Warszawa

Wyniki konkursu dla ilustratorów "Opowiadania na tacy"

Wyniki konkursu dla ilustratorów "Opowiadania na tacy"

Iratxe López de Munáin jest zdobywczynią nagrody Europejskiego Konkursu "Opowiadania na tacy" na najlepszą ilustrację do książki obrazkowej Jaś i Małgosia.


Jej praca znalazła się w finale razem z dziełami: Josepa Rodésa (ilustracja nr 32), Sandry de la Prady López (ilustracja nr 28), Anny Stosik (ilustracja nr 101) i Natalii Uryniuk (ilustracja nr 153) po ich wcześniejszym wytypowaniu spośród 161 propozycji.

Projekt Iratxe López de Munáin został wybrany przez jury w składzie: José Chavete Rodríguez – profesor na Wydziale Sztuk Pięknych i kierownik studiów magisterskich „Książka obrazkowa i animacja audiowizualna” na Uniwersytecie w Vigo, Roger Olmos – ilustrator; Anxos Riveiro – przedstawicielka Rady Miasta Pontevedry do spraw kultury, Belen G. Freijeiro, Mafalda Milhões i Tomasz Klejna – kierownicy artystyczni wydawnictw: OQO, O Bichinho de Conto i Tako. Decyzję podjęto 20 września.

Nagroda w konkursie zorganizowanym przez wydawnictwa OQO, O Bichinho de Conto i Tako we współpracy z Radą Miasta Pontevedry w ramach projektu Opowiadania na tacy (Cocina de cuentos. Europa a la carta), inicjatywy Programu Kultura 2007–2013 Unii Europejskiej wynosi 3000 euro. Zwyciężczyni weźmie udział w przygotowaniu książki obrazkowej, która zostanie opublikowana po hiszpańsku, galicyjsku, portugalsku i polsku. Premiera książki odbędzie się w marcu 2014 roku podczas XV Salonu Książki w Pontevedrze (Hiszpania), który jest współorganizatorem projektu Cocina de cuentos. Europa a la carta. Podczas imprezy Iratxe López de Munáin poprowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci.

Projekt ma również swój aspekt muzyczny: Orkiestra Filharmonii Miasta Pontevedry wykona utwór muzyczny inspirowany opowiadaniem „Jaś i Małgosia”, który będzie towarzyszył książce (na płycie CD).

Książka z płytą znajdzie się z Spiżarni bajek: literacko-kulinarnej biblioteczce składającej się z książek obrazkowych w kilku językach, receptur tradycyjnych potraw z krajów uczestniczących w projekcie oraz materiałów metodycznych dla nauczycieli do wykorzystania podczas lekcji przybliżających Europę i dialog międzykulturowy przez bajki, kulinaria i sztukę.

Prace piętnastu finalistów oraz ilustracja zwyciężczyni konkursu utworzą mobilną wystawę. Jej otwarcie nastąpi podczas Salonu Książki w Pontevedrze. Później będzie ją można oglądać w innych miastach Hiszpanii, Portugalii i Polski.


Oto lista osób, których dzieła wejdą w skład wystawy:
Iratxe López de Munáin (Hiszpania, ilustracja nr 36)
Josep Rodes (Hiszpania, ilustracja nr 32)
Sandra de la Prada (Hiszpania, ilustracja nr 28)
Anna Stosik (Polska, ilustracja nr 101)
Natalia Uryniuk (Polska, ilustracja nr 153)
Cecilia Moreno (Hiszpania, ilustracja nr 1)
Marco Scalcione (Włochy, ilustracja nr 16)
Alberta Torres (Wielka Brytania, ilustracja nr 21)
Lidia Nokonoko (Hiszpania, ilustracja nr 58)
Yann Damezin (Francja, ilustracja nr 94)
Ester Burgueño (Hiszpania, ilustracja nr 114)
Ana Isabel Valfigueira (Portugalia, ilustracja nr 117)
Francesco Pirini (Włochy, ilustracja nr 118)
Zofia Frankowska (Polska, ilustracja nr 120)
Tania Solla (Hiszpania, ilustracja nr 130)
Sarah Khoury (Włochy, ilustracja nr 162)

Europejski konkurs dla ilustratorów Opowiadania na tacy jest jednym z głównych działań programu Europa à la carte. To inicjatywa promująca pracę ilustratorów i ilustratorek z krajów europejskich. Wybrany do konkursu temat pochodzi z tradycyjnego niemieckiego opowiadania, spopularyzowanego przez braci Grimm, Jaś i Małgosia (w niektórych krajach znanego również jako Domek z piernika lub Domek z czekolady). Opowieść ta jest bez wątpienia jedną z najbardziej znanych i uznanych w Europie, a jednocześnie jedną z tych, które pozostają w najbliższej relacji z tematem naszego projektu: jedzeniem.

Konkurs był otwarty dla pełnoletnich ilustratorów i ilustratorek, zamieszkali na stałe w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej bądź w innym państwie objętym Programem Kultura 2007–2013. Wszyscy uczestnicy mieli za zadanie przygotować ilustrację do konkretnego, zacytowanego fragmentu opowiadania oraz przedstawić pełny scenopis dzieła. Nadesłano łącznie 161 propozycji.

Komisja konkursowa podjęła decyzję siedmioma głosami, z których sześć należało do wydawców i ekspertów w dziedzinie ilustracji książek obrazkowych i twórczości artystycznej. Siódmy głos należał do publiczności, która mogła przez tydzień (9–16 września) głosować na ilustracje umieszczone na stronie internetowej projektu.
Przy przyznaniu nagrody oceniane były: oryginalność pracy, jakość techniczna, budowa postaci, scen i atmosfery oraz poprawna sekwencyjność scenorysu.

 

1/14
1/14
2/14
2/14
3/14
3/14
4/14
4/14
5/14
5/14
6/14
6/14
7/14
7/14
8/14
8/14
9/14
9/14
10/14
10/14
11/14
11/14
12/14
12/14
13/14
13/14
14/14
14/14

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości i Nowości Książkowe

Warto zobaczyć