Warszawa

Mama i Franco – nauka języka obcego od urodzenia
PATRONAT CzasDzieci.pl

Mama i Franco – nauka języka obcego od urodzenia

„Mama i Franco – nauka języka obcego od urodzenia” to książka, która oparta jest na doświadczeniach życiowych autorki - od czasu kiedy Franco pojawił się na świecie. Książka, ta ma na celu przypomnieć rodzicom, że największym darem jaki mogą przekazać swoim dzieciom, którego wartość nie przeminie nigdy, to wiedza. Aby rozpocząć swoja przygodę językową, ze swoim dzieckiem, nie potrzeba ukończenia studiów filologicznych ani certyfikatów językowych ponieważ, język, który używamy komunikując się z dziećmi czy to w języku polskim, angielskim czy hiszpańskim, to język bardzo prosty i łatwy do zrozumienia : „kocham Cię”, „proszę”, „gdzie jest twoja kurtka?” czy „jak robi pie sek?”. Rodzice potrzebują świadomości jak ważne są języki obce i motywacji, żeby zacząć używać języka obcego w codziennych sytuacjach w rozmowie z dzieckiem.

 

W książce autorka chce pokazać również stereotypową mentalność ludzi, która sprawia, że ludzie tracą motywacje i wstydzą się rozmawiać z dziećmi w innym języku niż ojczysty. Aby potwierdzić, że nauczanie języka obcego ma same plusy rozwojowe i nie ma złego wpływu na rozwój mózgu, autorka napisała rozdział, w którym można przeczytać, jak uczy się mózg opierając się na wtórnych badaniach.

Najważniejszą rzeczą jest jednak to, że jeśli chcemy przekazać komuś wiedzę, najpierw musimy ją zdobyć. Dlatego też, można tu znaleźć wskazówki: jak się uczyć, metody z jakich autorka korzysta wraz z przykładami oraz część praktyczną czyli rozmówki JA i MOJE DZIECKO np. w łazience, przy stole, na placu zabaw itd. Czasami może minąć dużo czasu, zanim rodzic zobaczy pierwsze efekty jednak im szybciej dzieci zostaną zapoznane z językiem i im więcej czasu zostanie mu poświęcone, tym wyższy poziom osiągnie w przyszłości i będzie bardziej pewne siebie w komunikacji z innymi ludźmi np. w języku angielskim.

Każdy wysiłek rozwojowy, który podejmiemy, inwestując w siebie, inwestujemy tym samym w nasze dzieci. Książka ta nie jest kluczem do sukcesu, kluczem do sukcesu jest świadomość i wiara w siebie, którą można poczuć po jej przeczytaniu.


Książka składa się z dwóch części:
I cześć - dotycząca motywacji, wiary w siebie, nauki oraz naukowego aspektu rozwoju mózgu dziecka w odniesieniu do nauki języka obcego, jako drugiego języka.
II cześć – część językowa podzielona na kategorie. Zostały tu zawarte i przetłumaczone wyrazy i zwroty, których używa się w codziennych sytuacjach przebywając z dziećmi.

 

Książka skierowana jest do osób, które mają zamiar założyć rodzinę, do pełnoetatowych rodziców jak i osób pracujących w przedszkolach. Bez względu na to czy dziecko ma 2,3,4,czy 5 lat i tak naukę zaczynamy od samych podstaw, które właśnie znajdują się w tej książce.

 

Agnieszka Andrys - pełnoetatowa mama Franco – 4-letniego chłopca, która dodatkowo zajmuje się nauczaniem języka angielskiego. Ukończyła filologie angielską, pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą oraz kurs zarządzania placówką oświatową. Uwielbia języki obce; uczy się dodatkowo języka hiszpańskiego. Odkąd Franco pojawił się na świecie interesuje się też inteligencją emocjonalną i neuropsychologią.

Kup teraz

Recenzje książki (Mama i Franco – nauka języka obcego od urodzenia)

Recenzja rodzica
Jak sprawić, aby dziecko było dwujęzyczne?

„Mama i Franco” to propozycja dla mam (tak, to pozycja adresowana wybitnie do mam – wybaczcie tatusiowie), które chciałyby, aby ich dzieci od najmłodszych lat – a może i od urodzenia – stawały się dwujęzyczne. Mowa o dzieciach, które nie są dwujęzyczne z racji różnych języków ojczystych obojga wychowujących je rodziców – wówczas dzieje się to zwykle „mimochodem”. Autorka - Agnieszka Andrys - z zawodu anglistka, przekonuje, że warto mówić do dziecka w języku obcym od urodzenia, aby zapewnić mu lepszy start w życiu.

 

Książka podzielona została na dwie zasadnicze, zbliżone objętościowo części: w pierwszej z nich autorka stara się przekonać czytelnia, że warto zainwestować czas i energię w uczynienie dziecka dwujęzycznym; w drugiej – w tematycznych działach gromadzi angielskie słownictwo, które może być przydatne w codziennej komunikacji z dzieckiem (dodano też uproszczony zapis fonetyczny). Pierwsza część momentami przybiera formę poradnika motywacyjnego nawiązującego do zasad pozytywnego myślenia (są tu obecne hasła: uwierz w siebie, wybierz swoją drogę życia, bądź pozytywnie nastawiony; jest też „przykład z życia wzięty”…). Autorka podpowiada w niej też, jak zorganizować sobie czas, aby znaleźć go dosyć na wszystko, na co chciałoby się go przeznaczyć – także na naukę języka (aby móc być nauczycielką własnego dziecka). Przytacza liczne fragmenty fachowej literatury dowodzące, że obecność języka obcego w życiu dziecka od najmłodszych lat pozwoli mu opanować go bez wysiłku. Nie od dziś zresztą wiadomo, że dzieje się to całkiem naturalnie w rodzinach dwujęzycznych. Autorka stara się też rozwiewać wątpliwości rodziców dotyczące czasu, w jakim warto zacząć uczenie dziecka języka obcego, a także dementuje opinie na temat rzekomej szkodliwości wczesnej nauki języka obcego dla rozwoju mowy.


Poligraf wydał tę liczącą nieco ponad 120 stron pozycję w 2017 roku, na kredowym papierze, w Systemie Wydawniczym Fortunet.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć