Książki dla dzieci » Czytanie globalne po polsku

Czytanie globalne po polsku
PATRONAT CzasDzieci.pl

Czytanie globalne po polsku

Wydawnictwo: Bliżej Przedszkola
Wiek dziecka: od 1 do 5 lat
Ocena: 3.7/5 od 3 os.
ISBN: 978-83-61246-09-1

Jak to się dzieje, że wystarczy malutkim dzieciom odpowiednio często pokazywać w ciągu dnia wyrazy zapisane dużą czcionką na planszach, a po jakimś czasie... będą umiały czytać?

W poradniku została zaprezentowana rewolucyjna metoda czytania globalnego – jej realizacja w polskich warunkach, korzyści płynące z pracy tą metodą i błędy, jakich należy unikać. Koniec z wyklaskiwaniem sylab, wysłuchiwaniem, jaka głoska jest na początku słowa, z poznawaniem alfabetu literka po literce.


Książka zawiera nie tylko przykłady zabaw w czytanie, są w niej relacje rodziców (także opiekunów dzieci dysfunkcyjnych) oraz odesłania do filmów, na których dzieci czytają. Najmłodszy czytelnik ma 1 rok 8 miesięcy.

Czytanie globalne w każdym momencie MUSI być zabawą.

 

Czytanie globalne (inaczej: całowyrazowe) to temat zyskujący na popularności w ostatnim czasie. Może polscy rodzice i nauczyciele zwyczajnie dojrzeli do niego? Może być jednak i tak, że skoro z zerówek i przedszkoli wycofano naukę czytania – rodzice i nauczyciele szukają metod skutecznych i niekłopotliwych, by nauczyć dzieci własnym sumptem czytać jeszcze przed szkołą. Inaczej bowiem dziecko przyswaja sobie umiejętność w zabawie, mimochodem, w atmosferze radości, a inaczej podczas żmudnych (i często nudnych) zajęć w szkolnej ławce (…).


Przez dwadzieścia lat metoda ewoluowała. Wiele się zmieniło – kolor i rozmiar czcionki, sposób prowadzenia sesji. Przede wszystkim zmienił się klimat, w jakim prowadzi się zabawy w czytanie. Zero przymusu, precz z regularnymi sesjami! Dziewięć dziennie? Dlaczego dziewięć? Wystarczą trzy. Albo jedna. Albo wcale… Odradzamy stosowanie terminarzyków. Nie służą ani dzieciom, ani rodzicom. Proponujemy zestaw wyrazów reprezentujących różnorodniejsze części mowy. Rzeczowniki zyskały ilustracje, badania dowiodły bowiem, iż dziecko łatwiej przyswaja treść wzbogaconą obrazkiem (…).

 

Czytanie globalne po polsku powstało w oparciu o wiedzę i praktyczne doświadczenie Autorki. Ale wiele do powiedzenia mają także rodzice, którzy opowiadają o swojej pracy z dziećmi, o wrażeniach, o stosowaniu metody u dzieci dysfunkcyjnych. To dzięki nim możemy czerpać przykłady zastosowania i utrwalania metody w życiu codziennym. To oni fotografowali i filmowali swoje dzieci. Możemy je obejrzeć na fotografiach, zobaczyć, jak się bawią w czytanie i co osiągają dzięki tym zabawom – na filmach.

Zapraszamy w fascynującą podróż do krainy czytania globalnego!

 

Ilość stron: 52
Format: 165 mm x 235 mm

KUP TERAZ

Recenzje książki (Czytanie globalne po polsku)

Recenzja nauczyciela
Nauka poprzez zabawę

Globalne czytanie, trochę tajemniczo brzmi, a to nic innego jak nauka wyrazów poprzez ich pokazywanie oraz całościowe czytanie. Jest to bardzo pomocne na zajęciach w przedszkolu, gdzie tak naprawdę nie możemy jeszcze uczyć dzieci czytać. Autorka bardzo przejrzyście opisuje jak to wygląda w praktyce, odwołuje się do swoich doświadczeń i pokazuje, że nauka ta odbywa się przez zabawę - nie zmuszamy dzieci do niczego.

 

Bardzo fajnym pomysłem było dołączenie do książki płyty z nagraniami rodziców oraz ich dzieci, które pokazuję, że dzieci same lgną do tej metody. W książce znajdziemy również rozdział pt.: "Metoda globalna i dzieci dysfunkcyjne", autorka zamieściła w nim listy rodziców które mogą być pomocne dla opiekunów i specjalistów pracujących z dziećmi z różnymi dysfunkcjami.

 

Co najważniejsze, Maria Trojanowicz-Kasprzak wytyka nam - rodzicom oraz pedagogom - podstawowe błędy jakie popełniamy w nauce globalnego czytania.
Książka godna przeczytania, szczerze polecam i zachęcam do takiej zabawy z dziećmi.

 

Recenzja rodzica
Dobra zabawa to warunek konieczny

Kilka lat temu wpadła w moje ręce książka Glenna Domana Jak nauczyć małe dziecko czytać. Studiowałam ją i nie mogłam uwierzyć, że pokazywanie wyrazów może pomóc małemu dziecku w przyszłości stać się wytrawnym czytelnikiem. Czytanie globalne po polsku to podobna pozycja. Autorka postarała się opisać na jej łamach maksymalną ilość dzieci, które tą metodą uczyły się czytać od najmłodszych lat.

 

Początek książki jest swego rodzaju instrukcją. Trojanowicz-Kasprzak podkreśla, że pokazywanie odpowiednio często słów, krótkich zdań ma być przede wszystkim zabawą dla dziecka. To jest warunek konieczny. Nauka znudzonego dziecka nie przyniesie efektów. Podoba mi się, że autorka nie stara się za wszelką cenę zachęcić czytelników do zakupu kart. Każdy rodzic może je sam zrobić korzystając z białego brystolu i drukarki. Najmłodsze dzieci skupią swoją uwagę na czerwonym kolorze czcionki.

 

Ja czterolatkom i starszym pokazywałabym wyrazy zapisane na czarno. Spędzając z dzieckiem czas: przy śniadaniu, zabawie, kąpieli, na spacerze, w podróży samochodem. Każda chwila jest dobra, aby pokazywać karty z wyrazami. Dopełnieniem książki jest płyta z filmami obrazującymi, jak dzieci uczą się nabywania reprezentacji. Serdecznie polecam!

Recenzja nauczyciela
Ważność motywacji

Książka Czytanie globalne po polsku autorstwa Marii Trojanowicz-Kasprzak to zbiór ciekawych wskazówek, jak prawidłowo nauczyć małe dziecko czytać. Autorka na początku opisuje, jak nauczycielka wprowadzała dzieci w niesamowitą przygodę z nauką czytania. Dzieci mając wokoło siebie przedmioty z podpisami szybko zaczynały łączyć fakty.


Maria Trojanowicz-Kasprzak zwraca czytelnikom uwagę na ważność motywacji. Jeśli dziecko zostaje dobrze zmotywowane chętnie zabierze się do pracy. Nauka musi być tak przeprowadzona, żeby dziecko samo chciało zdobywać wiedzę. Warunkiem powodzenia jest bowiem dobra zabawa.


Chcąc pomóc dzieciom w nauce czytania warto sięgnąć po tę książkę. Zawarte są w niej również wskazówki, jak bawić się z dziećmi by im się nie nudziło. Często nie wiemy jakie książki przydadzą się do nauki czytania, tu znajdziemy także propozycje książeczek do czytania globalnego, wraz ze wskazówkami jak inaczej można z nich korzystać.


Książka jest świetnym przewodnikiem zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli do pracy z maluchami. Pokazuje jak czytanie zamienić we frajdę, a nie przykry obowiązek. Zawiera informacje o tym jak się bawić by podczas czytania dzieci były radosne i uśmiechnięte.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Książka prezentuje wiele fantastycznych zabaw w oparciu o czytanie globalne. Córka bawi się m.in. w zabawy "listonosz" i "odkurzacz". Osoby, które do tej pory nie miały styczności z czytaniem globalnym znajdą w niej informacje "jak zacząć", osoby "ekonomiczne" dowiedzą się, jak samodzielnie przygotować plansze do czytania globalnego, a "wyjadacze" mogą się zainspirować zabawami zaproponowanymi przez inne mamy oraz autorkę książki. Osoby, które przeczytały książkę Glenna Domana "Jak nauczyć małe dziecko czytać" będą wiedziały, jak zdobytą wiedzę przełożyć na grunt języka polskiego, który niestety w odróżnieniu od języka angielskiego posiada np. rozmaite końcówki, rodzaje, odmiany itp. Pani Maria opowiada również, jak ta metoda została z sukcesem wprowadzona w jednym z przedszkoli w Szczecinie. Szczerze polecam wszystkim

dodany: 2014-08-01 23:46:00, przez: Marta


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Perełka w gąszczu książek-wyszukiwanek
Recenzja CzasDzieci.pl (Agnieszka Karp-Szymańska)

Perełka w gąszczu książek-wyszukiwanek

Książka: Spacer z psem
Kolorowe przyspieszenie
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Kolorowe przyspieszenie

Książka: DISNEY UCZY. SAMOCHODY. KSIĄŻKA ODKRYWCY
O rycerzach (prawie) wszystko
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

O rycerzach (prawie) wszystko

Książka: Groźni rycerze w ponurych zamczyskach. Straaaszna historia
Niezwykłość logiki dziecięcego umysłu
Recenzja rodzica (Dominika Kuś)

Niezwykłość logiki dziecięcego umysłu

Książka: Kto odgadnie, co jest na dnie
Opowiem Wam bajkę?
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Opowiem Wam bajkę?

Książka: Bajczary i czarbaje
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Pan Kardan i przygoda z vetustasem

Pan Kardan i przygoda z vetustasem

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Tata ma dziewczynę

Tata ma dziewczynę

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Jasne dni, ciemne dni

Jasne dni, ciemne dni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma

Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Jestem dzieckiem książek

Jestem dzieckiem książek

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki dla czytelników 10+

Najlepsze książki dla czytelników 10+Dla przyjemności, dla namysłu, dla ważnych przeżyć
 • O chłopcu, który pływał z piraniami
  1.
 • Czasodzieje. Klucz czasu
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Rico, Oskar i Głębocienie
  4.
 • Tomek Łebski – Geniusz (a przynajmniej tak mu się wydaje…). Tom 10
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019