Warszawa

Krosty, strupy i pryszcze na skórze głowy - przyczyny i leczenie

Krosty, strupy i pryszcze na skórze głowy - przyczyny i leczenie

Zmiany skórne występujące na głowie, mogą być spowodowane infekcją bakteryjną, wirusową oraz grzybiczą. Krosty pojawiające się na głowie, prócz dolegliwości bólowych, swędzenia, mogą również być bardzo nieestetyczne. Z takim problemem, koniecznie trzeba zgłosić się do dermatologa, aby szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Pryszcze na głowie – czym są i jaka jest ich przyczyna powstawania?

 

Pryszcze na głowie, to zmiany skórne, które spowodowane są nadmiernym wydzielaniem łoju. W przypadku pojawienia się większej ilości takich zmian skórnych, mamy do czynienia z zaburzeniem funkcjonowania organizmu. Najczęściej zaburzenia spowodowane są stanami zapalnymi, oraz infekcjami. Krosty na głowie, zazwyczaj są objawem trądziku, pomimo iż są mniej widoczne, ponieważ występują na owłosionej skórze głowy, bywają bardzo uciążliwe. Do przyczyn ich powstawania możemy zaliczyć:

 

 • Infekcje bakteryjne takie jak kiła
 • Infekcje wirusowe
 • Grzybicę
 • Łuszczycę
 • Niewłaściwa pielęgnacja
 • Łojotokowe zapalenie skóry głowy
 • Niezdrowe odżywianie
 • Stres
 • Zaburzenie funkcjonowania gospodarki hormonalnej
 • Przegrzewanie głowy
 • Duża ilość cukru w diecie
 • Rzadkie mycie włosów
 • Reakcje alergiczne
 • Rozdrapywanie małych zmian skórnych

 

Zatkane pory, martwe komórki oraz bakterie są wynikiem powstawania pryszczy. Proces ich powstawania jest wbrew przekonaniom długi, dlatego warto obserwować skórę głowy. Pojawienie się pierwszych krost, powinno być skonsultowanie z lekarzem. 

 

Jak rozpoznać pierwsze objawy?

 

Podczas codziennego mycia włosów, czy tez zwykłego drapania się po głowie wyczuwamy nagle bolące, małe grudki. Dodatkowo od dłuższego czasu zauważyliśmy problem z przetłuszczaniem się włosów, łupieżem, czy nadmiernym swędzeniem. Tak właśnie wyglądają pierwsze objawy problemów skórnych na głowie. Z czasem małe zmiany skórne, które zostają rozdrapane roznoszą się na większej przestrzeni, powodując duże stany zapalne, a także dolegliwości bólowe. Może się zdarzyć również, iż zauważymy nadmierne wypadanie włosów, lub ich mocne osłabienie, kruszenie. Najczęściej taki stan spowodowany jest zapaleniem mieszków włosowych. Proces powstawania pierwszych objawów zazwyczaj wygląda w następujący sposób:

 

 • Pojawienie się czerwonych plam / przetłuszczania się włosów / łupieżu
 • Wystąpienie twardych grudek 
 • Powstanie pęcherzy ropnych/ bolące zmiany
 • Zaschnięcie zmiany skórnej i pojawienie się strupka / zaschnięte zmiany nasilają swędzenie

 

Czym jest zapalenie mieszka włosowego?

 

Zapalenie mieszka włosowego, jest wywołane przez namnażanie bakterii gronkowca złocistego. Zazwyczaj jego obecność, wywołana jest uszkodzeniem skóry głowy, na przykład poprzez mocne zadrapanie. Najmniejsze uszkodzenie warstwy lipidowej skóry, skutkuje dostaniem się bakterii gronkowca do mieszka włosowego, powodując stan zapalny. Następnie rozwijający się stan zapalany, powoduje bolesne zmiany skórne oraz choroby skóry głowy. Oprócz uszkodzeń skórnych ,wpływ ma również nieodpowiednia higiena, która powoduje namnożenie bakterii. 

 

Wyróżniamy 2 postacie tej infekcji:

 

 • Figówka – czyli przewlekłe zapalenie mieszków włosowych. Ten rodzaj, najczęściej utrzymuje się przed długi okres, w postaci krost, grudek. Niestety, w tym przypadku często dochodzi do miejscowego łysienia, które spowodowane jest wypadaniem włosów z mieszka, na którym występują zmiany skórne.
 • Czyraczność – okołomieszkowe zapalenie ropne, spowodowanie powstaniem czopa martwiczego. Ten rodzaj występuje u osób chorych na cukrzycę, czy zaburzenia czynności nerek.

 

Jak wygląda leczenie?

 

Istotna kwestia w przypadku pryszczy na głowie, jest szybka konsultacja lekarska. Prawidłowa diagnoza, oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, pozwoli nam uchronić się przed utratą sporej ilości włosów, oraz dolegliwości bólowych. Zmian skórnych absolutnie nie wolno drapać, czy szorować podczas mycia, ponieważ spowoduje to rozprzestrzenienie bakterii.  Leczenie takich zmian skórnych, nie należy do łatwych , a cały proces może trwać nawet kilka miesięcy.  

 

W początkowej fazie, w warunkach domowych, możemy zastosować szampony bakteriobójcze, przeciwłojotokowe, przeciwgrzybiczne oraz przeciwłupieżowe.  Zaleca się również zastosowanie ogólnodostępnych środków do stosowania miejscowego, o działaniu anty trądzikowym. Jednak, zdecydowanie lepiej udać się do dermatologa lub trychologa. Podczas wizyty u lekarza specjalisty, można dobrać odpowiednie szampony oraz preparaty do stosowanie miejscowego, do typu naszej dolegliwości.  Kilkudniowe stosowanie leków, i przestrzeganie higieny powinno pomału niwelować problem pryszczy na głowie. 

 

Każda zmiana skórna, ma swoje charakterystyczne objawy oraz przebieg. Nie zawsze pryszcze na głowie mogą być oznaką zwykłego trądziku. Mogą to być również pierwsze symptomy łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry głowy, kiły a nawet ospy. Dlatego tak ważne jest, szybkie zdiagnozowanie i rozpoznanie zmiany skórnej. 

 

Domowa pielęgnacja i zapobieganie pryszczom na głowie

 

Od zawsze mówi się że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jest w tym sporo prawdy, także w przypadku zmian skórnych, można w domowym zaciszu zadbać o dodatkową pielęgnację. W przypadku pielęgnacji, warto zapoznać się ze składem kosmetyków, i zmienić je na te z dobrym składem. Świadoma i dobra pielęgnacja, pozwoli uchronić skórę głowy przed zapychaniem porów, a peeling skóry dokładnie oczyści ją z zalegających kosmetyków i zanieczyszczeń. Warto również zastosować aloes, zioła, kurację z drożdży, olejowanie włosów czy laminację. Zastosowanie płukanek ziołowych, olejowania, czy laminacji zapewni naszym włosa nie tylko ochronę ale również blask i ożywienie.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć