Warszawa

Tajemnicze przygody Meli
PATRONAT CzasDzieci.pl

Tajemnicze przygody Meli

od 5 do 7 lat
ISBN: 978-83-240-0968-
tagi: tata  wyobraźnia 

Maciej Orłoś, autor wydanych przez Znak Tajemniczych przygód Kubusia, napisał książeczkę dla swojej córki Melanii. Te przemiłe opowiadania są z pozoru bardzo zwyczajne, opisują codzienność małej dziewczynki. Jednak wiele ciekawych zdarzeń burzy porządek ułożonego dnia za sprawą dziadka Meli. Dzieją się rzeczy tajemnicze i niewytłumaczalne...

 

 

 

 

Oto fragment:

Melania mieszka w Warszawie. Ma pięć lat i chodzi do przedszkola. Pewnego razu Melę odwiedził dziadek i poszli na spacer. Mela bardzo lubi swojego dziadka, nie tylko dlatego, że zawsze, no, może prawie zawsze, ma coś dla niej, jakąś niespodziankę - a to lizak, a to cukierek, a to batonik - trudno jej się dziwić, bo kto nie lubi niespodzianek, prawda? Mela lubi jednak dziadka przede wszystkim dlatego, że zawsze jej coś ciekawego opowiada i w ogóle z dziadkiem po prostu nigdy nie jest nudno.
Tego dnia, kiedy poszli na spacer, też było ciekawie, a nawet - wyjątkowo ciekawie, a dlaczego „wyjątkowo”, za chwilę się przekonacie.

Otóż dziadek i Mela wybrali się do parku. Była piękna pogoda, słońce świeciło, chodzili sobie alejkami. Mela trzymała dziadka za rękę, nakarmili kaczki w stawie, a dziadek opowiadał, jak to było, kiedy on był mały. Co pewien czas o tym opowiada, a Mela słucha z zainteresowaniem. Po pierwsze dlatego, że dziadek umie ciekawie opowiadać, a po drugie dlatego, że opowiada o wojnie. Bo kiedy był mały, była wojna - druga wojna światowa. Dziadek mieszkał wtedy w Warszawie, była okupacja, było strasznie i niebezpiecznie.

Ale wróćmy do spaceru w parku. Usiedli na ławce i dziadek powiedział tak:

- Moja Meluniu kochana (zawsze mówi do niej Meluniu; Meli na początku nie bardzo się to podobało, już wolałaby na przykład Melciu, ale potem się przyzwyczaiła), mam coś dla ciebie...

Mela pomyślała, że pewnie coś słodkiego, jak zawsze, ale - nie. Dziadek sięgnął do kieszeni marynarki i wyciągnął małą plastikową torebkę. Rozsupłał gumkę, którą torebka była zawiązana, i wyjął coś, ale co - tego Mela nie zdążyła zobaczyć.

- Wyciągnij rękę - powiedział, a następnie na dłoni dziewczynki położył mały żółty kamyczek, trochę pomarszczony, ale bardzo ładny. - Wiesz, co to jest, Meluniu? - zapytał dziadek i uśmiechnął się.

Mela nie była pewna, ale po chwili, kiedy dziadek powiedział: „To bursztyn, Meluniu” - przypomniała sobie, że oczywiście wie, co to są bursztyny i nieraz je widziała, na przykład w sklepie z pamiątkami nad morzem, a poza tym mama ma przecież korale z bursztynów.

- To jest bursztyn, a właściwie bursztynek - powiedział dziadek - który znalazłem na plaży w Krynicy Morskiej, to było już po wojnie, byłem trochę starszy niż ty teraz. Bardzo o niego dbałem, żeby się gdzieś nie zgubił i wiesz co, Meluniu, nie jestem pewien, ale moim zdaniem, ten bursztynek przynosił mi szczęście.

Kup teraz

Recenzje książki (Tajemnicze przygody Meli)

Recenzja bibliotekarza
Tajemnicze przygody Meli

Książka Tajemnicze przygody Meli Macieja Orłosia to doskonała propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To zbiór (niestety tylko!) pięciu mądrych, ciepłych i zabawnych opowiadań o przygodach rezolutnej pięcioletniej Meli, która za sprawą otrzymanego od dziadka, niezwykłego bursztynka przeżywa wiele ciekawych, niezwykłych i fantastycznych przygód. Dzięki „kamyczkowi szczęścia” m.in. wróżka wyczarowuje dla niej pyszne lody, krasnoludek pomaga jej przejść przez ulicę, a Bolek i Lolek przemawiają do niej ze szklanego ekranu!

 

Dodatkowym atutem tej wspaniałej i cudownej książki jest nie tylko atrakcyjna szata graficzna, ale również piękny literacki język, dostosowany do możliwości percepcyjnych dziecka oraz urokliwe, kolorowe i dopełniające całości rysunki Julii Cybis.

 

Gorąco polecam tę rewelacyjną książkę i niecierpliwością czekam na kolejne książki dla dzieci autorstwa Macieja Orłosia, który jak się okazuje jest nie tylko znakomitym dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym, ale też świetnym pisarzem!

Recenzja rodzica
Gabrysia zachwycona

Dziś przeczytałam tę książeczkę mojej 5 letniej córce Gabrysi , jest nią zachwycona. Ja również.

Recenzja CzasDzieci.pl
Tata w świecie dzieci

Czytając książkę nie sposób oprzeć się wrażeniu że podglądamy troskliwego ojca, który opowiadając kolejne historyjki językiem zrozumiałym i przystępnym dla dzieci subtelnie wychowuje, wskazuje niebezpieczeństwa, przestrzega ale i zachęca do obserwowania świata.
Sam autor jest świetnym obserwatorem świata dzieci. Przenosi go do swych książek ostrożnie, z należytym szacunkiem, zachowując prawdziwe problemy, spostrzeżenia najmłodszych, nie naruszając magii w którą osnute jest dzieciństwo. 

Poprzednia książka urzekła mnie magią i mądrością prostoty, ta jest równie doskonała a przepiękne ilustrację dopełniają całości. Polecam serdecznie!

 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Ten przedstawiony fragment jest dobry, ale szukam tajemnic i magii wspomnianej, wtedy mógłbym ocenić. Darmowe bajki można kopiować, niektóre z nich o tytułach: Straszydło, Zła WIEDŹMA. DIABEŁEK. Takie tytuły powstają z ENERGII PIEKŁA (zasiewanej powszechnie). Przyszłość tych dzieci to DROGA do nieszczęść.

dodany: 2011-09-12 18:40:54, przez: Jerzy

Książka piękna, pieknie sie ją czyta i ogląda. Dzięki Ci Znaku!

dodany: 2008-08-18 19:05:35, przez: mama Iwonka

dziś przeczytałam tę książeczkę mojej 5 letniej córce Gabrysi , jest nią zachwycona. Ja również.

dodany: 2008-06-14 21:19:24, przez: Gosia

Warto zobaczyć