Warszawa

Masz prawo
PATRONAT CzasDzieci.pl

Masz prawo

Wyd.: Wydawnictwo Namas
od 6 do 12 lat
ISBN: 978-83-62537-04-4

Masz prawo to uproszczona wersja Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Powstała, aby z treścią tego dokumentu mogły zapoznać się również dzieci. Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych została przyjęta przez ONZ 13 grudnia 2006 roku, Polska podpisała ją 30 marca 2007 roku, zaś 23 grudnia 2010 Konwencję ratyfikowała Unia Europejska.

 

To pierwsza w XXI wieku konwencja dotycząca praw człowieka. Ma za zadanie chronić 650 milionów osób niepełnosprawnych na całym świecie. Książka Masz prawo jest przyjazną dziecku wersją tego skomplikowanego tekstu. W interesujący sposób mówi o prawach dzieci niepełnosprawnych i dzięki temu promuje ten trudny, ale niezwykle ważny temat.

 

Każde dziecko na świecie wygląda inaczej, ma inne pomysły, doświadczenia, obyczaje i zdolności. To właśnie dzięki tym różnicom rodzą się nowe możliwości, nowe nadzieje, nowe marzenia i nowe przyjaźnie. Różnice między ludźmi są naszym skarbem, którym powinniśmy się dzielić i który powinniśmy szanować. Każde dziecko należy do wielkiej ludzkiej rodziny i wzbogaca ją swoimi zdolnościami.

Żadnego dziecka nie można odrzucać!

 

Młody grafik Tibor Kárpáti jest lakoniczny, bezpośredni, ma poczucie humoru i umie rysować. Widać to w jego pozornie dziecinnych, składających się z zaledwie kilku linii rysunkach w stylu „tak to każdy potrafi”, oraz pikselowych, geometrycznych ilustracjach. Kárpáti miał po prostu odwagę pozostać dzieckiem i wydaje się, że to znaczy bardzo wiele: jest autorem, ilustratorem lub współilustratorem wielu książek dla dzieci, jego prace można oglądać na wystawach zarówno węgierskich, jak i międzynarodowych, a New Yorker regularnie publikuje jego rysunki.

 

 

Tłumaczenie: Sebastian Stachowski

Oprawa: Miękka
Format: 20x20cm
Stron: 76
Premiera: 3 października 2011

 


 

Kup teraz

Recenzje książki (Masz prawo)

Recenzja rodzica
Każdy z nas jest sam w sobie wspaniałą istotą

Moja siedmioletnia córka spośród kilku książek od razu wybrała właśnie tę. Już sama okładka „zaprosiła” ją do środka poprzez bardzo ciekawy sposób ilustrowania. Są to rysunki, które dla mojej córki były natchnieniem i które chciała przerysowywać. W pierwszym zdaniu jest słowo „konwencja”, którego znaczenia jeszcze nie zna. Nawet jeżeli już kiedyś je słyszała, to nie zapadło jej w pamięć. Czytamy spokojnie dalej i nagle okazuje się, że można trudne słowa przedstawić dzieciom w prosty i zrozumiały sposób.  Któż z nas nie spotkał się z barierą dla niepełnosprawnych, chociażby na ulicy. Przypominamy sobie różne sytuacje i proste rzeczy dla nas, stanowiące ogromny problem dla innych osób. A przecież nie powinno tak być. W wyjaśnianiu tego bardzo pomogła mi książka „Masz prawo”. Uświadamia dzieciom, że każdy z nas jest sam w sobie wspaniałą istotą. Bez względu na to, gdzie mieszkamy, jak wyglądamy i co potrafimy - wszyscy powinniśmy być dla siebie wzajemnie dobrym przykładem i wzajemnie się szanować. Poprzez takie książki jak „Masz prawo” można dzieciom pokazać, że nie należy nikogo odrzucać, bo przecież wszyscy jesteśmy sobie równi.

Recenzja rodzica
Więcej niż przyjazna

Ostatnio w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, poproszono osoby niesłyszące o wcześniejsze ustalenie terminu ich wizyty, żeby na spotkanie można było sprowadzić tłumacza języka migowego. Można by pogratulować urzędnikom bydgoskim troski. Można też pogratulować wyobraźni - otóż głuchoniemy petent miał się umówić na to spotkanie TELEFONICZNIE! Na szczęście, ktoś przytomny, przypomniał sobie, że mamy XXI wiek i ustalono, że umówić się można także mailowo.
Tego typu historie wskazują, że zasadność wypuszczenia na rynek wydawniczy takiej pozycji jak Masz prawo – jest wciąż ogromna! A nasza wiedza na temat różnego rodzaju niepełnosprawności – wciąż niewystarczająca. Zwłaszcza, że na świecie żyje 650 mln osób niepełnosprawnych!
Zachwalałam książeczkę Uszy do góry – przystępnie opowiedzianą historię niepełnosprawnej nastolatki. Masz prawo to spopularyzowana, zminimalizowana i uproszczona wersja Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych (tak! Jest coś takiego!)
Każdy, kto miał w ręku jakiekolwiek dokument zredagowany przez prawników – wie, że zwykły śmiertelnik nie ma szans połapać się, o co chodzi. Powiedzmy sobie szczerze: kto potrafi ot tak, z biegu, wyjaśnić dziecku pojęcie „konwencja”? albo: „racjonalne usprawnienie”? No, ja dotąd nie potrafiłam. A dzięki takiej ściądze – już wszyscy w domu wiemy, co i jak.
Książeczka jest więcej niż przyjazna. Tekstu maleńko – na niektórych stronach zaledwie pół linijki, na niektórych kilkanaście wersów. Na każdej stronie – obrazek. Dziwny zielony ludek z wielkim nosem, trochę przypominający rysowane dziecięcą rączką głowonogi, oprowadza nas po zawiłościach konwencji, nic sobie nie robiąc z powagi prawniczego żargonu. Prosty tekst, jeszcze prostsze obrazki – i okazuje się, że Międzynarodową Umowę zrozumieć może nawet przeciętny zjadacz chleba i… żelków.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć