To już druga pozycja wydawnictwa Bosz, w której narratorem jest Chomik Wincent. Pierwsza opowiadała o Stachu Wyspiańskim, kolejna jest o jego nauczycielu, Janie Matejce. Dzieci poznają życie i dzieła tego mistrza wyobraźni, ale mają też szansę spróbować swoich sił, malując postać Stańczyka, czy tworząc "dzieła" malarskich odbitek symetrycznych.
Książka nie nudzi, gdyż Chomik jak wytrawny przewodnik zmienia tematy i porusza się płynnie w świecie krakowskich dygresji. Mówi o architekturze, zbrojach, projektowaniu strojów, a nawet o technice malowania guzików. Na obrazach widzimy Kraków z czasów prezydentury Mikołaja Zyblikiewicza (kto wie, gdzie jest jego pomnik?), którego mistrz wspaniale portretuje. Na koniec quiz, żeby sprawdzić, czy młody czytelnik był odpowiednio skupiony podczas lektury.
A potem nie pozostaje nic innego, jak wybrać się na ulicę Floriańską do domu Matejki i sprawdzić, jak zmieniło się umeblowanie salonu, w którym gościł cesarz oraz stwierdzenie, które obrazy z pokazanych w książce wiszą na swoich miejscach w rodzinnym domu pana Jana. Nawiasem mówiąc, to ulubione muzeum mojego syna, w którym oprowadzał gości jako przewodnik już w czasach, gdy był przedszkolakiem. W ostatnią niedzielę ferii zimowych byliśmy tam również, tym razem oprócz ekspozycji można było oglądać warsztaty robótek ręcznych. Panie z różnych kółek tworzyły koronkowe cudeńka jak z obrazów gospodarza. Gdy zrobi się cieplej proponuję również wycieczkę do dworku w Krzesławicach.
Osobiście, jeżeli chodzi o twórczość Jana Matejki, to najbardziej lubię: wnętrze kościoła Mariackiego, poczet królów polskich, Wernyhorę i Batorego pod Pskowem. Jan Matejko to osoba, która wywarła niezatarte piętno na naszym widzeniu historii Polski, za co wielu Krakowian każdego roku, w dniu 1 listopada składa mu hołd na Cmentarzu Rakowickim. Dzięki niemu nie musimy się zastanawiać, jak wyglądał Bolesław Chrobry czy na czym polegał hołd pruski, on nam to udokumentował. Jan Matejko to symbol, człowiek ze spiżu, ale kto po skończeniu wycieczki z chomikiem byłby ciekawy i chciał poznać tę postać bliżej, polecam lekturę Jan Matejko wszystkim znany.
Mama MałGocha