Warszawa

Wiersze nie tylko dla dzieci

Wiersze nie tylko dla dzieci

Wyd.: MUZA SA
od 5 do 14 lat
ISBN: 978-83-7758-502-3

W każdym z przepięknie ilustrowanych wierszy księdza Jana Twardowskiego czytelnicy znajdą coś ważnego i wartościowego, co może odmienić ich życie. Książkę polecamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

 

Najpiękniejszy prezent na Boże Narodzenie i całe życie! Przykładowe wiersze: „Bóg”, „Świat”, „Rachunek sumienia”, „List do Matki Boskiej”, „Aniele Boży”, „Naucz się dziwić”, „Śnieg”, „O uśmiechu w kościele”.

Kup teraz

Recenzje książki (Wiersze nie tylko dla dzieci)

Recenzja rodzica
Wprowadzić młodych czytelników w świat poezji

Wiersze nie tylko dla dzieci to zbiór 29 utworów autorstwa znanego i dużym, i małym czytelnikom, księdza-poety, Jana Twardowskiego. Wiersze te pochodzą z kilku tomików poezji powstałych w latach 1932-2006. Zgodnie z tytułem, książka ta adresowana jest zarówno do młodszych, jak i starszych dzieci (5-14 lat) oraz ich rodziców. Każdy zatem czytelnik, bez względu na wiek, znajdzie tu coś dla siebie. Są tutaj bowiem utwory krótkie, składające się z 5-7 wersów, które ze względu na tematykę i zrozumiały dla młodych czytelników język mogą stanowić doskonałą zachętę do rozpoczęcia przygody z twórczością ks. Twardowskiego (np. "Bóg", "Taki mały", "O ukrytym", "Między zapałkami"). Tym zaś, którzy zetknęli się już z wierszami księdza-poety, zapewne do gustu przypadną dłuższe utwory, takie jak np. "Świat", "Który", "Zdumienia pełna", "Naucz się dziwić".

 

Wiersze nie tylko dla dzieci to także wspaniała pozycja książkowa nadająca się do rodzinnego czytania. Zrozumienie przesłania wielu z zebranych w książce utworów może, zwłaszcza początkującym amatorom poetyckich strof, przysporzyć sporo trudności. Nie są to bowiem wiersze rymowane i proste w odbiorze. Wprost przeciwnie, wymagają one skupienia i czasem kilkukrotnego czytania, stąd czytanie Wierszy nie tylko dla dzieci z rodzicem u boku jest wspaniałą okazją do tego, by wprowadzić młodych czytelników w świat poezji, przepełnionej pozytywnymi wartościami, poruszającej uniwersalne tematy i skłaniającej do refleksji.

 

Nie tylko tematyka utworów zebranych w książce Wiersze nie tylko dla dzieci zasługuje na uwagę. Niezwykłego smaczku dodają im także iście bajkowe ilustracje, które potrafią przyciągnąć uwagę młodych czytelników. Dzięki ich dużemu formatowi i barwnej kolorystyce czytanie wierszy staje się prawdziwą przyjemnością, a same utwory stają się bardziej przystępne. W ten sposób nagrodzony zostaje trud włożony w zgłębianie tajników poezji ks. Jana Twardowskiego, co jest szczególnie ważne w przypadku młodszych czytelników, przyzwyczajonych do rymowanych utworów.

 

Gdy po raz pierwszy przeczytałam mojemu siedmiolatkowi dwa z zebranych w zbiorku wierszy, przyznał, że nic z nich nie rozumie. Jednak, gdy tylko lekturę wybranych, łatwiejszych utworów rozpoczynałam od krótkiego wprowadzenia lub kończyłam zadawaniem pytań, z czasem syn zaczął domagać się czytania mu kolejnych wierszy. Oczywiście, ogromną pomocą okazała się sama szata graficzna książki, która sprawiała, że chętnie po nią sięgał. Nie ukrywam, że sama często zasiadam do lektury Wierszy nie tylko dla dzieci, by delektować się pięknem polszczyzny, doborem słownictwa i zachwytem nad światem oraz Stwórcą w twórczości ks. Twardowskiego.

 

Zachęcam zatem małych i dużych czytelników do lektury Wierszy nie tylko dla dzieci, zwłaszcza w rodzinnym gronie. Może właśnie rodzic, dzieląc się swym rozumieniem poetyckich strof ks. Twardowskiego, zasieje w sercu młodego pokolenia zamiłowanie do czytania poezji. Warto zatem spróbować!


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć