11 kwietnia 2013 roku jury w składzie: Irena Bolek (przewodnicząca), Anna Maria Czernow, Maria Kulik, Maria Ryll i Krystyna Liszyk, przyznające nagrodę Polskiej Sekcji IBBY w konkursie "Nagroda DONGA", postanowiło, co następuje:
Dużego Donga otrzymuje Wydawnictwo Czarna Owieczka za książkę Doktor Proktor i koniec Świata. Być może Jo Nesbø z il. Pera Dybviga w tł. Iwony Zimnickiej, powieść przewrotną, zabawną i bezkompromisową zarazem.
Wyróżnienie główne otrzymuje wydawnictwo:
Dwie Siostry za Książkę wszystkich rzeczy Guusa Kuijera, opowieść o sile słabych – kobiet i dzieci, które z poezji i własnej wrażliwości czynią skuteczną broń przeciw opresji i okrucieństwu.
Pozostałe wyróżnienia przypadły wydawnictwom:
Entliczek za
1. Dokąd iść. Mapy mówią do nas Heekyoung Kim z il. Krystyny Lipki-Sztarbałło i w tł. Jiwone Lee
2. Mój dom, Delphine Durand, z il. Autorki, w tł. Marka Puszczewicza
3. Szary chłopiec Lluisa Farrè z il. Gusti, w tł. Beaty Haniec
za spolszczenie doskonałych książek obrazkowych, najnowszych i nieco starszych, bez których oferta dla młodych odbiorców była boleśnie niepełna; za edytorskie mistrzostwo książki wartościowej, tak graficznie, jak i językowo
oraz Egmont za serię Czytam sobie, w uznaniu świetnego pomysłu wydawniczego na samodzielną aktywizację czytelniczą.
Jury nominowało też wydawnictwa:
1. Czarna Owieczka za autorską książkę Klara. Słowo na „Szy” Marcina Wichy za przedstawiony z „mikołajkowym” poczuciem humoru obraz współczesnej szkoły i rodziny.
2. Zakamarki za książkę Uczucia, co to takiego? Oscara Brenifiera z il. Serge Blocha i w tł. Magdaleny Kamińskiej-Maurugeon, za umiejętne pokazanie nierzadko skrywanych uczuć.
3. Literatura za Wszystkie lajki Marczuka Pawła Beręsewicza z il. Olgi Reszelskiej, znakomitą lekturę podejmującą ważne problemy moralne.
4. Czuły Barbarzyńca za Jestem miasto. Warszawa Marianny Oklejak z tekstem Aleksandry Szkody, za dobitne pokazanie, że historia nie musi być nudna. Ani geografia!
Irena Bolek
Maria Kulik
Krystyna Liszyk
Maria Ryll
Anna Maria Czernow