Warszawa

17 lipca. Dzień Czerwonego Kapturka

17 lipca. Dzień Czerwonego Kapturka

Ile razy od swoich zatroskanych mam słyszeliśmy, by nie iść samotnie przez ciemny las? By po zmroku nie zapuszczać się w podejrzane okolice? By uważać na podejrzanych nieznajomych i nie dać się zwieść żadnym pokusom? Czy nie przypomina nam to którejś bajki? Oczywiście! "Czerwony Kapturek"!

 

Przypominamy o niej dziś, gdyż 17 lipca jest Dzień Czerwonego Kapturka.
Znana przez większość dzieci barwna, momentami mroczna opowieść o perypetiach dziewczynki wędrującej przez las do chorej babci. Autorom udało się stworzyć niepowtarzalny splot wydarzeń, dzięki któremu opowieść momentami straszy i przeraża, ale najważniejsze, że  - jak to w bajkach bywa – wszystko pomyślnie się kończy. Ale nie zawsze tak było!

 

Czerwony Kapturek – baśniowa postać, mała dziewczynka nosząca czerwone, aksamitne nakrycie głowy, wywodząca się z baśni ludowych, a opisana po raz pierwszy przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce pt. „Bajki Babci Gąski”. Oświeceniowa wersja Perraut ma przede wszystkim cel moralizatorski: kończy się pożarciem babci i wnuczki przez wilka. Autor zaczerpnął historię z francuskich opowieści ludowych przekazywanych ustnie głównie wśród chłopów. Język i styl baśni sprawia, że jej przekaz wyraźnie był skierowany głównie do młodych dziewcząt z dobrych domów, narażonych na zaczepki obcych mężczyzn.

 

Bajka ta, oparta jest na klasycznych motywach, znanych w kulturze już od czasów biblijnych. Stamtąd pochodzi motyw pożarcia, który znamy z przypowieści, w której prorok Jonasz został połknięty przez rybę.
Mitologia przytacza historię Zeusa, który dzięki sprytnemu pomysłowi swej matki Rei został ocalony od pożarcia przez własnego ojca – Kronosa.

 

W XIX wieku Bracia Grimm spisali baśń o Czerwonym Kapturku i włączyli do swego zbioru baśni w 1857 roku, w której to wersji Kapturek, jak i Babcia zostają uratowane przez Myśliwego. Bajka posiada także drugą część, w której Kapturek, jako bardziej doświadczona i sprytna dziewczynka przygotowuje skuteczną zasadzkę na łakomego wilka.

Baśń doczekała się interpretacji psychologicznych: czerwony kolor czapeczki, budząca się kobiecość, natura kobieca (matka, babcia), różne oblicza męskości (wilk, leśniczy); jest to pełna symboli opowieść, wieloznaczna i bardzo pouczająca.

 

Z pewnością dzieci znają bajkę o Czerwonym Kapturku.
Dzień Czerwonego Kapturka jest świetną okazją do poznania lub przypomnienia sobie tej postaci. Tego dnia w niektórych miejscowościach organizowane są różnego rodzaju zabawy i konkursy dla dzieci.


A wiecie, jak brzmi „Czerwony Kapturek” w innych językach? Rotkäppchen (niemiecki), Little Red Riding Hood (angielski), Caperucita Roja (hiszpański), Cappuccetto Rosso (włoski), Roodkapje (holenderski)czy Punahikka (fiński).

 

Opracowała: Agnieszka Bińczycka

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć