Kraków

III edycja krakowskiej akcji "List do św. Mikołaja" 2012 już za nami

III edycja krakowskiej akcji "List do św. Mikołaja" 2012 już za nami

Akcja odbyła się po raz trzeci w gościnnych progach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. W tym roku przygotowana została rekordowa ilość bezpłatnych warsztatów kaligraficznych dla klas – aż 40 terminów. Udział w zajęciach wzięła największa w historii akcji ilość 30 klas ze szkół podstawowych regionu, łącznie prawie 700 dzieci w wieku 6-12 lat. Warsztaty zostały poprowadzone przez Grzegorza Barasińskiego – właściciela firmy Kaligraf, założyciela Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Nauk Pokrewnych oraz prezesa Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego, Annę Barasińską, Alicję Soćko-Muchę – członkinię zarządu Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego i Marcina Świątkowskiego – pracownika firmy Kaligraf, członka Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego.

Zajęcia miały dwa cele – pierwszym było propagowanie odręcznego pisma, uświadomienie dzieciom, że jest ono ważnym narzędziem komunikacji, a zarazem wizytówką człowieka, drugim zaś – przypomnienie postaci i działalności św. Mikołaja Biskupa z Miry. Podczas warsztatów dzieci pisały gęsimi piórami zamaczanym w kałamarzach z atramentem, obsadkami ze stalówkami, patykami lipowymi.

 

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem akcji – chętnych było prawie dwa razy więcej, niż zostało przyjętych, głównie przez względy związane z dojazdem, nagłym pogorszeniem stanu zdrowia, napiętym harmonogramem obowiązującym w szkołach. Warsztaty kaligrafii wzbudziły entuzjazm dzieci i opiekunów, uczestnicy chętnie pracowali nad poprawieniem charakteru swojego pisma. Po lekcji dzieci były częstowane słodyczami ufundowanymi przez firmę Kaligraf, następnie zaś przechodziły do sali z przygotowanym wcześniej rulonem papieru – Listem do św. Mikołaja, wspólnym dla wszystkich uczestników. W tym roku pojawiły się w nim życzenia prawie 800 osób, zajmując ponad 20 m. Dzieci pamiętały nie tylko o sobie – padały również życzenia, by nikt nie był głodny w najbliższe święta Bożego Narodzenia i by św. Mikołaj pamiętał nawet o tych, którzy o nic nie proszą.

Akcji towarzyszyła niezwykła wystawa prac kaligraficznych i iluminatorskich, udostępniona w Oddziale dla Dzieci WBP. Iluminacje zostały wykonane m. in. techniką temperową, gwaszową, płatkami 23.karatowego złota przez członków Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego oraz nauczycieli i uczniów Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Nauk Pokrewnych: Grzegorza Barasińskiego, Katarzynę Pajor-Seremak, Bogdana Tarnowskiego, Annę Barasińską, Lidię Marek-Jurkowską. Większość z nich to kopie lub prace zainspirowane średniowiecznymi manuskryptami.

 

 

Finał III edycji akcji „List do św. Mikołaja” miał miejsce w kinie „Agrafka” 5 XII 2012 o godz. 9.00. 5 klas wyłonionych drogą losowania obejrzało ufundowany przez Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” film „Mikołaj – chłopiec, który został świętym”. Po projekcji List został wręczony przez dzieci św. Mikołajowi Biskupowi z Miry. W tym roku Jego Ekscelencja mógł nas odwiedzić w szatach, jakie widnieją na obrazie ołtarzowym w Kościele pw. Mikołaja w Krakowie, tych, w których przybywa na uroczystości na krakowskim szlaku Orszaku św. Mikołaja. Biskup z Miry zauważył trud dzieci włożony w wykaligrafowanie najdłuższego – jak zapewnił – listu, jaki dostał, przypomniał także o wadze pięknego pisania. Do słów św. Mikołaja dołączył się Grzegorz Barasiński - człowiek, który dba o to, byśmy wszyscy w Krakowie pisali ładniej. Dzieci otrzymały słodycze ufundowane przez firmę Bahlsen. Na zakończenie został odczytany fragment „Akatystu do św. Mikołaja”, organizatorzy złożyli uczestnikom akcji życzenia świąteczne.

 

 

Organizator: Kaligraf, PTK

Miejsce: WBP Kraków

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć