Kraków » Wiadomości lokalne » III edycja krakowskiej akcji "List do św. Mikołaja" 2012 już za nami

III edycja krakowskiej akcji "List do św. Mikołaja" 2012 już za namipowiększ

III edycja krakowskiej akcji "List do św. Mikołaja" 2012 już za nami

Patronat CzasDzieci.pl

Akcja odbyła się po raz trzeci w gościnnych progach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. W tym roku przygotowana została rekordowa ilość bezpłatnych warsztatów kaligraficznych dla klas – aż 40 terminów. Udział w zajęciach wzięła największa w historii akcji ilość 30 klas ze szkół podstawowych regionu, łącznie prawie 700 dzieci w wieku 6-12 lat. Warsztaty zostały poprowadzone przez Grzegorza Barasińskiego – właściciela firmy Kaligraf, założyciela Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Nauk Pokrewnych oraz prezesa Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego, Annę Barasińską, Alicję Soćko-Muchę – członkinię zarządu Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego i Marcina Świątkowskiego – pracownika firmy Kaligraf, członka Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego.

Zajęcia miały dwa cele – pierwszym było propagowanie odręcznego pisma, uświadomienie dzieciom, że jest ono ważnym narzędziem komunikacji, a zarazem wizytówką człowieka, drugim zaś – przypomnienie postaci i działalności św. Mikołaja Biskupa z Miry. Podczas warsztatów dzieci pisały gęsimi piórami zamaczanym w kałamarzach z atramentem, obsadkami ze stalówkami, patykami lipowymi.

 

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem akcji – chętnych było prawie dwa razy więcej, niż zostało przyjętych, głównie przez względy związane z dojazdem, nagłym pogorszeniem stanu zdrowia, napiętym harmonogramem obowiązującym w szkołach. Warsztaty kaligrafii wzbudziły entuzjazm dzieci i opiekunów, uczestnicy chętnie pracowali nad poprawieniem charakteru swojego pisma. Po lekcji dzieci były częstowane słodyczami ufundowanymi przez firmę Kaligraf, następnie zaś przechodziły do sali z przygotowanym wcześniej rulonem papieru – Listem do św. Mikołaja, wspólnym dla wszystkich uczestników. W tym roku pojawiły się w nim życzenia prawie 800 osób, zajmując ponad 20 m. Dzieci pamiętały nie tylko o sobie – padały również życzenia, by nikt nie był głodny w najbliższe święta Bożego Narodzenia i by św. Mikołaj pamiętał nawet o tych, którzy o nic nie proszą.

Akcji towarzyszyła niezwykła wystawa prac kaligraficznych i iluminatorskich, udostępniona w Oddziale dla Dzieci WBP. Iluminacje zostały wykonane m. in. techniką temperową, gwaszową, płatkami 23.karatowego złota przez członków Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego oraz nauczycieli i uczniów Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Nauk Pokrewnych: Grzegorza Barasińskiego, Katarzynę Pajor-Seremak, Bogdana Tarnowskiego, Annę Barasińską, Lidię Marek-Jurkowską. Większość z nich to kopie lub prace zainspirowane średniowiecznymi manuskryptami.

 

 

Finał III edycji akcji „List do św. Mikołaja” miał miejsce w kinie „Agrafka” 5 XII 2012 o godz. 9.00. 5 klas wyłonionych drogą losowania obejrzało ufundowany przez Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” film „Mikołaj – chłopiec, który został świętym”. Po projekcji List został wręczony przez dzieci św. Mikołajowi Biskupowi z Miry. W tym roku Jego Ekscelencja mógł nas odwiedzić w szatach, jakie widnieją na obrazie ołtarzowym w Kościele pw. Mikołaja w Krakowie, tych, w których przybywa na uroczystości na krakowskim szlaku Orszaku św. Mikołaja. Biskup z Miry zauważył trud dzieci włożony w wykaligrafowanie najdłuższego – jak zapewnił – listu, jaki dostał, przypomniał także o wadze pięknego pisania. Do słów św. Mikołaja dołączył się Grzegorz Barasiński - człowiek, który dba o to, byśmy wszyscy w Krakowie pisali ładniej. Dzieci otrzymały słodycze ufundowane przez firmę Bahlsen. Na zakończenie został odczytany fragment „Akatystu do św. Mikołaja”, organizatorzy złożyli uczestnikom akcji życzenia świąteczne.

 

 

Organizator: Kaligraf, PTK

Miejsce: WBP Kraków


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Przedświąteczny weekend w Krakowie - najciekawsze... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Przedświąteczny weekend w Krakowie - najciekawsze wydarzenia (15-16 grudnia)

Przedświąteczny weekend w Krakowie - najciekawsze wydarzenia (15-16 grudnia)

Przedstawiamy zestawienie najciekawszych wydarzeń nadchodzącego weekendu. W powietrzu czuć już świąteczną atmosferę. więcej »
Najciekawsze rodzinne wydarzenia na najbliższy weekend!

Najciekawsze rodzinne wydarzenia na najbliższy weekend!

Gdzie spotkacie Mikołaja w Krakowie? Gdzie poczujecie klimat świąt? Przedstawiamy najciekawsze mikołajkowe i świąteczne wydarzenia na najbliższy weekend. więcej »
Zwierzyniec. Okazy wybrane jedną z 5 najpiękniejszych książek 2018 roku

Zwierzyniec. Okazy wybrane jedną z 5 najpiękniejszych książek 2018 roku

29 listopada, podczas uroczystej gali w ramach 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, wręczono nagrody ogólnopolskiego konkursu edytorskiego na Najlepszą Książkę Roku ?Pióro Fredry 2018?. więcej »
Szopkarstwo krakowskie wpisane na listę UNESCO!

Szopkarstwo krakowskie wpisane na listę UNESCO!

Tradycja budowy wyjątkowych w skali świata szopek krakowskich
została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa
Ludzkości UNESCO! więcej »
Premierowo w Teatrze Groteska. Dwanaście prac Heraklesa

Premierowo w Teatrze Groteska. Dwanaście prac Heraklesa

Spektakl obfituje w choreografię, w tym choreografię walk - widzowie mogą liczyć między innymi na spektakularne walki Heraklesa z Amazonkami. Poruszyć odbiorców może także muzyka. więcej »
Andrzejki 2018 - atrakcje dla dzieci w Krakowie

Andrzejki 2018 - atrakcje dla dzieci w Krakowie

Przed nami wigilia św. Andrzeja, wyjątkowy wieczór pełen magii i wróżb. Sprawdźcie, jakie wydarzenia skierowane do dzieci i rodziców będą odbywały się w Krakowie. więcej »
PODSKOKI I WYKRĘTY. Konkurs dla czytelników
Patronat CzasDzieci.pl

PODSKOKI I WYKRĘTY. Konkurs dla czytelników

Do wygrania zaproszenia na Festiwal PODSKOKI I WYKRĘTY i zestawy książek od portalu CzasDzieci. więcej »
Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich już 18 listopada!

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich już 18 listopada!

W niedzielę, 18 listopada odbędzie się kolejna edycja Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Sprawdźcie, co możecie zwiedzić tego dnia. więcej »
"Interesują nas te spektakle, które są odważne, niebanalne, przemyślane, cenione". Wywiad z Martyną Paliś z Teatru Łaźnia Nowa

"Interesują nas te spektakle, które są odważne, niebanalne, przemyślane, cenione". Wywiad z Martyną Paliś z Teatru Łaźnia Nowa

Przed nami ostatni spektakl w ramach Festiwalu Mała Boska Komedia #2 organizowanego przez Teatr Łaźnia Nowa więcej »
Darmowy listopad w Zamku Królewskim na Wawelu!

Darmowy listopad w Zamku Królewskim na Wawelu!

Akcja odbywa się z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jej celem jest zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury i uczestnictwa w kulturze ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, młodzieży oraz osób starszych. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Wideorecenzja na Czasie

Niemożliwi detektywi

Niemożliwi detektywi

Wszystkich fanów detektywistycznych historii zapraszamy do obejrzenia naszej nowej wideorecenzji!  

Nowinki

Książki na Czasie - Listopad

Książki na Czasie - Listopad

Listopad mimo zimna zaowocował - w fantastyczne lektury. Na początek podgrzejemy atmosferę sportowymi zmaganiami. Następnie przeskoczymy...  
Marry Poppins powraca - muzyka filmowa

Marry Poppins powraca - muzyka filmowa

Disneyowski sequel ?Mary Poppins powraca? to musicalowa podróż przedstawiająca magiczne przygody najsłynniejszej niani na świecie!  

Temat na czasie

Dlaczego warto inwestować w zabawki interaktywne?

Dlaczego warto inwestować w zabawki interaktywne?

Mądrzy rodzice wiedzą, że w dzisiejszych czasach warto inwestować w zabawki, które mają pozytywny wpływ na rozwój ich pociechy.  
Advertisement

W domu z dzieckiem

Boże Narodzenie1 Prezenty1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018