Warszawa

Recenzja książki:

Jak to możliwe? Rozwiązujemy zagadki życia codziennego

Jak to możliwe? Rozwiązujemy zagadki życia codziennego

Tatjana Alish
od 10 do 12 lat

Warto mieć na swojej półce

Moja córka zadaje pytania od kiedy nauczyła się mówić. Co to? Po co? Jak? Dlaczego? Od niedawna w udzielaniu odpowiedzi pomaga mi książka Jak to możliwe? Rozwiązujemy zagadki życia codziennego. Przejrzysta, czytelna, pięknie wydana, na kredowym papierze, z kolorowymi zdjęciami, sama zachęca, by do niej zajrzeć. A tam, w sześciu rozdziałach: Ciało, Jedzenie i picie, Niebo i ziemia, Zwierzęta i rośliny, Pojazdy i komunikacja, Technika na co dzień zebrano pytania dotyczące życia codziennego, np. Jak działają nasze oczy? Skąd ręka wie, że ma się poruszać? Jak powstaje kożuch na mleku? Z czego składa się guma do żucia? Dlaczego śnieg jest biały i zimny? Skąd wiadomo, kiedy wybuchnie wulkan? Jak wiewiórki odnajdują swoje zimowe zapasy? Dlaczego kurze jajka są białe lub brązowe? Dlaczego podczas gotowania ziemniaki stają się miękkie, a jajka twarde? Do czego służy zmiana biegów w samochodzie? Dlaczego statek nie tonie? Skąd tost wie, kiedy jest gotowy? Jak działa magnes? Dlaczego zasłony prysznicowe są takie przyczepne?

 

Sformułowania niektórych pytań są nieco sztuczne. Nie wiem, czy to autorka Tatjana Alisch posługuje się takim językiem, czy też tłumaczka Edyta Panek. Znajome dzieci nie pytają: „W jaki sposób uzyskuje się sok z owoców i warzyw?” – raczej „Jak się robi sok?”. Moja córka nie pyta: „Jak uzyskuje się sól?”, tylko „Skąd się bierze sól?”.

 

Wyjaśnienia są wystarczające dla mojej 9-letniej latorośli, chociaż niektóre spowodowały lawinę kolejnych pytań, na które odpowiedzi już nie znalazłyśmy. Wiemy już np. dlaczego czosnek ma taki mocny zapach. Ale skojarzone kwestie (płacz od cebuli, kichanie od pieprzu oraz pochodzenie pieprzu) musiałyśmy wyjaśnić w innych źródłach. Zresztą zachęca do tego sama autorka, która w przedmowie pisze: „Być może publikacja ta obudzi w Was chęć szukania właściwych odpowiedzi na własną rękę, razem z rodzicami lub przyjaciółmi”.

 

Przy wielu zagadnieniach zamieszczono ciekawostki, uwagi czy wskazówki. Na przykład oprócz odpowiedzi na pytanie „Dlaczego węże syczą?” jest informacja, że przy syczeniu wąż nie musi otwierać pyszczka. Przy objaśnieniu „Jak działa kuchenka mikrofalowa?” znajduje się uwaga–ostrzeżenie, że nie wszystkie naczynia nadają się do użycia w tym urządzeniu.


W kilku miejscach podpowiedziano, jakie eksperymenty można wykonać w domu przy okazji pewnych pytań. Gdy dziecko chce wiedzieć, jak powstaje jogurt, to może przyrządzić własny jogurt. Gdy potomka ciekawi, jak powstaje rdza, to możemy zaproponować mu wywoływanie i usuwanie rdzy.

 

Na końcu książki znajdują się Quiz, Słowniczek oraz Indeks. Ten ostatni uważam za bardzo przydatny, chociaż mam zastrzeżenia do jego szczegółowości. Jeśli dziecko pyta „Jak krowa wytwarza mleko?”, to szukam w Indeksie słowa „krowa”, a gdy nie znajduję, to szukam słowa „mleko” (na szczęście jest, z wieloma odnośnikami).

Książka ma 160 stron i oczywiście nie zwiera odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie przychodzą do głowy dzieciom. Na pewno jednak warto tę pozycję mieć na swojej półce, a najlepiej pod ręką.

 

Joanna Bednarczuk

 

Przeczytaj również

Polecamy

Inne recenzje

Opowieść wigilijna w malarskiej interpretacji Józefa Wilkonia

Kto obudził niedźwiedzia?

Recenzje CzasDzieci.pl
Opowieść wigilijna w malarskiej interpretacji Józefa Wilkonia
... czytaj więcej »

Warto zobaczyć