Książki z serii "Wojny dorosłych – historie dzieci" mają na celu przybliżenie najmłodszym trudnych historii związanych z wojną.
Bezsenność Jutki opisuje życie w łódzkim getcie widziane oczami spolonizowanej Żydówki, która mieszka z dziadkiem Dawidem i ciotką Esterą. Rodzice dziewczynki "zniknęli" i nie wiadomo, kiedy wrócą. Jutka złości się na nich, że zostawili ją w tym odgrodzonym drutem kolczastym miejscu. Dziewczynka nie może w nocy spać i wtedy dziadek opowiada jej piękne bajki. Bajki, które pozwalają, choć na chwilę, zapomnieć o otaczającym świecie…
Nie jest łatwo pisać książki dla dzieci o tematyce wojennej. Bo jak napisać o tych dramatycznych wydarzeniach, żeby nie wystraszyć najmłodszych? Dorota Combrzyńska-Nogala doskonale poradziła sobie z tym tematem. Przedstawiony przez nią sposób patrzenia dzieci na otaczającą je rzeczywistość jest z jednej strony pełen cierpienia, strachu i niepewności, jednak z drugiej strony autorka pokazuje, że mali bohaterowie bardzo dobrze sobie radzą w takiej rzeczywistości. Dzieci bawią się, nie chcą się uczyć i wiecznie zadają pytania. Wiedzą też, że potrzebującym trzeba pomagać, że należy się dzielić tym, co mamy. Książka jest dobrym punktem wyjścia do zagłębienia się w historię, o której trzeba mówić, aby nie wyblakły wspomnienia o losach naszych przodków.
Karolina Pawlak