Warszawa

Chomik Wincent i świat sztuki: Jan Matejko

Chomik Wincent i świat sztuki: Jan Matejko

Wyd.: Wydawnictwo Bosz
od 9 do 12 lat
ISBN: 978-83-7576-185-6

Właśnie ukazała się nowa część serii edukacyjnych książeczek dla dzieci o sztuce.

 

Chomik Wincent i świat sztuki: Jan Matejko to publikacja, która w przystępny i zabawny sposób przekazuje dokonania polskich artystów i inspiruje do podejmowania własnych kroków w świecie sztuki. Tom poświęcony największemu malarzowi narodowemu, Janowi Matejce, pokazuje go nie tylko jako artystę, ale i człowieka bliskiego każdemu z nas: posiadającego rodzinę, codzienne zmartwienia, ale też wielką pasję, która zapewniła mu sławę. Książka stworzona dla dziecięcego rozwoju, zabawy i nauki, uzupełniona o praktyczne ćwiczenia, przypadnie do gustu każdemu małemu twórcy.

Opracowanie zawiera wysokiej jakości, kolorowe reprodukcje obrazów Jana Matejki. Pomiędzy nie wplecione został tekst dotyczący życia i twórczości artysty, a także istotnej dla niego historii Polski, z którą nieodłącznie związana była jego twórczość. Merytoryczny przekaz o charakterze edukacyjnym uzupełniają barwne ramki z ciekawostkami na temat malarstwa i zdjęcia miejsc i ludzi, związanych z życiem artysty.

 

Wyjątkowym elementem publikacji są zabawy, które zachęcają do samodzielnego odkrywania technik warsztatowych, jakimi posługiwał się artysta. Książka Chomik Wincent i świat sztuki: Jan Matejko pokazuje, jak twórczo wykorzystywać kalkę, zaprasza do wykonywania pierwszych szkiców kostiumologicznych i uczy operowania światłem. Interaktywny wymiar książeczki podkreślony jest przez pytania sprawdzające, które zabawę ze sztuką czynią również nauką. Na ostatnich stronach znajduje się treściwy informator wskazujący, jak dalej poznawać postać Jana Matejki - dzięki temu książka stanowi pierwszy krok w stronę rozbudzania wśród najmłodszych pasji do sztuki.

 

Anna Chudzik (pomysłodawczyni i autorka tekstu) jest redaktorem i wykładowcą, a Izabela Marcinek (autorka ilustracji) to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, czynna artystka.

 

W załączniku wysyłam informację prasową oraz okładkę książki.

Kup teraz

Recenzje książki (Chomik Wincent i świat sztuki: Jan Matejko)

Recenzja rodzica
Drogi chomiku Wincencie...

(Gdybym w dzieciństwie poznała chomika Wincenta, wytrawnego znawcę sztuki, dziś z pewnością byłabym bardziej doinformowana, obeznana z artystycznymi trendami i nazwiskami, a przede wszystkim byłaby szansa na rozbudzenie we mnie kreatywności i malarskiej pasji. Bo pamiętam, że takową w sobie posiadałam. Do czasu, gdy dorośli zniechęcili mnie, notorycznie nie rozpoznając w moich rysunkach autentycznych intencji. I zostałam jak ten narrator w Małym Księciu, który potrafi naszkicować węże boa otwarte i zamknięte. Ja mam swoje modelowe kwiatki, pieski, świnkę z literek i cyfry, ewentualnie domek z kominem, płotek, sadzawkę, budę i jabłonkę, o!)


Drogi chomiku Wincencie,
czemu wcześniej nie skrzyżowały się nasze drogi? Jakieś dwadzieścia parę lat temu… Jesteś genialnym przewodnikiem po artystycznym półświatku. Nie tylko w jasny, klarowny, przejrzysty, czytelny i przystępny sposób dzielisz się wiedzą, ale też masz świetne podejście pedagogiczne: wiesz jak zachęcić do nauki, w jaki sposób podać informacje o epoce, życiu i twórczości, by były atrakcyjne i zjadliwe, a także zarażasz pasją i miłością do artyzmu wysokich lotów. Podane przez ciebie ćwiczenia są zajmujące i doskonale rozwijają umiejętności oraz poczucie estetyki. Strzałki, ramki, kolory, zróżnicowane litery, odnośniki i zadania opatrzone podpisami: "popatrz", "a to ciekawe!", "zrób to sam" – wszystko to sprawia, że wiedza sama wchodzi do głowy… i aż się jej łaknie.
Ehh, chomiku Wincencie, czemuż nie zaprzyjaźniliśmy się wcześniej? Bardzo miło było cię poznać, dotrzymywać ci kroku w tej wędrówce śladami Jana Matejki. Drobiłam jak tylko mogłam, by rozkoszować się twą obecnością jak najdłużej. Zostań nam przyjacielem. Prowadź nas ku kulturze i sztuce, bowiem piękne to chwile. Z radością oddaję pod twą kuratelę moich najmilejszych synów, ufając, że wyprowadzisz ich na ludzi (w tej gęstwinie przepastnych pokus i bylejakości).
Do zobaczenia, Wincencie, w kolejnym tomie z cyklu "Chomik Wincent i świat sztuki". Już nie mogę się doczekać, tym mocniej, iż podoba mi się nie tylko formuła, ale i piękne, estetyczne wydanie w twardej oprawie oraz bogactwo barwnych, znamienitych reprodukcji.
Dziękuję za niezwykłe doznania, składam na twe łapki wyrazy uznania i poważania.

Recenzja bibliotekarza
Dla wszystkich ciekawych świata, historii i sztuki

Czy wiecie, ile sióstr i braci miał Jan Matejko? Na których obrazach umieścił swój autoportret? Oraz ile lat powstawała słynna Bitwa pod Grunwaldem? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedzieliście "NIE" koniecznie musicie przeczytać książkę pt. Chomik Wincent i świat sztuki: Jan Matejko.
Książka Anny Chudzik i Izabeli Marcinek w ciekawy sposób wprowadza nas w świat Jana Matejki. Autorki skupiły się nie tylko na życiorysie jednego z najsłynniejszych polskich malarzy, ale również ukazały tło historyczne epoki, w której on żył. Bardzo ciekawe jest pokazanie poszczególnych dzieł autora i wyjaśnienie, jakich ważnych chwil one dotyczą. Dodatkowym atutem jest przybliżenie fragmentów dzieł i omówienie zawartych tam symboli. Młodzi czytelnicy mogą przy okazji dowiedzieć się, kim byli Stefan Batory, Bona Sforza czy też Władysław Jagiełło.
Dzieciom na pewno spodobają się zadania, które można samodzielnie wykonać (m.in. pokolorowanie munduru żołnierza, tworzenie własnych szkiców kostiumologicznych czy też zrobienie sztandaru). Umieszczony na końcu książki test z pewnością utrwali zdobytą wiedzę. Książka nie tylko dla pasjonatów malarstwa, ale dla wszystkich ciekawych świata, historii czy też sztuki.

Recenzja rodzica
Chomik jak wytrawny przewodnik

To już druga pozycja wydawnictwa Bosz, w której narratorem jest Chomik Wincent. Pierwsza opowiadała o Stachu Wyspiańskim, kolejna jest o jego nauczycielu, Janie Matejce. Dzieci poznają życie i dzieła tego mistrza wyobraźni, ale mają też szansę spróbować swoich sił, malując postać Stańczyka, czy tworząc "dzieła" malarskich odbitek symetrycznych.
Książka nie nudzi, gdyż Chomik jak wytrawny przewodnik zmienia tematy i porusza się płynnie w świecie krakowskich dygresji. Mówi o architekturze, zbrojach, projektowaniu strojów, a nawet o technice malowania guzików. Na obrazach widzimy Kraków z czasów prezydentury Mikołaja Zyblikiewicza (kto wie, gdzie jest jego pomnik?), którego mistrz wspaniale portretuje. Na koniec quiz, żeby sprawdzić, czy młody czytelnik był odpowiednio skupiony podczas lektury.
A potem nie pozostaje nic innego, jak wybrać się na ulicę Floriańską do domu Matejki i sprawdzić, jak zmieniło się umeblowanie salonu, w którym gościł cesarz oraz stwierdzenie, które obrazy z pokazanych w książce wiszą na swoich miejscach w rodzinnym domu pana Jana. Nawiasem mówiąc, to ulubione muzeum mojego syna, w którym oprowadzał gości jako przewodnik już w czasach, gdy był przedszkolakiem. W ostatnią niedzielę ferii zimowych byliśmy tam również, tym razem oprócz ekspozycji można było oglądać warsztaty robótek ręcznych. Panie z różnych kółek tworzyły koronkowe cudeńka jak z obrazów gospodarza.  Gdy zrobi się cieplej proponuję również wycieczkę do dworku w Krzesławicach.
Osobiście, jeżeli chodzi o twórczość Jana Matejki, to najbardziej lubię: wnętrze kościoła Mariackiego, poczet królów polskich, WernyhoręBatorego pod Pskowem. Jan Matejko to osoba, która wywarła niezatarte piętno na naszym widzeniu historii Polski, za co wielu Krakowian każdego roku, w dniu 1 listopada składa mu hołd na Cmentarzu Rakowickim. Dzięki niemu nie musimy się zastanawiać, jak wyglądał Bolesław Chrobry czy na czym polegał hołd pruski, on nam to udokumentował. Jan Matejko to symbol, człowiek ze spiżu, ale kto po skończeniu wycieczki z chomikiem byłby ciekawy i chciał poznać tę postać bliżej, polecam lekturę Jan Matejko wszystkim znany.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć