Mieszkańcy Prądnika Białego przetestowali swoją okolicę pod kątem barier najbardziej dotkliwych dla rodziców z wózkami, osób z niepełnosprawnością oraz osób starszych. Jak dzielnica zdała ten test?
15 października odbyła się I Wózkowa Masa Krytyczna - happening, organizowany przez MamaTon Klub Mam – nieformalną grupę, zrzeszającą mamy, działającą na Prądniku Białym. Spacerowicze rozpoczęli swój pochód pod Dworkiem Białoprądnickim, następnie przeszli wzdłuż Opolskiej, ulicą Zdrową i przez Żabiniec dotarli do ulicy Pielęgniarek.
W spacerze wzięło udział około dwadzieścia osób, w większości rodziny z Prądnika Białego.
Trasa została ułożona tak, aby znalazły się na niej bariery, najbardziej dotkliwe dla rodziców z wózkami, osób z niepełnosprawnością oraz osób starszych. Dłuższą chwilę trwało pokonanie stromych schodów, prowadzących z mostku na Białusze na osiedle Żabiniec. Miejsce to jest uczęszczanym traktem, którym mieszkańcy Dzielnicy docierają na przystanek autobusowy, do kościoła i na zakupy na Plac Imbramowski. Następnie przetestowany został krzywy chodnik obok powstającego Ogrodu Społecznego. Na koniec na spacerowiczów czekał dziurawy chodnik przy ul. Pielęgniarek na odcinku od Siemaszki, w dalszej części, na odcinku Prądnicka – Bratysławska w dobrym stanie, ale całkowicie zastawiony samochodami. W niektórych miejscach kierowcy parkujących tam samochodów zostawili pieszym nie więcej niż osiemdziesiąt centymetrów.
Uczestnicy spaceru włożyli za wycieraczki samochodów ulotki, zachęcające kierowców do pozostawienia pieszym przepisowej przestrzeni na przejście. Obok promowania kultury parkowania spacer miał na celu stworzenie „czarnej listy” miejsc, szczególnie trudnych dla pieszych, w tym rodziców z wózkami. Stworzone rekomendacje przekazane zostaną urzędnikom Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu i będą przyczynkiem do dalszej dyskusji o możliwych zmianach, uwzględniających potrzeby pieszych. Organizatorki liczą, że happening zachęci też mieszkańców pozostałych krakowskich dzielnic do podobnego testu przestrzeni, w której żyją na co dzień.
Spacer zorganizowany został przy wsparciu Centrum Obywatelskiego w Krakowie, współorganizatorem wydarzenia była Fundacja Otwarty Plan.
Olga Płuciennik
fot. Katarzyna Cypryś-Ławniczak