Warszawa

Podróż na tajemniczą wyspę 3D

Akcja nowego filmu familijnego w 3D "Podróż na tajemniczą wyspę", kontynuacji światowego hitu z 2008 roku "Podróż do wnętrza ziemi", rozpoczyna się, kiedy młody Sean Anderson (Josh Hutcherson, ponownie w roli z poprzedniej części) odbiera zakodowany sygnał SOS z tajemniczej wyspy, której nie ma na żadnej mapie. To wyspa pełna dziwnych form życia, złotych gór, niebezpiecznych wulkanów i zdumiewających tajemnic.

 

 

Nowy ojczym Seana, Hank (Dwayne Johnson), nie potrafi zatrzymać syna i sam też dołącza do wyprawy. Razem z pilotem śmigłowca (Luis Guzman) oraz jego piękną i upartą córką (Vanessa Hudgens) wyrusza na poszukiwanie wyspy, aby uratować jej samotnego mieszkańca i uciec, zanim fala sejsmiczna zmyje wyspę z powierzchni ziemi i na zawsze skryje jej skarby.

 

Reżyserem filmu "Podróż na tajemniczą wyspę" jest Brad Peyton (Psy i koty: Odwet Kitty). W obsadzie znaleźli się także Michael Caine jako dziadek Seana — Alexander Anderson — oraz Kristin Davis jako matka — Liz Anderson.

 

Producentami filmu są Beau Flynn, Tripp Vinson oraz Charlotte Huggins. Obraz powstał na podstawie scenariusza Briana Gunna i Marka Gunna, a autorem fabuły jest Richard Outten. Producentami wykonawczymi są Michael Bostick, Evan Turner, Marcus Viscidi, Richard Brener, Samuel J. Brown i Michael Disco. David Tattersall (Podróże Guliwera) jest operatorem zdjęć, Bill Boes (Fantastyczna Czwórka) — scenografem, Denise Wingate (Polowanie na druhny) — projektantką kostiumów, a nominowany do Oscara Boyd Shermis (Posejdon) — kierownikiem ds. efektów wizualnych.

 

New Line Cinema przedstawia "Podróż na tajemniczą wyspę" film produkcji Walden Media i Contrafilm, rozpowszechniany przez Warner Bros. Pictures, Warner Bros. Entertainment Company.

 

 

 

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej


Studio Sonica

Reżyseria - Piotr Kozłowski
Tłumaczenie i dialogi polskie – Tomasz Robaczewski
Dźwięk i montaż – Agnieszka Stankowska
Zgranie – Studio Mafilm Audio w Budapeszcie
Organizacja produkcji – Agnieszka Kudelska, Olga Szlachcic

 

W wersji polskiej wystąpili:

 

 

Hank – Krzysztof Banaszyk
Sean – Piotr Bajtlik
Alexander – Zdzisław Wardejn
Gabato – Piotr Pręgowski
Kailani – Dorota Furtak
Liz – Anna Gajewska

I inni...

 

 

INFORMACJE O OBSADZIE


DWAYNE JOHNSON (Hank Parsons) to aktor znany z hitów kasowych – zyski ze sprzedaży biletów na filmy z jego udziałem przekroczyły 1,5 mld dolarów.
Johnson urodził się w rodzinie zajmującej się nietypową branżą przemysłu rozrywkowego. Od dzieciństwa bowiem mógł zgłębiać tajniki występów na żywo i był świadkiem ogromnych sukcesów swego ojca i dziadka w świecie zawodowego wrestlingu. Obserwowanie ich występów w całym kraju było dla Johnsona lekcją, z którą nic nie mogło się równać. Jako nastolatek przeniósł się do Pensylwanii i postanowił wykorzystać swoją wrodzoną sprawność fizyczną w świecie futbolu amerykańskiego. Tak właśnie zwrócił na siebie uwagę Uniwersytetu w Miami. Johnsonowi przyznano stypendium futbolowe, a później został on uczestnikiem ważnego programu przeznaczonego dla futbolistów. W 1991 roku po raz pierwszy zdobył z drużyną uniwersyteckie mistrzostwo kraju. W 1992 roku ponownie zagrał w rozgrywkach mistrzostwach. Swoją wspaniałą karierę zakończył w 1995 roku, kiedy to po raz trzeci jego drużyna zmierzyła się w walce o tytuł – tym razem w ramach turnieju Orange Bowl z zespołem Uniwersytetu Nebraska.

Po ukończeniu szkoły Johnson postanowił wykorzystać swoje wrodzone zdolności i zamiłowanie do świata rozrywki, aby rozpocząć karierę, która odmieniła jego życie. Poszedł w ślady dziadka i ojca, światowej klasy mistrzów wrestlingu, którzy obaj trafili do Galerii Sław tej dyscypliny sportu. Wykorzystał zdobyte w dzieciństwie doświadczenie i stworzył kultową postać o pseudonimie “The Rock”. Johnson występował w telewizji przed ponad 10 milionami fanów tygodniowo, a także na żywo przed krajową i międzynarodową publicznością, gdzie liczba widzów nierzadko przekraczała 70 tysięcy. Bilety na walki Johnsona były stale wyprzedawane niemal w każdej arenie – Houston Astrodome, Madison Square Garden czy Toronto Sky Dome. Jako “The Rock” Dwayne osiągnął niebywały sukces, o czym świadczy wydana pod tytułem “The Rock Says” autobiografia, która została bestsellerem New York Timesa. Oprócz tego zdobył też platynową płytę wydając CD ze zbiorem utworów z WWE, na której wystąpił z takimi artystami, jak zdobywca nagrody Grammy – Wyclef Jean.

