Kraków

ETNOmania 2019 coraz bliżej!

ETNOmania 2019 coraz bliżej!

Zbliża się Festiwal ETNOmania! Dziewiąta edycja festiwalu zorganizowana przez Fundację Od Kultury odbędzie się 14 lipca, tradycyjnie na terenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego - Skansenu w Wygiełzowie. ETNOmania to połączenie tradycji ze współczesnością. To także ponad 40 warsztatów, targów, pokazów, wystaw, etnoinstalacji, koncertów, prezentacji i dużo dobrej zabawy dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych.

 

Wszystkie atrakcje z programu festiwalu są bezpłatne. Obowiązuje jedynie bilet wstępu do Skansenu, na terenie którego odbywa się Festiwal. Większość warsztatów i pokazów ma charakter otwarty i nie obowiązują na nie zapisy! Podczas wydarzenia będziemy mogli poznać tradycyjne rękodzieło ludowe, wziąć udział w warsztatach rzemiosła, poznać twórców i ich historie, kuchnię i produkty regionalne, nauczyć się tradycyjnych tańców ludowych oraz wziąć udział w koncertach topowych zespołów folkowych.

 

Planując nasz czas na festiwalu możemy wybrać spośród pięciu stref tematycznych: Rzemiosła, Eko i Folkdizajnu, Muzyki, Dzieci oraz Smaku i Relaksu. Dla każdej ze stref organizatorzy przewidzieli coś specjalnego.

 

W Strefie Rzemiosła oprócz możliwości zakupienia wspaniałych rzeczy na stoiskach można także wziąć udział w warsztatach takich jak: bibułkarstwo, garncarstwo, hafciarstwo, koronkarstwo, kowalstwo, łyżkarstwo, malarstwo na szkle, plastyka obrzędowa, pszczelarstwo, rzeźba, tkactwo, tłoczenie oleju, wicie wianków, wikliniarstwo, wyroby z drewna, zabawka ludowa prowadzonych przez twórców ze Szlaku Rzemiosła Małopolski.

 

W Strefie Eko i Folkdizajnu będziemy mogli stworzyć bransoletkę z makramy, nauczyć się haftować na drewnie, stworzyć własne kosmetyki naturalne, wziąć udział w ETNOgadkach warsztatach międzypokoleniowych, stworzyć florarium w słoiku, uszyć wielorazowe woreczki na zakupy, a także wziąć udział w warsztatach Wianki w skansenie.

 

W Strefie Muzyki natomiast będziemy mieli okazję wysłuchać koncertu zespołu Chłopcy kontra Basia, a także podczas koncertu zespołu WoWakin wziąć udział w potańcówce. Planowane jest także utworzenie Strefy Muzycznej dla Dzieci, a szczegóły dotyczące programu poznamy już wkrótce.

 

Organizatorzy oczywiście nie zapomnieli o dzieciach i zorganizowali dla nich specjalną strefę przygotowaną przez Tomi z Krzeszowic. Tomi to klub stworzony przez osoby, których pasją jest praca z dziećmi. W planach jest także stworzenie Dziecięcej Strefy Dźwięków i Muzyki. Obok na polanie będzie na najmłodszych i rodziców czekała Strefa Gier Planszowych, przygotowana przez Akademię PoPotam. Razem z animatorami z Akademii będziemy mogli pograć w różne, interesujące gry. Poza licznymi standardowymi grami pojawią się również bardziej nietypowe ich wersje - wielkoformatowe. Organizatorzy przygotują także specjalną Strefę Maluszka w której w spokojnym, ustronnym miejscu będzie można nakarmić, przewinąć maluszka.

 

Ostatnią strefą jest Strefa Relaksu i Smaku, gdzie zarówno dorośli jak i dzieci znajdą coś co ich zainteresuje. Oprócz możliwości spróbowania pysznych regionalnych potraw prosto od gospodyń, takich jak choćby podpłomyki i proziki z nadzieniami, pojawią się również  lody, lemoniady oraz inne słodkości. Zdecydowanie w tej strefie będziemy mogli spędzić wspólnie czas przy dobrej zabawie. Jedną z wielu opcji jest udział w grze terenowej, która pozwoli dzieciom lepiej poznać skansen i rzemiosła. Pojawi się również Konkurs na najlepszą etnostylizację oraz Konkurs na najciekawsze stoisko. Odbędą się również warsztaty ETNOsmaki: Grzybki z ziemniaczków z ziołami. Nie można także zapomnieć o ETNOpikniku, gdzie na kocu lub na leżaku będziemy mogli się zrelaksować pomiędzy etno atrakcjami.

 

Więcej szczegółów dotyczących wydarzeń znajdziecie na etnomania.pl 

1/9
1/9
2/9
2/9
3/9
3/9
4/9
4/9
5/9
5/9
6/9
6/9
7/9
7/9
8/9
8/9
9/9
9/9

Komentarze

Więcej

Warto zobaczyć