Warszawa

Upały a ciąża - wszystko, co musisz wiedzieć!

Upały a ciąża - wszystko, co musisz wiedzieć!

Znoszenie wysokich temperatur jest szczególnie uciążliwe w czasie ciąży. Szybsze męczenie się, większa podatność na oparzenia i przebarwienia czy zwiększona potliwość to tylko niektóre z niedogodności, na jakie można się wówczas przygotować. Warto wiedzieć, jak sprawić, by te trudne dni były, choć odrobinę łatwiejsze do zniesienia. Sprawdź wszystko, co musisz wiedzieć o upałach w ciąży!

 

Problem z obrzękami? Wypróbuj zimne okłady

 

Podczas ciąży macica uciska na naczynia krwionośne, przez co płynąca przez nie krew ma utrudnione zadanie przetransportowania się po całym ciele. Efektem tej sytuacji są w wielu sytuacjach obrzęki. Dotykają one w szczególności nóg, stóp, a także palców. Warto zatem zrezygnować latem z biżuterii, zwłaszcza pierścionków, ponieważ ich zdejmowanie może być później utrudnione.

 

Aby nieco zminimalizować skutki, można zastosować zimne okłady w miejscach, gdzie pojawiają się opuchlizny. Dobrym rozwiązaniem jest ponadto włożenie nóg do zimnej wody (nie może ona być jednak lodowata, ponieważ nagły szok termiczny nie jest wskazany).

 

Ogranicz jak najbardziej spożywanie soli

 

Całkowite wyeliminowanie soli byłoby dla wielu osób niemożliwe, nie jest zresztą zdrowe. Minerał ten zawiera bowiem cenny sód, który jest szczególnie ważny dla osób będących w ciąży. Wskazane jest za to ograniczenie ilości przyprawy w diecie, ponieważ jej nadmiar może powodować nadciśnienie, a także zwiększać wyżej wspominane uporczywe obrzęki. Sposobów na zmniejszenie ilości soli jest wiele.

Podczas gotowania ziemniaków czy makaronu można dosypać ją pod sam koniec gotowania, ponieważ doda ona smaku, ale nie rozpuści się całkowicie. Warto też zastąpić solone przekąski zdrowymi orzechami, pestkami czy warzywami.

 

Ogranicz wychodzenie w najcieplejszych częściach dnia

 

Mimo że lato wiąże się ze stosunkowo wysokimi temperaturami praktycznie przez cały dzień, to niektóre godziny są zdecydowanie cieplejsze od innych. Słońce operuje najmocniej pomiędzy 11 a 16 i dlatego w tym czasie najlepiej zostać w domu. Nawet krótki spacer może bowiem okazać się wyczerpujący, a poza tym można odłożyć go na późniejszą godzinę.

 

Dobrze jest także zaplanować wszelkie wyjścia za wczesne godziny poranne, kiedy nie jest jeszcze tak gorąco. Jeśli opuszczenie domu w tym czasie jest konieczne, zadbaj o nakrycie głowy oraz lekkie ubranie wykonane z naturalnych materiałów.

 

Nie lekceważ ewentualnych objawów przegrzania

 

Przegrzanie najczęściej jest wynikiem zaniedbania stosowania pewnych środków ochrony, na przykład braku nakrycia głowy czy odpowiedniego nawadniania się. Czasami jednak może też nastąpić wtedy, gdy wszystko powinno być w porządku.

Objawami tego stanu są między innymi zawroty głowy, uczucie suchości w ustach, a nawet omdlenia. Jeśli tylko czujesz się słabo, nie czekaj na dalszy rozwój wypadków, tylko natychmiast usiądź w zacienionym miejscu i napij się wody. Odpocznij do czasu, aż nie poczujesz się lepiej.

 

Mamy nadzieję, że wiesz już wszystko, co warto wiedzieć o upałach w ciąży. W artykule https://gemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/jak-przetrwac-upaly-w-ciazy zdobędziesz więcej informacji na ten temat.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć