Kraków

Akademia Przyszłości. Rusza kolejna edycja programu wspierającego dzieci w odnoszeniu sukcesów

Akademia Przyszłości. Rusza kolejna edycja programu wspierającego dzieci w odnoszeniu sukcesów

Już   13   października   w   Centrum   Dydaktyki   Akademii   Górniczo Hutniczej   w   Krakowie odbędzie się XVI Inauguracja AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Podobne uroczystości mają miejsce na innych uniwersytetach w całej Polsce. Gościć na nich będą dzieci włączone do programu, tutorzy oraz koordynatorzy szkolni.


Doroczna Inauguracja programu to wyjątkowy moment, podczas którego dzieci, do tej pory borykające się z trudnościami w szkole i nieśmiałością, mogą poczuć dumę z wstąpienia w szeregi studentów Akademii, stanąć na scenie w świetle jupiterów i odebrać indeks z rąk rektora lub innej znaczącej osoby. 

 

„Akademia Przyszłości jest dla dzieci przede wszystkim odskocznią od codzienności, stwarza im możliwość wyjścia poza utarte schematy myślenia i działania, a nade wszystko jest drogą wielkiej wewnętrznej przemiany i inspirującą przygodą także dla samych tutorów. Inauguracja na uniwersytecie podnosi z kolei rangę programu, co sprawia, że dzieci czują się po prostu wyjątkowo!”  – mówi Iwona Stankowska od wielu lat związana z programem.

 


Dlaczego uniwersytet?


Projektowanie   doświadczeń   jest   jedną   z   prekursorskich   metod   wypracowanych   przez specjalistów z Akademii Przyszłości. W ten sposób pokazuje się dzieciom, że w przyszłości naprawdę mogą być tym, kim chcą. To dlatego w programie dużo czasu przewidziano na wyjazdy   i  udział   w wydarzeniach,   które  dzieci   pamiętają  do  końca   życia.  Podopieczni Akademii mogą zasiąść w fotelu prezesa dużej firmy i poczuć się, jakby to było ich miejsce (dzieci „prezesowały” już m.in. w Interii, BP i Poczcie Polskiej) albo wystąpić na scenie ze światowej sławy artystą (w sierpniu tego roku dwanaścioro dzieci wystąpiło na scenie z Rogerem Watersem). Tak samo jest z uniwersytetem. Kiedy odbierają indeks sukcesów w wielkiej auli znanej uczelni, myśl, że kiedyś będą mogły studiować, nie jest już dla nich tak abstrakcyjna. Wszystko staje się bardziej osiągalne, nawet jeżeli do tej pory dzieci nie myślały o sobie najlepiej. To są doświadczenia, które przemieniają od środka.


W świecie sztuki


Ponieważ w aktualnej edycji programu szczególne miejsce odgrywać i twórczość artystyczna, inauguracja odbędzie się pod hasłem Akademia Twórców Przyszłości. Organizatorzy stawiają sobie za cel pokazanie dzieciom, czym jest sztuka i nauczenie ich, w jaki sposób odkryć w sobie talent – nie tylko ten plastyczny czy muzyczny. Podczas Inauguracji na scenie zapanuje iście malarsko-taneczny klimat, ponieważ imprezę poprowadzą postaci wcielające się w Zofię Stryjeńską i Conrada Drzewieckiego!?


Na wydarzeniu obecni będą wolontariusze, w tym Jakub Buczko: „Idea Akademii Przyszłości jest dla mnie osobiście bardzo ważna, zdaje się ewenementem na skalę ogólnopolską, a być może nawet międzynarodową. Często sięgam pamięcią do lat własnego dzieciństwa i choć było ono kolorowe, to z pewnością ktoś taki jak tutor byłby dla mnie bezcenny. Zajęcia z tutorem to jednak nie wszystko. Na dzieci z Akademii Przyszłości czeka jeszcze mnóstwo wydarzeń przewidzianych przez nasz autorski System Motywatorów Zmiany. Inauguracja na wyższej   uczelni   jest   właśnie   jednym   z   takich   momentów.   Już   niebawem   podopieczni programu będą mogli na własnej skórze poczuć, że mają wpływ na swoją przyszłość i że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby znalazły się w tym samym miejscu za kilka lat ze świadomością, że odnieśli sukces”.


Przezwyciężyć trudności


Akademia Przyszłości pomaga dzieciom już od 15 lat. Jej podopieczni to zarówno uczniowie nieradzący sobie w nauce, jak i mający problemy w kontaktach z rówieśnikami i w integracji społecznej.   Celem   programu   jest   budowanie   w   dzieciach   poczucia   własnej   wartości, rozwijanie ich sprawczości i pewności siebie – tak, by samodzielnie radziły sobie w dorosłym życiu. Dzięki programowi tylko w poprzednim roku 82% badanych uwierzyło w siebie, 81% odkryło, w czym jest dobrych, a 77% zainteresowało się nowymi rzeczami. Ale program pozwala zawalczyć o przyszłość nie tylko najmłodszym. Wolontariusze, którzy zgłaszają się, by w nim uczestniczyć, doceniają go nie tylko ze względu na relację ze swoimi uczniami i poczucie misji, ale również realne korzyści, które daje: „Odnoszę wrażenie, że udział w Akademii dobrze usposobił mojego pracodawcę, pierwsze pytanie, jakie padło na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczyło właśnie Akademii, mimo że praca zupełnie nie jest związana z dziećmi (ale ściśle wiąże się ze współpracą z bardzo różnymi ludźmi)”  – napisała w ankiecie ewaluacyjnej jedna z wolontariuszek.
Jeżeli chcesz dołączyć do grona SuperW Akademii, wejdź na stronę  www.superw.pl

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć