Lo-teria Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, podobnie jak i wcześniejsza część powieści zatytułowana Klasa pani Czajki to mądra książka adresowana przede wszystkim do młodzieży, jak wskazuje już sam tytuł, licealnej; choć mogą po nią oczywiście sięgnąć i uczniowie z gimnazjum.
Bohaterami podobnie jak i w pierwszej opowieści są nastolatkowie: Małgosia, Kamila, Maciek, Wojtek, Michał, Kinga, ich koledzy i koleżanki z klasy. Pojawia się też tajemnicza Klaudia, którą poznaje Michał?
Uczniowie ci pochodzą z różnych środowisk, nieco inne wartości wpajają im rodzice, w odmienny też sposób podchodzą do rozwiązywania niektórych problemów. Licealiści mają też odmienny styl zachowania, sposób ubierania się, a nawet wysławiania. Wszyscy jednak potrzebują akceptacji, zrozumienia, wysłuchania. Na trudne sytuacje reagują zazwyczaj bardzo emocjonalnie. Dla drugiej osoby: ukochanej czy przyjaciela rezygnują często z własnego komfortu, poświęcają zdrowi. Działają spontanicznie i impulsywnie … są bowiem zagubieni, czasem błądzą lub stoją na rozstaju dróg, nie wiedzą, co zrobić dalej.
Opisane w książce zmartwienia nie odbiegają od tych, których doświadczają przeciętni uczniowie z liceum: kontakt z nielubianą nauczycielką, niesłuszne oskarżenie, zazdrość, zawód miłosny, poczucie osamotnienia … Dlatego też każdy z uczniów z pewnością odnajdzie w danym bohaterze cząstkę siebie.
Książka została napisana w barwny sposób, każdy nowy rozdział to nowa sytuacja, z którą muszą zmierzyć się uczniowie, akcja jest tu bardzo wartka. Fabuła wciąga. Z kolejnymi stronami coraz bardziej żyjemy problemami bohaterów.
Myślę, że ta książka jest w stanie każdemu dorosłemu odbiorcy przypomnieć skomplikowany świat nastolatków, którymi kiedyś byliśmy, zaś młodym ludziom może pomóc rozwiązać określone problemy, daje bowiem sugestię, iż inni czują w podobny sposób. Polecam mama Hani i Zosi
Anna Kowalska