Kraków

Ożywiamy książki!

Ożywiamy książki!

Projekt Ożywiamy książki! to wydarzenie literacko-filmowe zorganizowane przez Fundację Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima w Krakowie (maj - listopad). Zaprosiliśmy do niego 5 bibliotek z Małopolski (Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Publiczna Biblioteka w Zatorze im. Pawła z Zatora,  Wadowicka Biblioteka Publiczna w Wadowicach, Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefy Bergelówny w Dobczycach, Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach), a także wydawnictwa książkowe oraz dzieci w wieku 7-10 lat.


Dzieci zgłaszające się do projektu otrzymają  w prezencie książkę (1 tytuł
w każdej z bibliotek),  wybraną z tytułów przeniesionych na ekran
w formie animacji. Będą to: „O dwóch takich co ukradli księżyc” oraz
„O tym, jak krawiec Niteczka został królem” Kornela Makuszyńskiego, „Pan Maluśkiewicz” Juliana Tuwima, „To pewna wiadomość” oraz „Len” H. Ch. Andersena, „O dwunastu miesiącach” i „Szewczyk Dratewka” Janiny Porazińskiej.


Po przeczytaniu książki do wyznaczonego terminu, dwunastka dzieci spotka się w bibliotece z bibliotekarzem i profesjonalnym twórcą animacji. Po rozmowie
o przeczytanej książce, zachęceniu do korzystania z biblioteki, dzieci stworzą scenariusz i wykonają na kilkugodzinnych warsztatach, pod kamerą, krótki film animowany w wybranej technice filmowej (materiałów sypkich, animacja przedmiotowa, rysunkowa, wycinanka, kolaż, plastelina, lalkowa) zainspirowany danym tytułem. Na końcu spotkania biblioteka zamieni się w kino, a dzieci zobaczą jak ekranizację wybranego tytułu  wykonał profesjonalny animator.


Nagrodą za udział w projekcie będzie uczestnictwo w listopadowym  26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima w Krakowie oraz obejrzenie wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi zmontowanych już filmów warsztatowych na dużym kinowym ekranie. Na deser młodzi ludzie zobaczą wartościowy długometrażowy film animowany nagradzany na festiwalach na świecie.

 

Pierwsze warsztaty odbędą się w Krakowie 25 maja w godz. 14.30-18.30.  Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu  Promocji Kultury


Organizatorzy:  Fundacja Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima

 

Patronat medialny: CzasDzieci.pl

 

Partnerzy:  Wojewódzka Biblioteka Publiczna  w Krakowie, Publiczna Biblioteka w Zatorze im. Pawła z Zatora,  Wadowicka Biblioteka Publiczna w Wadowicach, Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefy Bergelówny w Dobczycach, Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach, Wydawnictwo Dwie Siostry

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć