Warszawa

Wakacje z dziećmi - o czym należy pamiętać?

Wakacje z dziećmi - o czym należy pamiętać?

Wakacje z dziećmi potrafią być wymagające – trzeba pamiętać o zapakowaniu wielu dodatkowych rzeczy, należy szczególnie uważać na bezpieczeństwo i nauczyć maluchy, jak reagować w określonych sytuacjach. Warto też poszukać takiego miejsca, które będzie przygotowane na ich potrzeby. Gdzie zatem zabrać dzieci na wakacje i jak przygotować całą rodzinę przed takim wyjazdem?

 

 

Wakacje z dziećmi – pamiętaj o ubezpieczeniu

 

Dobre ubezpieczenie to spokojniejsza głowa – zwłaszcza z pociechami na pokładzie. Jeśli wybierasz się na wakacje z dziećmi poza granice naszego kraju, szczególnie warto o to zadbać. Na pewno jest to zdecydowanie łatwiejsze na terenie Unii Europejskiej. W jej krajach przysługuje Ci takie samo prawo do opieki zdrowotnej, jak wszystkim innym osobom ubezpieczonym na danym terytorium. Podobne zasady obowiązują także w kilku innych europejskich krajach, które nie należą jednak do UE (Islandii,  Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii) oraz niektórych terytoriach zamorskich (np. Gujanie Francuskiej, Martynice czy portugalskiej Maderze). Tego typu ubezpieczenie potwierdza dokument o nazwie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Można uzyskać ją bezpłatnie.

 

Co jednak oznacza wspomniane „takie samo prawo”? Należy pamiętać, że nie w każdym kraju finansowane jest 100% kosztów danej wizyty. Np. we Francji należy opłacić 30% honorarium lekarza – obowiązuje to wszystkich na terenie tego kraju, więc także i Ciebie oraz Twoją rodzinę. 

 

Co ważne w kontekście wakacji z dziećmi, swoją kartę powinien posiadać każdy członek rodziny – nie jest tak, że wyrabia ją tylko rodzic. Karta dziecka jest jednak ważna z dowodem tożsamości zarówno samej pociechy, jak i rodzica. Wniosek o jej wyrobienie składa rodzic lub opiekun prawny w najbliższym oddziale NFZ (druki są dostępne w internecie).

 

Bardzo pomocne może być też dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. W różnego rodzaju towarzystwach ubezpieczeniowych są liczne oferty tego typu polis. Ich koszt zwykle nie jest duży – zaczyna się od kilku złotych za dobę. Co mogą oferować? Np. transport medyczny do kraju w razie wypadku czy choroby, który bez polisy może kosztować nawet kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych! 

 

Apteczka pierwszej pomocy i odpowiednie kosmetyki

 

Dzieci bywają nie do końca uważne, zwłaszcza jeśli są czymś zafascynowane lub świetnie się bawią – a przecież to właśnie to jest sednem udanych wakacji! Warto mieć więc w zanadrzu dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy. Poza standardowymi jej elementami, jak np. bandaże, gazy, opatrunki, różnego rodzaju plastry, rękawiczki ochronne, preparaty do odkażania czy sól fizjologiczna, pomocne mogą okazać się także mniej oczywiste rzeczy. Na pewno warto mieć podstawowe wyroby medyczne, w tym:

 

  • leki przeciwbiegunkowe, 
  • przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, 
  • rozkurczowe, 
  • środki na ból gardła,
  • preparaty przeciwalergiczne, 
  • na chorobę lokomocyjną,
  • środki łagodzące ukąszenia owadów,
  • maści lub żele na stłuczenia i obrzęki,
  • elektrolity, wspierające organizm w razie biegunki,
  • przyrządy do usuwania kleszczy. 

 

Co więcej, jeśli są to letnie wakacje z dziećmi, koniecznie trzeba zabrać ze sobą preparaty łagodzące oparzenia słoneczne, nie mówiąc już o samych kremach z filtrem. Skóra maluchów jest delikatniejsza niż dorosłych, warto więc na całym ich ciele stosować SPF 50. Poleca się przy tym wybieranie środków przeznaczonych konkretnie dla najmłodszych, aplikowanie ich około 15-20 minut przed wyjściem, a następnie powtarzanie po 2-3 godzinach (chyba że w międzyczasie miało miejsce wodne szaleństwo! Po każdej kąpieli w basenie czy morzu należy powtórzyć aplikację kremów z filtrem – nawet jeśli są wodoodporne). 

 

Wydaje Ci się, że jest tego dużo? Cóż, na pewno warto mieć jeszcze kilka dodatkowych rzeczy. Co prawda zajmują one trochę miejsca, ale dzięki temu wszystko, co niezbędne, jest pod ręką. I co najważniejsze – głowa rodzica od razu będzie spokojniejsza, wiedząc, że rodzina jest w pełni zabezpieczona.

 

Atrakcyjne miejsca na wakacje z dziećmi 

 

Żeby jednak nie było – przygotowania do wakacji z dziećmi to nie tylko przykre obowiązki i zabezpieczenie przed ewentualnymi wypadkami czy chorobami. To także wybieranie atrakcji, którymi w najbliższym czasie będzie cieszyć się cała rodzina!

 

W tym kontekście warto szukać hoteli, które są dostosowane do potrzeb najmłodszych i oferują np. różnego rodzaju animacje, zajęcia, udostępniają im sale oraz place zabaw. Świetną rozrywką są także baseny hotelowe, zwłaszcza te ze zjeżdżalniami i odpowiednio przygotowanym brodzikiem. Jak znaleźć taki hotel? 


Pomocne mogą być typowo turystyczne serwisy jak np. Travelist – portal pierwszego tego typu klubu travelowego w Polsce. W znajdującej się tam wyszukiwarce wystarczy oznaczyć swoje wymagania, czyli np. hotel z atrakcjami dla dzieci lub basen, a wyskoczą wybrane, sprawdzone pod tym względem oferty. Co więcej, są tam dostępne liczne rabaty, pozwalające zaoszczędzić nawet kilkaset złotych! A że w trakcie wakacji z dziećmi wydatków i tak jest co niemiara, lepiej z góry dobrze się przygotować – tak, by w trakcie wyjazdu móc już tylko cieszyć się ze wspólnie spędzanego czasu!

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć