Warszawa

Hortensja i cień
PATRONAT CzasDzieci.pl

Hortensja i cień

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
od 7 do 14 lat
ISBN: 978-83-8123-243-2
tagi:

Cień jest bardziej wierny niż przyjaciel. Nigdy cię nie opuści.

 

Światło i cień… Nierozerwalnie ze sobą związane. Tak naturalne, że zastanawiamy się – czy naprawdę można się bać własnego cienia? A jednak jest to jeden z najsilniejszych dziecięcych lęków.


Hortensja jest małą dziewczynką, która powinna być szczęśliwa. Jest odważna, miła i wszystkie zwierzęta w dzikim lesie to jej przyjaciele. Ale jak może być szczęśliwa, kiedy jej cień ciągle się czai za nią? I rośnie z każdą minutą! Hortensja postanawia się go pozbyć. Ale później, kiedy znajduje się sama w lesie, odkrywa, że bez cienia wydaje się dużo mniejsza i nie może sobie ze wszystkim sama poradzić…

 

Ta piękna, malowana nastrojowymi akwarelami bajka czerpie z tradycji polskich bajek, których autorka i ilustratorka słuchały jako dzieci.
Książka „Hortensja i cień” jest urzekająca i klimatyczna. Jej przesłanie: cień nie jest naszą „drugą stroną”, ale częścią nas, jest jasne, i wyrażone w prosty, zrozumiały dla dziecka sposób. To książka idealna do czytania przed snem – dla dzieci i dorosłych.

booktrust.org.uk

 

Ilustracje w tej książce są piękne! Wszystkie wyglądają trochę jak piękne obrazy z folkowym charakterem, ale zachowują nowoczesną, zimną, wręcz zimową paletę, która nadaje opowieści charakter. Na każdej ilustracji jest dużo szczegółów, a niektóre z nich można znaleźć na wcześniejszych stronach, co sprawia, że zastanawiasz się, dlaczego tam są, i zaczynasz przeglądać książkę od początku.
mypeacockbooks.wordpress.com

 

W ciemnym, pełnym wilków lesie, pośród białych, miękkich zasp żyła sobie
dziewczynka o imieniu Hortensja.
Była dzielna i dobra, ale jedna rzecz nie dawała jej spokoju.
Hortensja nie znosiła swojego cienia.

 

Natalia i Lauren to dwie siostry mieszkające obecnie w Wielkiej Brytanii. Za dnia pracują na ogół osobno – jedna z nich pisze, druga jest grafikiem – ale nocą pracują razem, rysując i pisząc. Jako dzieci uwielbiały, gdy babcia (Polka) opowiadała im w śnieżne noce tajemnicze historie i bajki o zwierzętach. „Hortensja i cień” jest ich pierwszą książką ilustrowaną.
Więcej o nich: nataliaandlauren.com

Kup teraz

Recenzje książki (Hortensja i cień)

Recenzja rodzica
Jak oswoić dziecięce strachy?

Hortensja to mała dziewczynka, która mieszka w zimowym lesie pełnym zasp i wilków. Pomimo tego, że jest bardzo dzielna, dzień za dniem zmaga się ze swoim największym strachem. I nie, nie są to wilki. Bo z wilkami Hortensja żyje przecież bardzo dobrze. To czego się obawia, to jej własny, osobisty cień. A on potrafi bywać straszny, wielki i w ogóle przepotworny. W dodatku wszędzie za nią łazi. Hortensja wymyśla więc sposoby, jak się go pozbyć, ale czy to na pewno dobry pomysł? Co się stanie, gdy cienia zabraknie, a na horyzoncie pojawi się prawdziwe niebezpieczeństwo...?

 

Przyznaję, ta urocza książka autorstwa dwóch sióstr - Natalii i Lauren O'Hara - skradła moje serce. Szczególnie warte uznania są ilustracje - kilka z nich chętnie oprawiłabym w ramki i powiesiła na ścianie. Takie są piękne.


Z początku wydawało mi się, że treść może być nieco niezrozumiała dla mniejszych dzieci, ale po tym, jak moja niespełna czteroletnia córka wciąż wraca do lektury, nie mam już wątpliwości. Ta książeczka to nie tylko opowieść o grze światła i cieni, ale też opowieść o tym, jak oswoić dziecięce strachy. I właściwie każda strona, każda ilustracja, daje rodzicom punkt wyjścia do dyskusji na rożne tematy. Zdecydowanie jest to pozycja, którą warto mieć w swojej biblioteczce.

 

Pamiętajcie, żeby tuż po seansie głośnego czytania, zarezerwować sobie czas na zabawę cieniami na ścianie. Zawczasu nauczcie się, jak zrobić wilka, niedźwiedzia oraz piekarza. Dzieci Wam nie odpuszczą. Sprawdzone ;)


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć