Warszawa

Piórko 2017. Poznaj jurorów!

Piórko 2017. Poznaj jurorów!

Członkowie Kapituł Nagrody  „Piórko 2017”

 

Kapituła Nagrody w Kategorii Tekst


Agnieszka Karp-Szymańska – przewodnicząca

Z wykształcenia filolog polski i menadżer kultury, a także UX Designer, absolwentka podyplomowych studiów Literatura dla dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Warszawskim. Od blisko 10 lat związana z branżą internetową, marketingiem internetowym, ale przede wszystkim tematyką dziecięcą. Współtwórca i prezes zarządu Grupy CzasDzieci.pl, popularnego portalu dla rodziców i dzieci, a także założycielka Fundacji, która ma za zadanie rozszerzyć działalność portalu o akcje na rzecz rozwoju dzieci wykluczonych społecznie. Od 2014 r. członek rady programowej i jeden z producentów ogólnopolskiego Festiwalu Literatury dla Dzieci.

 

Jarosław Gugała

Dziennikarz. W latach 90. dyrektor I Programu TVP oraz Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Od 2003 dziennikarz Telewizji Polsat. Prowadzący głównego programu informacyjnego Telewizji Polsat „Wydarzenia”, komentator i publicysta Polsat News. Był szefem „Wydarzeń” oraz Pionu Publicystyki i Informacji. Współpracuje jako dziennikarz z wieloma tytułami prasowymi i rozgłośniami radiowymi. W latach 1999-2003 dyplomata – ambasador RP w Urugwaju. Absolwent iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów doktoranckich z ekonomii w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.


Renata Piątkowska

Autorka książek dla dzieci i młodzieży, które po licznych wznowieniach cały czas są obecne na rynku. Wydała do tej pory ponad 30 tytułów. Trzy jej książki znajdują się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in. otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren oraz za całokształt twórczości literackiej dla dzieci otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz i Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR 2012. W 2015 r. uhonorowana Orderem Uśmiechu.


Rafał Witek

Autor powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci (m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Maja na tropie jaja”, „Klub latających ciotek”, serie „Bzik & Makówka” oraz "Szczurki"). Współpracuje z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”, portalem Qlturka.pl, miesięcznikiem dla rodziców "Twoje dziecko" i warszawskim chórem dziecięcym MILLE VOCI. Laureat konkursów wydawnictwa ZNAK, Przeglądu Piosenki Aktorskiej i fundacji ABCXXI na twórczość dla najmłodszych. Zdobywca nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego "Koziołek 2015”.  Z wykształcenia anglista.


Monika Radzikowska

Laureatka konkursu „Piórko 2016. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Jej debiut, książka pt. „Córka bajarza”, sprzedał się w ponad 30 tys. egzemplarzy. Absolwentka archeologii na Uniwersytecie Warszawskim, mieszkanka Ząbek koło Warszawy. Na co dzień pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie, opowiadając dzieciom baśnie i legendy. Uwielbia góry, książki, stare mapy i ruiny ukryte w najdziwniejszych miejscach. W czasie wakacji pakuje plecak i rusza na wykopaliska lub na dalekie wędrówki, tam, gdzie kończy się asfalt, a zaczyna szlak. 

 

Kapituła Nagrody w Kategorii Ilustracje


Katarzyna Nowowiejska – przewodnicząca

Absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pod koniec studiów rozpoczęła współpracę z gdańskim studiem animacji Grupa Smacznego, gdzie poznała technologię produkcji filmów animowanych. Jest współtwórcą dekoracji do magicznego świata Mami Fatale – bohaterki kulinarnej serii animowanej dla dzieci, wyprodukowanej przez Grupę Smacznego i Studio Miniatur Filmowych. Po latach pracy w świecie animacji poświęciła się ilustrowaniu książek dla dzieci. Współpracuje z wieloma wydawnictwami w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Tworzy ilustracje do książek, aplikacji mobilnych i filmów animowanych.


Bohdan Butenko

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, a następnie studia na Akademii Sztuk Plastycznych. W roku 1956 rozpoczął ilustrowanie książek (zarówno w kraju, jak i za granicą), został także autorem szeregu własnych, kultowych produkcji. Z tych najbardziej znanych należy wymienić: „Pierwszy! Drugi!! Trzeci!!!”, „Pyś, czyli wiadukt nad chaszczami”, „Bałwanka Gapiszona”, „Gapiszon i krokodyl”, „To ja, Gapiszon”, „KrUlewna Śnieżka” oraz wiele innych, w tym cykl o Kwapiszonie. Współpracował z wieloma wydawcami oraz z czasopismami dla dzieci i młodzieży – „Miś”, „Płomyczek”, „Płomyk”, „Świerszczyk”. Jego ilustracje pojawiały się także w „Świecie Młodych”, a przygody Gapiszona zostały zekranizowane. Jest laureatem wielu nagród w Polsce i za granicą, otrzymał m.in. Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Kawaler Orderu Uśmiech.

 

 

Aleksandra Krzanowska

Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ilustrator, grafik, wydawczyni książek dla dzieci. Od zawsze zainteresowana książką i ilustracją, szczególnie tą skierowaną do najmłodszego czytelnika. Z ilustrowała kilkanaście książek dla dzieci, m. in. „Owadzie opowieści” Jana Sienkiewicza, które były nominowane do nagrody PTWK w 2008 roku. Wykonuje również ilustracje do podręczników i wydawnictw edukacyjnych.


Elżbieta Śmietanka-Combik

Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie oraz Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obroniła dyplom z wyróżnieniem u prof. Romana Banaszewskiego w 1992 r. Tematem jej pracy dyplomowej były ilustracje do ,,Niezwykłych przygód Barona Münchhausena”, które ukazały się drukiem. Od tego czasu zilustrowała wiele podręczników szkolnych i książek dla dzieci. Techniki tradycyjne łączy z programami komputerowymi, które dają wiele możliwości. Współpracuje jako wolny strzelec z wieloma wydawnictwami w Polsce i za granicą.


Monika Biała

Laureatka konkursu „Piórko 2016. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci” w Kategorii „Ilustracje”. Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego, pracuje jako grafik w Rzeszowie. Pomimo ekonomicznego wykształcenia, wiedziała, że ma duszę artysty i od zawsze pielęgnowała swoją pasję. Inspiracji do tworzenia obrazów szuka przede wszystkim w otoczeniu, lekturze. 

 

W obu Komisjach zasiądzie także przedstawiciel JMP:


Anetta Jaworska-Rutkowska

Z wykształcenia muzykolog, historyk sztuki i dziennikarz, z praktyki realizator filmów dokumentalnych, dyrektor orkiestry symfonicznej i dyplomata zajmujący się nauką i kulturą (Indie). Od wielu lat zajmuje się zarządzaniem oraz szeroko rozumianą komunikacją. Od 2005 roku pracuje dla Jeronimo Martins Polska SA, tworząc podwaliny działu komunikacji i CSR, a także realizując zadania w globalnych strukturach komunikacyjnych koncernu. W ramach swojej funkcji zarządza działaniami w zakresie biznesu odpowiedzialnego firmy. Wyróżniona dwukrotnie nagrodą „UBI Caritas” za działania społeczne, jest także zdobywczynią drugiego miejsca w konkursie TVP Info i Forum Odpowiedzialnego Biznesu - "Człowiek, który zmienia biznes".

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości i Nowości Książkowe

Warto zobaczyć