Kraków

Futuronauci. Wystawa ponadczasowa w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Futuronauci. Wystawa ponadczasowa w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Zapraszamy Państwa na niezwykłą wystawę Futuronauci, podczas której zwiedzający eksplorują... przybyły z przyszłości statek kosmiczny. Odkrywanie jego elementów jest okazją do obserwacji zmian w różnych dziedzinach nauki i techniki oraz przewidywania, w jakich kierunkach się rozwiną. Edukacja łączy się z immersyjnym przeżyciem, kiedy zwiedzający swobodnie wędrują pośród futurystycznej aranżacji.


Wystawa jest skierowana przede wszystkim do widzów w wieku 7–16 lat – grup
zorganizowanych oraz rodzin – dorosłych opiekunów i rodziców.

 

Idea wystawy


W 2020 roku przybywa z przyszłości statek badawczy. Ulega jednak awarii, a jego załoga decyduje się ukryć uszkodzony pojazd w dawnej, nieużywanej już zajezdni tramwajowej na krakowskim Kazimierzu. By wrócić do swoich czasów, przybysze z przyszłości muszą odnaleźć części niezbędne do naprawy, wyruszają więc na ich poszukiwanie. Jednak statek zostaje przypadkowo odkryty i coraz więcej osób zaczyna badać jego wnętrze. Znajdują tam stanowiska obsługiwane przez różnych członków załogi statku. Badacze zgromadzili na nich wiedzę dotyczącą przeszłości, naszych czasów i przyszłości, z której przybyli. Zwiedzający sami decydują, w jakiej kolejności poznają artefakty podróżników w czasie. Każdy z obiektów zawiera informacje, eksponaty lub interaktywne gry przybliżające jedną z dziedzin wiedzy inżynieryjnej.

 

Strefy wystawy:


Centrum dowodzenia


Obszar wprowadzający, w którym odwiedzający zapoznają się z koncepcją statku z przyszłości oraz oglądają ślady poprzednich wizyt Futuronautów w historii naszej cywilizacji. To również zabawne nawiązanie do częstych motywów z filmów science fiction.


Informatyk – mózg statku


Stanowisko informatyka, czyli mózg statku, pokazuje rozwój komputerów i technologii informatycznych od czasów XIX-wiecznych maszyn analitycznych po futurologiczne zespolenie możliwości ludzi i superkomputerów. Szuflady kryjące się we wnętrzu potężnej szafy kojarzą się z wysuwanymi modułami pamięci komputera. Po drugiej stronie „mózgu” można prześledzić imponujący rozwój mocy obliczeniowej komputerów w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.


Inżynier łączności


Na stanowisku inżyniera łączności znajdziemy dwa sposoby komunikowania się. Oparty na dźwięku, dzięki któremu poznamy pojęcie częstotliwości, oraz oparty na przesyłaniu światła, wykorzystywany w najnowocześniejszych technologiach. Dzięki interaktywnemu quizowi poznamy też kluczowe momenty, które zdecydowały o tym, jak dziś przesyłamy informacje.

 

Inżynier środowiska


Stanowisko inżyniera środowiska ma uświadomić złożoność współzależności w przyrodzie i potencjalnie destrukcyjny wpływ pewnych działań i decyzji człowieka, np. wyeliminowanie jednego gatunku z łańcucha pokarmowego. Zadaniem tego eksponatu jest również pokazanie przewagi uprawy roślin nad hodowlą zwierząt w kształtowaniu zrównoważonego środowiska przy ograniczonych zasobach. Stanowisko ma formę konsoli sterującej zamkniętym ekosystemem statku.


Biolog/lekarz


Stanowisko poświęcone jest zmianom w wiedzy medycznej i biologicznej. Poprzez połączenie wiedzy anatomicznej z technikami obrazowania ciała pokazuje, jak rozwija się wiedza o funkcjonowaniu człowieka i jakie daje możliwości w leczeniu chorób oraz zwiększaniu potencjału ludzkiego organizmu.

 

Kapitan


Kajuta kapitana to miejsce odpoczynku pozwalające na zrobienie sobie niebanalnych zdjęć (i dzięki temu promujące wystawę). Odwrócone pomieszczenie pozwala poczuć się jak w stanie nieważkości.

 

Ślepy zaułek


Na stanowisku prezentującym ślepe uliczki i porażki techniki oraz nauki dowodzimy, że postęp to ciągłe poszukiwania, podczas których często zdarzają się porażki, a czasem poważne wpadki. Błędy to nieunikniony element odkryć i nie powinny nikogo zniechęcać. Na błędach, z których wyciągnięto wnioski, zbudowana bowiem jest cywilizacja. W zaułku na ekranach pokazujemy dramatyczne, śmieszne i kuriozalne wpadki oraz porażki, jakie przydarzyły się w dziejach nauki i techniki.

 

Inżynier materiałowy


Na tym stanowisku poznamy materiały, które mają szczególne, często zaskakujące właściwości. Zwiedzający zobaczą, jak wyjątkowa wytrzymałość pozwala ratować życie, a możliwość pochłaniania światła ułatwia zajrzenie w głębiny kosmosu. Stanowisko to nie tylko kolekcja próbek, ale również okazja samodzielnych eksperymentów z wybranymi materiałami.

 

Inżynier mechanik


Celem stanowiska jest przybliżenie zagadnienia dalekich lotów kosmicznych. Wymagają one zastosowania odpowiedniego do pokonywanej odległości napędu i rozwiązania problemu masy i grawitacji. Stanowisko z konsolami sterującymi wykorzystuje technologię rzeczywistości rozszerzonej (AR, augmented reality), dzięki czemu zwiedzający mogą eksperymentować z napędem statku Futuronautów.


Statek

 

Finałem zwiedzania będzie przejście przez pokład statku odsłonięty przez badaczy. Zwiedzający poznają wiadomość, jaką Kapitan Futuronautów zostawił dla nich, i otrzymają wskazówki, jak dołączyć do wielkiej rodziny odkrywców.

 

Autorzy wystawy


Twórcą koncepcji i projektantem wystawy jest studio kreatywne Tengent, opiekę merytoryczną sprawowali zaś autorzy bloga crazynauka.pl. Tengent specjalizuje się w projektach na styku sztuki i technologii, łącząc doświadczenia wybitnych twórców z możliwościami, jakie dają narzędzia cyfrowe. Zespół złożony z architektów, projektantów i doświadczonych producentów zajmuje się centrami nauki, wystawami immersyjnymi i wydarzeniami kulturalnymi. Crazy Nauka to najpopularniejszy i największy blog popularnonaukowy w Polsce. Aleksandra i Piotr Stanisławscy od dwóch dekad piszą o nauce, najpierw w prasie, teraz w internecie. Co miesiąc ich stronę odwiedza około 500 tysięcy osób, a na Facebooku zgromadzili ponad 120 tysięcy fanów.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć