Warszawa

"Przybornik rodzica. Dziecko od początku" - rozwój dziecka od poczęcia do narodzin

"Przybornik rodzica. Dziecko od początku" - rozwój dziecka od poczęcia do narodzin

Nakładem wydawnictwa Charaktery ukazał się Przybornik rodzica. Dziecko od początku, obejmujący okres rozwoju od poczęcia do narodzin. Jest to próba spojrzenia na ten szczególny moment w życiu człowieka pod kątem psychologii.


Popularnonaukowe artykuły napisane przystępnym językiem mają na celu przybliżenie okresu rozwoju człowieka, o którym wciąż niewiele wiemy. Metody i urządzenia badawcze pozwalają precyzyjnie opisać rozwój fizyczny dziecka od początku istnienia, trudniej jest prześledzić rozwój psychiki. Jednak psychologia rozwojowa dość dynamicznie się rozwija, obala funkcjonujące stereotypy i dostarcza nowej wiedzy.


Dzięki badaniom francuskiego psychologa J.P. Lecaueta przeprowadzonym w 1987 roku, wiemy już, że "nienarodzone dzieci reagują na zmiany w odtwarzanych im sekwencjach dźwięków. Gdy odtwarzał ciąg sylab ba-bi-ba, ich tętno wzrastało, zwracały się w stronę źródła dźwięku i przysłuchiwały z zainteresowaniem". Jednak uwaga szybko słabła, chyba że zmieniała się sekwencja sylab. "Ten eksperyment potwierdził nie tylko dużą sprawność zmysłu słuchu u dzieci, lecz także ich niezwykłą zdolność reagowania na zmiany" – pisze o tym S. Schellhammer w tekście "Uczniowie w brzuchu" – Dziecko od początku. Przybornik rodzica.


W momencie narodzin wcześniaka, czyli dziecka urodzonego przed 35. tygodniem życia, jego układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały, "a nagle zaczyna się stykać z różnorodnymi bodźcami: wzrokowymi, węchowymi, dotykowymi. To naraża malucha na dodatkowe przeżycia". Jak pisze M. Chrzan-Dętkoś w tekście Za szybko na świat, "u najmniejszych wcześniaków stres wywołują nawet tak zwyczajne czynności, jak zmiana pieluszki… u niektórych hospitalizowanych dzieci nieprzerwany stres i działanie bodźców bólowych wywołują zachowania przypominające zespół stresu pourazowego".


Oczekiwanie na narodziny dziecka jest zazwyczaj czasem radosnym. Bywa jednak, że już w ciąży mama i tata dowiadują się, że ich dziecko "nie urodzi się zdrowe, że być może przeżyje poród, ale będzie żyło bardzo krótko... Badania dowodzą, że decyzja o urodzeniu terminalnie chorego dziecka umożliwia rodzinie wspólne przeżycie trudnych emocji, przywitanie i pożegnanie się z chorym maleństwem, przeżycie żałoby – co ma duże znaczenie dla dalszego funkcjonowania rodziny". Jak piszą M. Tarkowska i T. Żawrocka: "taka postawa rodziców pokazuje starszym dzieciom i bliskim, jak ważny dla nich jest świat wartości związanych z ochroną życia i troską o osobę bezbronną, słabą i chorą" – "Będziesz tylko przez chwilę"– Dziecko od początku. Przybornik rodzica.


Wydaje się nam, że to wydawnictwo może stanowić dobre uzupełnienie wiedzy dla dorosłych a osobliwie przyszłych rodziców.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości i Nowości Książkowe

Warto zobaczyć