To drugi tom powieści Agnieszki Stelmaszyk. Nawet nie czytając tomu pierwszego, bez trudu odnaleźć się można w świecie rodziny Ewy i Tomasza Bartkowskich.
Nigel Craven, pracownik Parku narodowego Ethosa w Nambii, prosi o pomoc panią Ewę, która przeżyła na pustyni okropną przygodę porwania jej przyjaciół. Nigel szuka w przeżyciach pani Bartkowskiej odpowiedzi na pytania związane z tajemniczym, nieoczekiwanym zniknięciem całego plemienia Buszmenów, a dodatkowo nieśmiało prosi ją o nagłośnienie w mediach sprawy zniknięcia całej osady Buszmenów. Podczas rozmów Ewa i Tomasz, pomimo ogromnych chęci szybkiego powrotu do kraju, decydują się pomóc Nigelowi i włączyć się w poszukiwania zaginionych. Cała rodzina Bartkowskich, łącznie z Alą, Zośką, Malinką i Michałem (dziećmi pani Ewy i pana Tomasza) oraz ich ciotka Marzena wyruszają do Namibii.
Każdy rozdział w lekturze poprzedzony kartką z dziennika rozbitka. Rozbitka, który dopuścił się świętokradztwa…
Do czego doprowadzi rozmowa z czarnoskórym Gubi, któremu dziadek wyjawił pewien sekret? Co niesie ze sobą tajemnicza legenda o świętych kamieniach? Czy poznany przez młodych Bartkowskich Gubi powinien szukać kamieni jak polecił mu dziadek, czy posłuchać rady ciotki Gerti i marzyć o tym, by kryształy nigdy się nie odnalazły?
Wartka akcja, mnóstwo dialogów, zaangażowane w rozwiązanie zagadki dzieci niesamowicie wciągają w przeżycia bohaterów. Dodatkową wartość lektury stanowi to, że bohaterami są dzieci z Polski. Wszystkie te elementy sprawiają, że czytamy książkę jednym tchem.
Fantastyczna pozycja, nawet dla tych, którzy, podobnie jak ja, nie przepadają za książkami przygodowymi. Gdyby była to jednak typowa przygodowa książka, trudno byłoby mi ją przeczytać, a co gorsza, zachęcić do niej młodszych czytelników. Jednak książka Agnieszki Stelmaszyk wciąga. Bohaterowie to polskie dzieci, polska rodzina. Wprowadzają czytelnika w świat inny od naszej kultury, zwyczajów, zdarzeń. Wprowadzają również do świata przyrody i geografii danych miejsc. W wyróżnionych ramkach, znajdujących się na niektórych stronach książki, znajdujemy wyjaśnienia pojawiających się w tekście określeń, nazw. Lektura zaskakuje biegiem wydarzeń, opisywanymi tajemnicami, szyframi, zagadkami. To te elementy, które są szczególnie istotne w książkach przygodowych, by zatrzymywały czytelnika na dłużej podczas przezywanych przez bohaterów przygodach. O ile inna od przepełnionych przemocą książkach o ówczesnych bohaterach dzieci i młodzieży.
Agnieszka Jelińska-Hok