Johnson pragnął rozszerzyć swoją działalność w mediach rozrywkowych i z telewizji przeniósł się do świata kina. Zagrał egipskiego człowieka-boga Króla Skorpiona w hicie z 2001 roku Mumia powraca. Dzięki tej roli rok później zaproponowano mu tytułowa rolę w filmie Król Skorpion, który okazał się sukcesem i przyniósł mu kolejne główne role w obrazach Witajcie w dżungli (zagrał łowcę nagród, który nieoczekiwanie znalazł się w Ameryce Południowej), Z podniesionym czołem (gdzie wcielił się w bohatera z czasów wojny w Zatoce Perskiej chroniącego swoje miasto przed dilerami narkotykowymi) oraz Gang z boiska (tu w roli współczującego, ale surowego pracownika więzienia, który staje się inspiracją dla drużyny składającej się z nastoletnich współwięźniów). Zagrał też świetną rolę w hicie Be Cool, jako czarnoskóry ochroniarz-gej z Samoa.

Johnson próbował swych sił także w branży filmów animowanych – użyczył głosu astronaucie, kapitanowi Charlesowi Chuckowi Bakerowi w filmie Planeta 51. Do komedii familijnej aktor powrócił w produkcji Dobra wróżka, w której przypadła mu w udziale gówna rola.

Ostatnio można go był oglądać w roli agenta federalnego Luciusa Hobbsa w ostatniej części produkcji Universal Szybcy i wściekli 5, której produkcja rozpocznie się 10 czerwca. Wcześniej zagrał w wyprodukowanym przez CBS Films obrazie W pogoni za zemstą George’a Tillmana. W tym filmie wcielił się w postać byłego skazańca, który chce pomścić śmierć brata zabitego podczas nieudanego napadu na bank. Był to jego długo oczekiwany powrót do kina akcji. Johnson zagra też w filmie Protection Simona Westa, w którym wcieli się w postać najemnika mimowolnie wplątanego w sprawę potajemnego przewiezienia przez granicę amerykańsko-meksykańską niewinnej kobiety, głównego świadka, który będzie zeznawać przeciwko jednemu z najpotężniejszych narkotykowych bossów w Meksyku.

Johnson to także filantrop na światową skalę, który w 2006 roku założył fundację The Rock Foundation. W pierwszym roku działalności fundacja skupiła się na programie The Rock’s Toy Chest, który wspomagał rehabilitację i przywracał nadzieję życia dzieciom przebywającym w szpitalu z powodu różnych chorób. Obecnie misją fundacji jest dawanie przykładu i niesienie inspiracji ludziom w każdym wieku, z różnych środowisk i w każdej sytuacji materialnej. Fundacja uświadamia, że uczciwość, ciężka praca i wytrwałość są ważne w realizacji celów, a pomoc innym, w realizacji ich marzeń daje ogromną satysfakcję.

Poza pełnieniem funkcji prezesa w fundacji, Johnson jest także oddanym członkiem Amerykańskiego Czerwonego Krzyża. Ponadto pracował również w krajowej radzie fundacji Make-A-Wish, gdzie pełnił funkcję “Ambasadora Życzeń”, a także jako krajowy rzecznik fundacji After School All-Stars (dawniej znanej pod nazwą The Arnold Shwarzenegger Youth Foundation).
W 2006 roku fundacja The Giving Back Fund umieściła Dwayne’a na liście trzydziestu gwiazd, które przeznaczyły największe kwoty na działalność dobroczynną (Uniwersytet w Miami).

W czerwcu 2008 roku Kongres Stanów Zjednoczonych, Joint Leadership Commision oraz fundacja przyznająca nagrody Kongresu USA (ang. United States Congressional Award Foundation) wyróżniły go prestiżową Horizon Award. Jest to nagroda przyznawana przez Kongres USA osobom prywatnym, które przyczyniły się do rozwoju możliwości wszystkich Amerykanów przez własną pracę i które dały swoim życiem doskonały przykład młodym ludziom.

Dwayne jest również kochającym ojcem ośmioletniej Simone.

 


MICHAEL CAINE (Alexander Anderson) jest jednym z najbardziej cenionych aktorów filmowych. W trakcie swojej już ponad 50-letniej kariery zagrał w ponad 100 filmach i zdobył liczne nagrody aktorskie. Caine jest dwukrotnym laureatem Oscara. Pierwszą statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego przyznano mu za rolę w filmie Woody’ego Allena Hannah i jej siostry, za którą otrzymał też nominacje do Złotego Globu i nagrody BAFTA. Drugiego Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego dostał za rolę w filmie Lasse Hallströma Wbrew regułom, za który otrzymał także nagrodę SAG (ang. Screen Actors Guild Award) oraz nominacje do Złotego Globu i nagrody BAFTA.

Poza tym Caine otrzymał także cztery nominacje do Oscara dla najlepszego aktora. Pierwszą w 1966 roku za tytułową role w filmie Alfie, która przyniosła mu także nominację do Złotego Globu i nagrodę od nowojorskich krytyków filmowych (ang. New York Film Critics Award). Drugą nominacje do Oscara, a także nominację do Złotego Globu i nagrodę Evening Standard Award, otrzymał za rolę Milo Tindle’a, którą zagrał u boku Laurence’a Oliviera w filmie Detektyw z 1972 roku. Rola w Edukacji Rity przyniosła mu trzecią nominację do Oscara, a także Złoty Glob i nagrodę BAFTA. Ostatnie nominacje do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA otrzymał za pracę w filmie z 2001 roku Spokojny Amerykanin, za który wyróżniono go także nagrodą od Londyńskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych. Wcześniej Caine otrzymał Złoty Glob i nagrodę od Londyńskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, a także nominację do nagrody BAFTA dla najlepszego aktora drugoplanowego za film O mały głos.

Ostatnio otrzymał nagrodę od Londyńskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych za rolę w dramacie Prestiż Christophera Nolana. Był to jego drugi film dla tego reżysera, wcześniej pracowali razem przy obrazie Batman – początek z 2005 roku, w którym Caine zagrał lokaja i powiernika Bruce’a Wayne’a – Alfreda. W 2008 roku Caine ponownie wcielił się w rolę Alfreda w megahicie Nolana Mroczny Rycerz. W 2010 roku po raz kolejny podjął współprace z Nolanem, wcielając się w rolę Milesa w światowym hicie Incepcja.

Michael Caine urodził w 1933 roku w południowym Londynie jako Maurice Micklewhite. Wcześnie zainteresował się aktorstwem. Po zwolnieniu ze służby w Regimencie Królowej i 7 Pułku Piechoty w 1953 roku rozpoczął karierę. Swoje sceniczne nazwisko zaczerpnął z filmu Bunt na okręcie. Podczas trasy w Wielkiej Brytanii występował w wielu miejscach. Później pojawił się w brytyjskich filmach i programach telewizyjnych.

W 1964 roku Caine po raz pierwszy otrzymał główną role w filmie. Była to rola porucznika Gonville’a Bromheada w filmie Zulu. W kolejnym roku zagrał w popularnym thrillerze Teczka Ipcress i otrzymał pierwszą nominację do nagrody BAFTA za rolę tajnego agenta Henry’ego Palmera. Jednak dopiero rola w nowatorskim filmie Alfie z lat sześćdziesiątych, która przyniosła mu nominację do Oscara, była początkiem jego światowej kariery. Pod koniec sześćdziesiątych zagrał w jedenastu filmach, były to między innymi kolejne części Teczki Ipcress (Pogrzeb w Berlinie i Mózg za miliard dolarów), Gambit, za który otrzymał nominację do Złotego Globu, Szybki Zmierzch, Siedem razy kobieta, Deadfall, Mag, Włoska robota oraz Bitwa o Anglię.

W kolejnych dwóch dekadach Caine zagrał w ponad czterdziestu filmach, takich jak m. in.: obraz Roberta Aldricha Spóźniony bohater, X, y i zet u boku Elizabeth Taylor, Człowiek, który chciał być królem Johna Hustona, Harry i Walter jadą do Nowego Jorku, O jeden most za daleko Richarda Attenborough, komedia Neila Simona Suita kalifornijska, Ubranie mordercy Briana De Palmy, Ucieczka do zwycięstwa Johna Hustona, Śmiertelna pułapka Sidneya Lumeta, Te cholerne Rio Stanleya Donena, Pakt Holcrofta Johna Frankenheimera, Mona Lisa Neila Jordana oraz film Parszywe dranie, za który Caine otrzymał nominację do Złotego Globu.
Od tamtego czasu aktor wystąpił w takich filmach jak komedia Poza sceną, Krew i wino, Zatrute pióro, Miss Agent, Austin Powers i Złoty Członek, a także w filmie Lasse Hallströma Wakacje Waltera. Ostatnie filmy z jego udziałem to Prognoza na życie Gore’a Verbinskiego, Ludzkie dzieci Alfonso Cuarona, a także nowa wersja filmu Pojedynek z 2007 roku. Poza tym zagrał tytułową rolę w filmie niezależnym Harry Brown. Ponadto użyczył głosu Lordowi Redbrickowi w animowanym filmie Gnomeo i Julia.
Praca w telewizji przyniosła Caine’owi nominacje do nagrody Emmy i Złotego Globu za podwójną tytułową rolę w filmie telewizyjnym Jeckyll i Hide, a także za rolę prezydenta RPA F. W. De Klerka w dramacie historycznym Mandela i de Klerk. Caine otrzymał też nominację do Złotego Globu za pracę w filmie telewizyjnym Kuba Rozpruwacz oraz nominację do nagrody Emmy za film dokumentalny Giganci drugiej wojny światowej.

Caine jest też pisarzem. Napisał swoją autobiografię zatytułowaną “What’s It All About?” oraz książkę “Acting on Film”, stworzoną na podstawie serii wykładów, które prezentował w telewizji BBC.

W 1992 roku z okazji urodzin królowej mianowano go Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego, a osiem lat później otrzymał tytuł szlachecki.

 


JOSH HUTCHERSON (Sean Anderson) to osiemnastolatek, który prawie od dziesięciu lat jest jednym z najbardziej uznanych młodych aktorów w Hollywood.
Obecnie pracuje nad oczekiwanym przez fanów filmem The Hunger Games, w którym wcieli się w postać uwielbianego Peety Mellarka. The Hunger Games to pierwsza część popularnej trylogii na podstawie powieści Suzanne Collins, kolejne części to Catching Fire i Mockingjay. W filmie grają również Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Stanley Tucci, Woody Harrelson oraz Elizabeth Banks. Premiera jest planowana na rok 2012.

Kolejnym filmem, w którym będzie można oglądać Hutchersona jest niezależny obraz Detention, którego premiera odbyła się w tym roku podczas festiwalu South by Southwest Film Festival. Hutcherson był także producentem wykonawczym filmu. Poza tym można będzie zobaczyć go w filmie Czerwony świt, przeróbce klasyka z 1984 roku, opowiadającego o grupie nastolatków, którzy próbują uratować swoje miasto przed obcymi żołnierzami.

Tej wiosny Hutcherson zakończył pracę nad produkcją krótkometrażowego filmu dokumentalnego kręconego na Kubie, którego reżyserem był Benicio Del Toro. Film będzie częścią serii zatytułowanej Seven Days in Havana, na którą złoży się siedem filmów krótkometrażowych różnych reżyserów. Del Toro, debiutujący jako reżyser, podąża za Hutchersonem podczas gdy ten po raz pierwszy bada kulturę wyspy.

Ostatnio Hutcherson wystąpił w nominowanym do Oscara filmie Lisy Cholodenko Wszystko w porządku. W tym obrazie Annette Bening i Julianne Moore zagrały parę lesbijek poróżnionych przez nagłe pojawienie się dawcy spermy, biologicznego ojca ich dzieci. Premiera filmu odbyła się podczas Festiwalu w Sundance, otrzymał tam świetne recenzje. Wtedy też wykupiła go wytwórnia Focus Features, co stanowiło jedną z największych transakcji festiwalu. Film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego podczas gali nagród Teddy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, a także nominacje do nagród SAG, Independent Spirit Awards oraz Złotego Globu.

Inne filmy z jego udziałem to Asystent Wampira, z Johnem C. Reillym i Salmą Hayek, Carmel, Podróż do wnętrza Ziemi 3D, pierwszy w historii nieanimowany film 3D w technologii HD, Most do Terabithii, Skrzydlate cienie, Strażacki pies, RV: szalone wakacje na kółkach, Mały Manhattan, Zathura – Kosmiczna przygoda, Tygrysy Murawy, Ruchomy zamek Hauru oraz Ekspres polarny. Josh otrzymał nagrody dla młodego artysty (Young Artist Award) za role w filmach Zathura – Kosmiczna przygoda i Most do Terabithii.

 

 

LUIS GUZMÁN (Gabato) obecnie gra główną rolę w serialu stacji HBO Jak to się robi w Ameryce. Serial jest emitowany już przez drugi sezon, a jego producentem wykonawczym jest Mark Wahlberg. Guzmán ma w swym dorobku ponad 60 filmów, ostatnio zagrał w obrazie Arthur z Russellem Brandtem i Helen Mirren.

Aktor był trzykrotnie nominowany do nagrody SAG. W 2001 roku znalazł się w wyróżnionej tą nagrodą obsadzie nominowanego do Oscara filmu Stevena Soderbergha Traffic. Ponadto przyznano mu nominację do nagrody Independent Spirit Award dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie Soderbergha Angol. Guzmán współpracował z tym reżyserem jeszcze przy dwóch filmach, były to Co z oczu, to z serca oraz Witajcie w Collinwood, który Soderbergh wyprodukował we współpracy z George’em Clooneyem.

Kolejne nominacje do nagrody SAG otrzymał za role w dwóch filmach Paula Thomasa Andersona, docenionym przez krytyków obrazie Magnolia, oraz filmie Boogie Nights. Później współpracował z Andersonem nad filmem Lewy sercowy. We współpracy z Brianem De Palmą stworzył film Oczy węża, z Nicolasem Cage’em, oraz film Życie Carlita, z Alem Pacino i Seanem Pennem. Na początku kariery współpracował z Sidneyem Lumetem w filmach Rodzinny interes, Pytania i odpowiedzi oraz Adwokat diabła.

W swoim filmowym dorobku ma także filmy niezależne Fighting, u boku Terence’a Howarda i Channinga Tatuma, Maldeamores, którego producentem był Benicio Del Toro, a także ważne role w filmach Zabójca, z Jasonem Strathamem i Jetem Li, Fast Food Nation Richarda Linklatera, Przekręt doskonały Jamesa Foleya, z Edem Burnsem i Dustinem Hoffmanem, a także ostatni film z Denzelem Washingtonem i Johnem Travoltą Metro strachu, w reżyserii Tony’ego Scotta.

Komediowy dorobek Guzmána obejmuje ostatni film niezależny Nie ma jak święta oraz obraz Kelnerzy, z Ryanem Reynoldsem i Ann Faris. Guzmán użyczył także głosu postaci Chucho w animowanym filmie Cziłała z Beverly Hills z 2008 roku oraz wystąpił w licznych komediach, między innymi w filmie Szkoła dla drani Todda Phillipsa, Dwóch gniewnych ludzi, z Adamem Sandlerem i Jackiem Nicholsonem, Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń z Jimem Carreyem, Ciężka próba Johna Badhama oraz Szczęściarz Anthony’ego Minghelli. Dramaty, w których zagrał to Wyścig marzeń, z Kurtem Russellem i Dakotą Fanning, Czarny deszcz Ridleya Scotta, Samotny w obliczu prawa z Robertem Downeyem Jr. oraz Hrabia Monte Christo Kevina Reynolda.

Guzmán urodził się w Portoryko, ale dorastał na Manhattanie. Ukończył City College i pracował jako doradca młodzieży w ośrodku Henry Street Settlement House, w tym samym czasie występując w teatrze ulicznym i filmach niezależnych. Na początku kariery występował gościnnie w wielu serialach telewizyjnych, między innymi w serialu stacji ABC Nowojorscy gliniarze, serialu NBC Prawo i porządek oraz serialu HBO Oz. Ponadto zagrał w serialu stacji HBO John z Cincinnati. Jego pierwszą przełomową rolą był gościnny występ w serialu telewizji NBC Policjanci z Miami.

 

 

VANESSA HUDGENS (Kailani) rozpoczynała karierę w świecie musicalu w wieku 8 lat. Wystąpiła w takich produkcjach jak “Evita”, “Carousel”, “Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, “Król i ja”, “The Music Man”, “Kopciuszek” i “Przeklęci Jankesi”. Ostatnio zagrała Mimi w reżyserowanej przez Neila Ptricka Harrisa inscenizacji musicalu “Rent” w amfiteatrze Hollywood Bowl.
Hudgens zdobyła duże uznanie za swą pracę już na początku kariery i wkrótce można było oglądać ją na dużym ekranie. Zadebiutowała w filmie Catherine Hardwicke Trzynastka z Holly Hunter i Evan Rachel Wood. Wkrótce zagrała też w filmie akcji Thunderbirds i wielokrotnie pojawiła się w serialu Disnay Channel Nie ma to jak hotel. W telewizyjnym dorobku Hudgens warto wymienić także role w serialach Pięcioraczki, The Brothers Garcia, Byle do przodu oraz Wydział kryminalny.

Największe uznanie i uwagę publiczności przyniosła jej rola w niezwykle popularnym filmie stacji Disney Channel High School Musical. Zagrała tam Gabriellę Montez, uroczą dziewczynkę, która czuje się rozdarta między uczuciem do atletycznego koszykarza Troya Boltona, a przesłuchaniami do szkolnego musicalu. Krytycy i fani chcieli więcej, dlatego Hudgens ponownie wcieliła się w tę rolę w kolejnych częściach filmu High School Musical 2 i High School Musical: Ostatnia klasa, które osiągnęły wielki sukces. Później Hudgens wystąpiła w filmie Bandslam, opowiadającym o losach szkolnego wyrzutka i popularnej dziewczyny, których wbrew przeciwnościom połączyła miłość do muzyki.

Ostatnio Hudgens wystąpiła w filmie Beastly, współczesnej wersji opowieści o Pięknej i Bestii, oraz w filmie Zacka Snydera Sucker Punch.

 

KRISTIN DAVIS (Liz Anderson) zagrała liczne role w filmach, telewizji oraz teatrze, w których dowiodła, że jest utalentowaną i wszechstronną aktorką.
Davis wystąpiła w komedii Universal Studio Raj dla par, której premiera jesienią 2009 roku okazała się kasowym hitem. Davis wystąpiła tam u boku Jona Favreau. W filmie zagrali nieszczęśliwych małżonków, którzy ponownie odnajdują uczucie, po tym jak są zmuszeni do wzięcia udziału w niekonwencjonalnej terapii dla par w wakacyjnym kurorcie w tropikach.

28 maja 2010 roku Davis powróciła na ekrany kin jako zawsze pełna ufności Charlotte York Goldenblatt w bardzo wyczekiwanym filmie Seks w wielkim mieście 2. Pierwsza część filmu, Seks w wielkim mieście, biła rekordy popularności podczas premierowego weekendu. Zarobiła ponad 400 mln dolarów na świecie i znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej dochodowych filmów 2008 roku. Rola Charlotte, którą Davis grała przez sześć sezonów w serialu stacji HBO pod takim samym tytułem, przyniosła jej nominacje do nagrody Emmy i Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu komediowym. Aktorki z Sekus w wielkim mieście dwukrotnie zdobyły nagrodę SAG dla najlepszej obsady. Serial był też wyróżniony nagrodą Emmy oraz kilkakrotnie Złotym Globem.

Przed pojawieniem się w Seksie w wielkim mieście Davis zabłysnęła na małym ekranie jako przebiegła Brooke Armstrong w serialu Melrose Place. W telewizyjnym dorobku ma także film stacji TNT Bilet do innego świata, z Matthew Modine’em. Ponadto zagrała gościnnie w serialach Will i Grace, Kroniki Seinfelda, Przyjaciele, Ostry dyżur i The Larry Sanders Show.

Filmy z udziałem Davis to między innymi komedia stacji Fox Wesołych Świąt, film Na psa urok Disneya oraz przygodowy film dla dzieci Rekin i Lava: Przygoda w 3D w reżyserii Roberta Rodrigueza.
Davis odnosiła też sukcesy w teatrze. W maju 2006 roku zadebiutowała na londyńskiej scenie jako Sunny Jacobs w sztuce “The Exonerated”. Wcześniej zagrała w przedstawieniach “Nowy wspaniały świat” i “Land of the Dead” z Paulem Ruddem.

Davis jest aktywną działaczką charytatywną – współpracuje z organizacją Oxfam, jako światowa ambasadorka, działająca poza ONZ na rzecz walki z ubóstwem. W kwietniu 2010 roku z ramienia tej organizacji wzięła udział w szczycie Montreal Millenium. Często podróżuje do Afryki i odwiedza tamtejsze społeczności, aby lepiej zrozumieć problemy płci i biedy, a także sposób, w jaki problemy środowiskowe wpływają na ludzi i ich otoczenie. Działa na rzecz ochrony przyrody jako członkini Maasai Wilderness Conservation Trust i w ramach współpracy z The David Sheldrick Wildlife Trust, kenijskiej organizacji, której niezwykły program koncentruje się na opiece nad osieroconymi słoniami i nosorożcami oraz na przywróceniu ich do naturalnego środowiska.

Davis wygłaszała także mowę do absolwentów na swojej macierzystej uczelni, Uniwersytecie Rutgersa, i włączono ją do grona szczególnych absolwentów (ang. Distinguished Alumni Society).

Kristin Davis ma zagrać w serialu The Happiness Project, telewizyjnej adaptacji pamiętnika Gretchen Rubin, który był bestsellerem New York Timesa. Serial opowiada o kobiecie, która w ciągu roku pragnie uczynić swoje życie szczęśliwszym. Davis ma być jego współproducentką. Serial będzie powrotem aktorki do telewizji. NBC wykupiło prawa do tej filmowanej jedną kamerą, półgodzinnej komedii, której produkcją zajmą się UMS i Mosaic. Jimmy Miller z Mosaic i Dave Fleming, menedżer Davis, będą producentami wykonawczymi serialu. Christy Fletcher z firmy Fletcher & Company z siedzibą w Nowym Jorku będzie współproducentką wykonawczą.

 


INFORMACJE O TWÓRCACH FILMU


BRAD PEYTON (reżyser) to kanadyjski autor i reżyser, który zdobył sławę dzięki filmowi Evelyn: The Cutest Evil Dead Girl, który przyniósł mu nominację do nagrody Genie Award dla najlepszego krótkometrażowego filmu z udziałem żywych aktorów w 2004 roku.
Peyton był również autorem scenariusza, reżyserem i producentem wykonawczym serialu animowanego produkcji Canadian Broadcasting Company z 2005 roku What It’s Like Being Alone.
Obecnie Peyton pracuje nad kilkoma projektami jako autor i reżyser, współpracuje z różnymi studiami. Jego najnowsze projekty obejmują między innymi komedię romantyczną Billy Grimm, którą sam napisał, film The Doubtful Guest, na podstawie powieści Edwarda Goreya, oraz The Spider and the Fly, na podstawie wiersza Mary Howitt.
Najnowszy film pełnometrażowy Peytona to familijny obraz w 3D – Psy i koty: Odwet Kitty.


BEAU FLYNN i TRIPP VINSON (producenci) założyli swoją firmę producencką, Contrafilm, w marcu 2004 roku. Od momentu założenia Contrafilm wyprodukowało filmy, które przyniosły zyski ze sprzedaży biletów na świecie przekraczające 720 mln dolarów.
Pierwszym filmem pod szyldem wytwórni był Po zachodzie słońca, w reżyserii Bretta Ratnera. Później powstał obraz Egzorcyzmy Emily Rose, w reżyserii Scotta Derricksona, film przyniósł zyski ze sprzedaży biletów na świecie przekraczające 150 mln dolarów.
Wiosną 2006 roku wytwórnia wydała swój pierwszy film animowany Dżungla. W filmie zastosowano grafikę komputerową. Obraz ten zarobił na świecie ponad 100 mln dolarów. Jesienią tego samego roku Flynn i Vinson wyprodukowali Patrol, z Ashtonem Kutcherem i Kevinem Costnerem. Na początku roku 2007 ukazał się thriller ich produkcji Numer 23, z Jimem Carreyem i Virginią Madsen, w reżyserii Joela Schumachera.
Później Contrafilm wyprodukowało popularny film przygodowy Podróż do wnętrza Ziemi, z Brendanem Fraserem. Był to pierwszy w historii film nieanimowany nakręcony w cyfrowej technologii 3D. Jego premiera była największą w historii premierą filmu cyfrowego, a dochód ze sprzedaży biletów latem 2008 roku przekroczył 250 mln dolarów. Jesienią tego samego roku ukazał się hit Festiwalu w Sundance, film Udław się, na podstawie powieści autorstwa słynnego Chucka Palahniuka. W filmie wystąpił Sam Rockwell a reżyserem był Clark Gregg. Ostatnio firma Contrafilm wyprodukowała Rytuał, którego autorem scenariusza był Michael Petroni, reżyserem Mikael Hafstrom, a główną rolę zagrał Anthony Hopkins. Film powstał dla New Line Cinema. Kolejnym filmem Contrafilm była produkcja Ilu miałaś facetów, dla New Regency, autorem scenariusza były Gabrielle Allan i Jen Critenden, reżyserem Mark Mylod, a główne role zagrali Anna Faris i Chris Evans. Flynn i Vinson zakończyli właśnie pracę nad przeróbką filmu Czerwony świt firmy MGM/UA. Autorami scenariusza są Carl Ellsworth i Jeremy Passmore, a reżyserem Dan Bradley. W filmie zagrają Chris Hemsworth i Jefferey Dean Morgan, premiera odbędzie się latem 2011 roku.

Przed założeniem Contrafilmu Flynn debiutował w przemyśle filmowym jako główny asystent Scotta Rudina. Został partnerem w firmie The Firm, w której kierował działami filmów kinowych i telewizyjnych. Był też producentem cenionych przez krytyków filmów Kraina Tygrysów, Requiem dla snu, Upiorne święto, Bezpieczny interes, Ginewra i Imiennicy. Vinson i Flynn po raz pierwszy podjęli współpracę w Brandeira Entertainment w 2000 roku, wówczas wspólnie kierowali firmą Firm Films. Vinson zaczynał karierę w Hollywood w Jerry Bruckheimer Films, po ukończeniu Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC).

 

CHARLOTTE HUGGINS (producentka) jest autorką i producentką z ponad 25-letnim doświadczeniem. Przez ostatnie 15 lat specjalizowała się w animowanych i nieanimowanych produkcjach w 3D.
Przed rozpoczęciem kariery w branży filmowej przez 7 lat współpracowała z legendarnym Royem Hugginsem jako redaktor odpowiedzialna za fabułę w popularnym serialu telewizji NBC Detektyw Hunter, produkcji firmy Stephen J. Cannell Productions.
Wkrótce zaproponowano jej stanowisko w Boss Film Studios, firmie, której reklamy wyróżniono krajowymi nagrodami Clio Award (Mangavox, United Airlines). Tam odkryła swe zamiłowanie do produkcji w szczególnym formacie jako producenta atrakcji targów World Expo w 1993 roku, filmu Journey to Technopia. Później pracowała nad kilkoma bardzo udanymi filmami wielkoformatowymi, między innymi nad atrakcją parku rozrywki Disneya w 3D, filmu Honey I shrunk the Audience, oraz klasyka Sony Pictures w 3D Skrzydła odwagi. Jako jedna z założycieli brukselskiego studia cyfrowego nWave Pictures, Huggins zajmowała stanowisko prezesa i kierownika produkcji przez ponad 10 lat i była producentką wszystkich wielkoformatowych i wyświetlanych w szczególnych lokalizacjach produkcji nWave.
Obecnie Huggins zasiada w zarządzie stowarzyszenia producentów amerykańskich Producer’s Guild of America New Media Council. Wyprodukowała kilkanaście filmów w systemie Imax, filmów kręconych w 3D i wyświetlanych w szczególnych lokalizacjach, wśród nich znalazł się film Podróż do wnętrza Ziemi. Huggins otrzymała liczne nagrody i duże uznanie za pracę przy produkcjach szczególnego formatu, znalazła się też na liście wpływowych kobiet magazynu Daily Variety (Women’s Impact Report).
Ostatnie filmy 3D jej produkcji to Blue Man Group: Mind Blast, film 3D w systemie Imax, The Gate, we współpracy z H2O Motion Pictures, oraz powstający właśnie film o wojnie w Korei 17 Days of Winter. W wolnym czasie Huggins wspólnie z Davidem Cohenem z magazynu Variety pisze książkę na temat sztuki, nauki i interesów w 3D.

 

BRIAN GUNN i MARK GUNN (scenarzyści) są kuzynami. Dorastali w St. Louis w stanie Missouri i uczęszczali do tej samej szkoły średniej i na tę samą uczelnię. Założyli grupę tworzącą skecze komediowe i wtedy zaczęli razem pisać scenariusze.
Przenieśli się do Los Angeles i otrzymali pierwszą pracę przy pisaniu scenariusza do filmu stacji MTV 2gether, parodii fikcyjnego boysbandu. 2gether był pierwszym pełnometrażowym filmem w historii MTV. Film zapoczątkował trasę koncertową, był inspiracją do stworzenia dwóch albumów, które znalazły się w czterdziestce najpopularniejszych płyt (wiele piosenek z tych albumów jest autorstwa Briana i Marka), oraz serial, który Gunnowie stworzyli i wyprodukowali (serial był emitowany w MTV przez dwa sezony).
Od tamtego czasu Gunnowie przenieśli się z branży telewizyjnej do świata kina. Podróż do wnętrza Ziemi 2 to ich pierwszy film, który pokazany zostanie w kinach przed szeroką publicznością. Obecnie pracują nad filmem The Monster Squd dla wytwórni Paramount, komedią opowiadającą o losach grupy nastolatków, którzy muszą uratować Los Angeles przed wampirami i wilkołakami, a także nad filmem dla wytwórni New Line Cinema MacGyver, na podstawie emitowanego przez wiele lat serialu telewizyjnego.

RICHARD OUTTEN (autor fabuły) ukończył szkołę filmową USC i zdobył dyplom z zakresu sztuk pięknych w 1984 roku. W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat napisał dwadzieścia pięć scenariuszy dla najważniejszych studiów Hollywood. Współpracował z wieloma producentami, między innymi ze Stevenem Spielbergerm, Gale Anne Hurd i Peterem Guberem.
Na początku kariery Outten pracował dla nagrodzonego Oscarem reżysera Franklina J Schaffnera nad scenariuszem do filmu Lwie Serce, epickiej opowieści z Gabrielem Byrne’em i Erikiem Stoltzem w rolach głównych. Francis Coppola, który miał być reżyserem filmu, został producentem wykonawczym. Później Outten razem z Chrisem Columbusem napisał scenariusz do produkcji Przygody małego Nemo w krainie snów, wyróżnionego licznymi nagrodami filmu animowanego na podstawie klasycznego komiksu autorstwa Winsora McCaya.
W tym samym czasie Steven Spielberg wybrał Outtena do pracy nad scenariuszem filmu Gremliny 2. Ta współpraca zaowocowała podpisaniem przez Outtena umowy na wyłączność z Warner Bros. Wśród scenariuszy, które napisał dla studia znalazła się także druga cześć filmu The Goonies. Po zakończeniu współpracy z Warner Bros. Outten napisał kilka scenariuszy dla wytwórni Paramount, między innymi kolejną część filmu Stephena Kinga Smętarz dla zwierzaków.
Chociaż koncentrował się głównie na filmach kinowych, pisał także dla telewizji. Był autorem scenariusza cenionego przez krytyków i niezwykle popularnego wśród fanów serialu telewizji Fox TV Przygoda na Dzikim Zachodzie. Był też współautorem scenariusza stworzonego dla telewizji kablowej filmu Last Rites, z Randym Quaidem i Embeth Davidtz, którego premiera miała miejsce w telewizji Starz/Encore! W telewizyjnym dorobku ma także pilotażowy odcinek serialu dla stacji CBS i scenariusze seriali Niesamowite historie i Opowieści z krypty.
Richard Outten jest stałym członkiem stowarzyszenia scenarzystów amerykańskich Writer’s Guild of America. Od wielu lat mieszka w Carmel, w Kalifornii.


DAVID TATTERSALL, BSC (autor zdjęć) pracował jako operator kamery we współpracy z reżyserem George’em Lucasem, przy niesamowitych pod względem wizualnym hitach Gwiezdne Wojny Część I – Mroczne Widmo, Gwiezdne Wojny Część II – Atak klonów oraz Gwiezdne Wojny: Część III – Zemsta Sithów.
Tattersall słynie ze swojej wszechstronności i doskonałej znajomości w tworzeniu zdjęć do filmu, jak do obrazów przygotowywanych techniką cyfrową, którą wykorzystał w takich filmach jak Zabójcze radio, Con Air – lot skazańców, Majestic, Zielona mila, Granice wytrzymałości, Śmierć nadejdzie jutro, Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia, XXX 2 Następny poziom, Kumple na zabój, W pogoni za zbrodniarzem, Speed Racer, Zoom Next, Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia (2008 r.), Dobra wróżka oraz Podróże Guliwera 3D.

Tattersall urodził się i dorastał w pięknej Krainie Jezior, na północy Anglii. Później uczęszczał do Goldsmith, college’u Uniwersytetu Londyńskiego, który ukończył z wyróżnieniem na kierunku sztuki piękne. Następnie podjął studia w brytyjskiej szkole filmu i telewizji Britain’s National Film and Television School, gdzie obrał jako specjalizację obsługę kamery i oświetlenia.
Studenckie filmy Tattersalla były bardzo cenione, znalazły się wśród nich obrazy King’s Christmas, nominowany do nagrody BAFTA dla najlepszego filmu krótkometrażowego w 1987 roku, Caprice, wybrany podczas festiwali filmowych w Edynburgu i Milanie, oraz Metropolis Apocalypse, który wyświetlano w Cannes w 1988 roku.
W telewizyjnym dorobku Tattersalla znalazły się filmy Yellowthread Street oraz Kroniki młodego Indiany Jonesa, za który otrzymał nagrodę Emmy i nominację do nagrody od amerykańskiego stowarzyszenia operatorów A.S.C. za najlepsze zdjęcia.

 

BILL BOES (scenograf) dorastał w Santa Cruz w Kalifornii w latach siedemdziesiątych i studiował filmoznawstwo na Uniwersytecie Stanowym w San Francisco.
Po trzech latach pracy jako projektant zabawek w Lewis Galoob Toys, Boes przeniósł się do branży drobnych produkcji filmowych i teledysków. Tak rozpoczęła się jego filmowa kariera. Jako dziecko zawsze tworzył swoje projekty filmowe i animowane, dlatego był zachwycony, kiedy zatrudniono go jako twórcę modeli a później awansowano na asystenta kierownika artystycznego w produkcji Tima Burtona Miasteczko Halloween.
Ta współpraca dała mu możliwość tworzenia kolejnych filmów z Burtonem. Później Boes spotkał swojego mentora, scenografa Richa Heinricha. Po objęciu posady asystenta dyrektora artystycznego a później dyrektora artystycznego w kilku produkcjach, Boes został zatrudniony w 1998 roku jako scenograf na planie filmu Małpiszon.
W ponad 10-letniej karierze pracował nad rozmaitymi projektami, były to między innymi filmy Scooby-Doo, Fantastyczna Czwórka, Cziłała z Beverly Hills oraz Smerfy.


DENISE WINGATE (projektantka kostiumów) ostatnio pracowała nad produkcją braci Farrelly Bez smyczy, z Owenem Wilsonem i Jasonem Sudeikisem.
Zajmowała się tworzeniem kostiumów do filmów Charlie St. Cloud, komedii romantycznej Duchy moich byłych, a także filmów Szklana pułapka 4.0, Zemsta po śmierci, Pracownik miesiąca, Polowanie na druhny, Ostrożnie z dziewczynami, Radio, Nowokaina, Poza świadomością, Diamentowa afera, Pocałunek Judasza, The Alarmist, Życie na krawędzi, oraz popularnych komedii dla nastolatków Historia Kopciuszka, Szkoła uwodzenia i Szkoła uwodzenia 2 oraz Cała Ona.
Wingate pochodzi z Południowej Kalifornii, rozpoczynała karierę projektując kostiumy i podróżując z popularnym zespołem The Bangles. Później przeniosła się do branży telewizyjnej i pracowała przy popularnych serialach Melrose Place i Models Inc.

 

DAVID RENNIE (montażysta) urodził się i dorastał w Buffalo, w stanie Nowy Jork. W 1984 roku ukończył studia na Uniwersytecie w Syracuse, gdzie był jednym z trzech studentów nominowanych do nagrody National Student A.C.E Editing Award. Po przeprowadzce do Los Angeles w 1988 roku pracował jako asystent montażysty w filmach Ja cię kocham, a ty śpisz, Fenomen i Titanic. Później rozpoczął karierę jako samodzielny montażysta kultowej komedii Mike’a Judge’a Życie biurowe.
Oprócz pracy na planie drugiego filmu we współpracy z Judge’em, Rennie pracował też jako montażysta w wielu komediach (Dzieciak, Tenacious D; Kostka Przeznaczenia, To znowu ty) oraz filmach akcji (Skarb Narodów: Księga Tajemnic, Góra czarownic).
W 2005 roku Reni został członkiem A.C.E.

 

ANDREW LOCKINGTON (kompozytor) napisał muzykę do megahitu produkcji Walden / New Line Podróż do wnętrza Ziemi w 2008 roku. Ścieżka dźwiękowa do tego filmu zdobyła uznanie krytyków na całym świecie.
Niedługo potem Lockington napisał muzykę do produkcji Toma Hanksa Miasto cienia, z Timem Robbinsem, Billem Murrayem i Saoirse Ronan.
W wczesnym dorobku Lockingtona warto wymienić hity z Festiwalu w Sundance Gra w różowe, Taniec ostatniej szansy oraz Zdrowia, szczęścia, pomyślności, a także wyróżnione na Festiwalu Filmowym w Toronto filmy Święty Ralph i Tylko tydzień. Jednak to niesamowita muzyka orkiestrowa do thrillera firmy Constantin w 2007 roku, filmu Zew krwi, otworzyła mu drzwi do wysokobudżetowych produkcji studyjnych. Lockington był mianowany najbardziej nowatorskim kompozytorem roku podczas gali International Film Music Critics Award oraz nominowany do tytułu “Odkrycie Roku” na gali World Soundtrack Awards. Otrzymał też nagrody BMI i SOCAN Film Music Award za muzykę filmową. Ostatnie projekty Lickingtona to między innymi muzyka elektroniczna do nagrodzonego Złotym Globem filmu Frankie i Alice, z Halle Berry i Stellanem Skarsgaardem, oraz do filmu o parkour w reżyserii Roba Adetuyi, produkcji Inner City, Beat the World. Taniec to moc! wyprodukowanego dla Sony Pictures.
 

 

 

1/13
1/13
2/13
2/13
3/13
3/13
4/13
4/13
5/13
5/13
6/13
6/13
7/13
7/13
8/13
8/13
9/13
9/13
10/13
10/13
11/13
11/13
12/13
12/13
13/13
13/13

Komentarze

od ilu to lat

dodany: 2012-02-25 16:08:28, przez: jesi

Super film, polecam wybrać się całą rodziną. Ja byłam wczoraj i jestem bardzo mile zaskoczona. :)

dodany: 2012-02-14 08:58:38, przez: Nina

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć