Kraków

Mama wraca do pracy

Mama wraca do pracy

Powrót do pracy na etat po długiej nieobecności związanej z urlopem macierzyńskim nie jest łatwy. Ustawodawca przewidział jednak pewne udogodnienia dla pracujących mam. Jakie? Tego dowiedziały się uczestniczki szkolenia "Mama pracująca", które 5 listopada odbyło się w Dworku Białoprądnickim. Organizatorem wydarzenie był klub MamaTon.

 

Podczas szkolenia mamy dowiedziały się z jakich przywilejów mogą skorzystać w pracy, a także jak wydłużyć czas spędzony z dzieckiem.


Przedstawione zostały obowiązujące przepisy prawa oraz omówione ich praktyczne zastosowanie. Mamy dowiedziały się m.in. jakie prawa przysługują im w pracy, kiedy mogą wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, na jakie stanowisko powinny być przywracane do pracy po urlopach związanych z macierzyństwem, jak mogą zmniejszyć swój wymiar czasu pracy czy jak legalnie zatrudnić nianię i nie płacić za nią składek ZUS.

 

Gorący temat: karmienie piersią! 

 

Wśród omawianych zagadnień poruszony został również gorący ostatnio temat karmienia piersią. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi zachęca się matki do wyłącznego karmienia piersią przez okres pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka i dłużej. Większość mam wraca w tym czasie do aktywności zawodowej. I nie jedna zadaje sobie wówczas pytanie: co dalej z tym karmieniem? Odpowiedź daje polski ustawodawca regulując tę kwestię wprost w kodeksie pracy. Umożliwia się legalne wyjście mamy z pracy nawet do 3 czy 5 letniego dziecka stale karmionego piersią lub nakarmienie go w pracy. Są już też takie zakłady pracy, gdzie przygotowano specjalne pokoje socjalne dla mamy i dziecko, aby nie robić tego publicznie i zapewnić wszystkim komfort tej sytuacji.

 

Z tatą dziel się po równo

 

Ciekawostką dla wszystkich był fakt, iż większość omawianych przywilejów dotyczy obojga rodziców, w tym samym zakresie mam co i ojców. Okazało się, że niewiele osób o tym wiedziało, a co za tym idzie zapewne rzadko który tata skorzysta z przysługujących mu praw związanych z ojcostwem. Jest to stale domena mam, choć dla mężczyzn istnieją również środki prawne umożliwiające bycie zaangażowanym rodzicem (ulop ojcowski, rodzicielski, wychowawczy, dwa dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego, zasiłek opiekuńczy na dziecko itp.).


Szkolenie przeprowadziły dwie prawniczki: Justyna Dębska – radca prawny, specjalizują się w prawie pracy i w umowach międzynarodowych, przez kilka lat wspierająca Dział Kadr w dużej amerykańskiej firmie działającej w Krakowie, między innymi w zakresie urlopów macierzyńskich oraz niżej podpisana Kinga Lalowicz – prawnik, bloger oraz mama 3-letniej Rozalki i prawie już rocznego Julka, łącząca pracę zawodową z wychowaniem dzieci.


Spotkanie odbyło się przy współudziale dzieci w Strefie Rodzica Dworku Białoprądnickiego. Jest to wspaniałe miejsce dla rodziców i ich pociech. Jedna sala służy spotkaniom dla dorosłych, druga jest dedykowana najmłodszym. Żywię nadzieję, iż jedni i drudzy spędzili owocnie to sobotnie przedpołudnie!

 

 

1/3
1/3
2/3
2/3
3/3
3/3

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć