Warszawa

Recenzja książki:

Dokąd płynie moja kupa?

Dokąd płynie moja kupa?

Małgorzata Zawilska-Rospędek
Matteo Ciompallini
od 6 do 8 lat
PATRONAT

Porozmawiajmy o kupie!

 

Bardzo lubię takie książki, w których możemy się przyglądać kawałkowi rzeczywistości, który pozornie wydaje się albo nieciekawy, albo na tyle codzienny, że w zasadzie nie zwraca naszej większej uwagi. A jeśli dodatkowo poruszony zostaje temat nie do końca wygodny do rozważań, to mam poczucie, że ta odwaga domaga się zauważenia. Kupa - już samo słowo wzbudza uśmiech na niejednej twarzy dziecka, a czasem wśród dorosłych wywołuje zakłopotanie.

 

Autorka książki czyniąc “kupę” bohaterką historii zaprasza czytelników w fascynującą podróż, w której pokazuje poszczególne etapy wędrówki naszej bohaterki - od momentu spłukania po proces oczyszczania w oczyszczalni aż do momentu, w którym przygoda się kończy i wszystko zaczyna się na nowo. Po drodze poznajemy pożyteczne bakterie, które - przyznajmy - robią naprawdę niezłą robotę! Dowiadujemy się, że jest ich wiele i pełnią różne funkcje. A wszystko to podane, z jednej strony w sposób bardzo merytoryczny, z drugiej zaś - nie pozbawiony nutki humoru. Przykład? Śledząc historię dowiecie się o istnieniu bakterii, których “bąki” czyli gazy mogą być wykorzystywane jako paliwo! Dzieci kochają takie ciekawostki. Wyjaśnienia autorki, która zdaje się przewidywać pytania, które mogą rodzić się w młodych umysłach (jeśli ścieki są surowe to znaczy, że mogą być też pieczone lub gotowane?) są podane w sposób prosty, a jednocześnie bardzo ciekawy.

 

Poznając wędrówkę kupy mamy możliwość zobaczenia jak różnorodny, a jednocześnie interesujący jest to proces. Co ważne, dostrzegając istnienie tego cyklu, przekonujemy się, że również i my możemy go wspomagać - chociażby dbając o bakterie (np. ograniczając użycie chemicznych środków czystości), albo nie marnując wody. Książce towarzyszą ilustracje, które pomagają połączyć wiedzę z wyobrażeniami jak to wszystko mogłoby wyglądać. “Dokąd płynie moja kupa” z pewnością odpowie na wiele pytań i zaspokoi ciekawość niejednego dziecka, ale pewnie również i rodzica - odpowiedzi udziela prawdziwa ekspertka i znawczyni tematu Małgorzata Zawilska - Rozpędek: inżynier ochrony środowiska, projektantka oczyszczalni ścieków, autorka bloga “Inżynier w zielonych okularach.”

 

To jak? Gotowi na podróż? 

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć