezpłatnie) znajduje się plac zabaw. Podzielony on został na trzy strefy. Pierwsza z nich to część dla najmłodszych z huśtawkami, bujakami, zjeżdżalniami i kiwakami. Druga część przeznaczona jest dla starszaków, które lubią wspinać się po konstrukcjach, wykonanych z lin. Trzecia strefa to skate park, szczególnie polecany dla miłośników deskorolki czy hulajnogi. Obok placu znajduje się siłownia plenerowa. Dużą zaleta tego miejsca jest jego położenie (bezpieczna i otwarta przestrzeń, pozbawiona ruchu samochodów, pozwala na swobodną zabawę).

 


5. Plac zabaw w GeoSfera Jaworzno
Jeśli myślicie o tym, by łączyć przyjemne z pożytecznym, to właśnie tutaj. GeoSfera Jaworzno uczy przez zabawę, wiecie? Czego tutaj nie ma! Prócz wielu, wielu atrakcji mocno edukacyjnych, jest i to, co dzieci kochają najbardziej -  plac zabaw. To właśnie tutaj swoją nieziemską energię wyładuje Wasz mały odkrywca świata! W niezwykłych okolicznościach przyrody, w miejscu zupełnie wyjątkowym, dokładnie tu, gdzie miliony lat temu żyły dinozaury, maluchy mogą brykać do woli! Jest ciuchcia zabierze najmłodszych w podróż do przeszłości. Są drabinki, karuzele, mnóstwo rzeczy do odkrycia i dużo piasku do zabawy!

 

foto: GeoSfera Jaworzno

 


foto. GeoSfera Jaworzno

 

6. Żory – Plac Zabaw w Parku Cegielnia przy ul. Folwarckiej
W parku Cegielnia przy ulicy Folwareckiej otwarto park linowy o powierzchni 400 metrów kw. Jest to miejsce aktywnego wypoczynku przeznaczone dla dzieci i młodzieży od 5 do 14 lat.
Aktualnie w parku znajduje się zestaw dwóch sporych rozmiarów urządzeń wspinaczkowych, m. in. 6-metrowa wieża z zakręconymi drabinkami, rurą strażacką i innymi zjeżdżalniami oraz zamek wspinaczkowy.

 

foto: UM Żory

 

7. Mikołów  - plac zabaw przy Centrum Edukacji Przyrodniczej w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie
To miejsc pojawia się w naszych zestawieniach często. Czytelnicy znają je i rekomendują. Dlaczego? Okazuje się, że to miejsce niezwykłe. To ekologiczny plac zabaw dla dzieci w każdym wieku. Niezwykłe okoliczności przyrody i najpiękniejsze kolekcje roślinne nadają mu uroku tak wielkiego, że zwyczajnie trudno stamtąd wyjść. Są i ścieżki rekreacyjno – edukacyjne, suche kamienne rzeki, jest i wieża widokowa. Warte odwiedzenia!

 

foto: Monika Koźlik


8. Tychy – plac zabaw przy Jeziorze Paprocański
To jedno z najciekawszych miejsc w regionie. Tuż nad Jeziorem Paprocańskim stanął statek zupełnie wyjątkowy. Taki, który gwarantuje przypływ świetnej zabawy! Można tu szaleć do woli. Okazji do wspinania się i zjeżdżania, do chowania się i uciekania, do skakania, brykania i harcowania jest tutaj bez liku. Tuz obok statku dodatkowych atrakcji moc: są karuzele, huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice, mini ścianki wspinaczkowe, które rozładują energię nawet najbardziej energetycznego kilkulatka.

Pobliskie jezioro tworzy świetny klimat: do spacerowania, do zabawy, do aktywnego wypoczynku.

 

 

 

foto: MOSiR Tychy

 

9. Katowice – plac zabaw w Dolinie Trzech Stawów
Plac zabaw w katowickiej Dolinie Trzech Stawów to ulubione miejsce najmłodszych mieszkańców Katowic. I choć na mapie miasta nie brak kolorowych, nowoczesnych, bezpiecznych placów i placyków, ten ma w sobie to coś! To nie jest zwykły plac- to prawdziwy kompleks rekreacyjno – sportowy dla całych rodzin. Podzielony na 3 strefy: dla całkiem małych, dla nieco starszych plus siłownia pod gołym niebem. Są bujaczki, huśtawki, zjeżdżalnie, koniki, karuzele, piaskownice – wszystko, czego maluch zapragnie! No i jeszcze ta okolica: zielona, spokojna, cicha, bezpieczna.


10. Częstochowa – plac zabaw przy zbiegu Armii Krajowej i Dekabrystów
To największy plac zabaw dla dzieci w Częstochowie. Jest tu wszystko to, co najmłodsi kochają: nowoczesne urządzenia, bezpieczne huśtawki,  bujaki, koniki, zjeżdżalnie. Jest i piaskownica, i siłownia pod chmurką. Kolorowo, nowocześnie, z pomysłem.

 

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć