Warszawa

Teatr animacji Janusza Ryl-Krystianowskiego

Teatr animacji Janusza Ryl-Krystianowskiego

Wydawnictwo: Teatr Animacji w Poznaniu

Opis książki

Dlaczego lalki nie są tylko dla dzieci? Czym jest teatr animacji i po co pisać o nim książkę? Co go różni od teatru lalek? Kto wprowadził to zamieszanie w nazewnictwie?


To pytania, na które można odpowiedzieć bardzo szybko lub napisać o wokół nich całą książkę. Alicja Morawska-Rubczak w swojej analizie twórczości Janusza Ryl-Krystianowskiego stara się przybliżyć czytelnikom nie tylko biografię tego reżysera teatru lalek oraz historię jedynej poznańskiej sceny tworzącej od ponad pół wieku spektakle dla dziecięcej publiczności, lecz podejmuje również próbę charakterystyki współczesnego teatru lalek. To książka, która zrodziła się z pasji i ogromnej fascynacji autorki rodzimym teatrem dla dzieci.

 

Książka napisana została dzięki wsparciu stypendialnemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jej wydawcą jest Teatr Animacji w Poznaniu. Ukazała się w Poznaniu wraz z końcem 2011 roku, a w kwietniu odbędzie się premiera jej wersji elektronicznej.

 

Ze wstępu:

 

"Można nie zgadzać się z mocno sformułowanym przez niego [Janusza Ryl-Krystianowskiego] programem artystycznym, ale trzeba przyznać, że doskonale wie, jakie zadania stawia sobie i prowadzonej przez siebie scenie. Zależy mi, by ta ksia?żka ukazywała różnorodność jego twórczości, prezentowała specyfikę materii, w której pracuje, oraz podejmowaną przez niego problematykę. Przyglądając się poszczególnym przedstawieniom, chcę pokazać, co może być w nich ciekawe zarówno dla współczesnych widzów – także tych dziecięcych – jak i dla pedagogów, badaczy i teoretyków teatru, nie zapominając o pasjonatach, do których sama należę. Podjęłam decyzję o napisaniu tej książki, by odpowiedzieć na nurtujące mnie od kilku lat pytania: o cele wykorzystywania zabiegu teatru w teatrze, o fascynację baśnią, o powody sięgania po najnowszą dramaturgię dla dzieci i młodzieży".

 

Alicja Morawska-Rubczak – rocznik '83, doktorantka w Zakładzie Estetyki Literackiej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, pisze doktorat o estetyce współczesnego teatru dla dzieci, zajmuje się badaniami nad teatrem dla dzieci w Polsce i innych krajach nadbałtyckich, od września 2011 roku realizuje stypendium naukowe na Uniwersytecie w Kopenhadze.

Kup teraz

Szukamy najtańszych księgarni internetowych...

Recenzje książki Teatr animacji Janusza Ryl-Krystianowskiego

Recenzje rodziców:

Recenzja...

Książka przedstawia nam postać Janusza Ryl-Krystianowskiego. Jej autorka, Alicja Morawska-Rubczak, ukazuje nam twórcę współczesnego teatru lalek - teatru animacji. Jest on przeznaczony zarówno... czytaj więcej »

O teatrze lalkowym, czyli teatrze animacji

„Gdy masz marzenia,/Nie chciej się zmieniać,/zawsze wiedz, którą iść z dróg,/Bo magia marzeń/Wnet Ci pokaże, Jak Baśni przekroczyć próg./Kiedy w coś wierzysz,/Tak jak należy,/To... czytaj więcej »
Recenzje bibliotekarzy:

Nowości w teatrze animacji

Choć wydawałoby się, że teatr lalkowy to już klasyka i nic nowego tu wnieść nie można, to zmienimy zdanie, poznając drogę ewolucji w dziedzinie animacji aktora, lalkarza i reżysera... czytaj więcej »

Warto zobaczyć