Kraków » Wiadomości lokalne » Akademia Przyszłości. Rusza kolejna edycja programu wspierającego dzieci w odnoszeniu sukcesów

Akademia Przyszłości. Rusza kolejna edycja programu wspierającego dzieci w odnoszeniu sukcesówpowiększ

Akademia Przyszłości. Rusza kolejna edycja programu wspierającego dzieci w odnoszeniu sukcesów

Już   13   października   w   Centrum   Dydaktyki   Akademii   Górniczo Hutniczej   w   Krakowie odbędzie się XVI Inauguracja AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Podobne uroczystości mają miejsce na innych uniwersytetach w całej Polsce. Gościć na nich będą dzieci włączone do programu, tutorzy oraz koordynatorzy szkolni.


Doroczna Inauguracja programu to wyjątkowy moment, podczas którego dzieci, do tej pory borykające się z trudnościami w szkole i nieśmiałością, mogą poczuć dumę z wstąpienia w szeregi studentów Akademii, stanąć na scenie w świetle jupiterów i odebrać indeks z rąk rektora lub innej znaczącej osoby. 

 

„Akademia Przyszłości jest dla dzieci przede wszystkim odskocznią od codzienności, stwarza im możliwość wyjścia poza utarte schematy myślenia i działania, a nade wszystko jest drogą wielkiej wewnętrznej przemiany i inspirującą przygodą także dla samych tutorów. Inauguracja na uniwersytecie podnosi z kolei rangę programu, co sprawia, że dzieci czują się po prostu wyjątkowo!”  – mówi Iwona Stankowska od wielu lat związana z programem.

 


Dlaczego uniwersytet?


Projektowanie   doświadczeń   jest   jedną   z   prekursorskich   metod   wypracowanych   przez specjalistów z Akademii Przyszłości. W ten sposób pokazuje się dzieciom, że w przyszłości naprawdę mogą być tym, kim chcą. To dlatego w programie dużo czasu przewidziano na wyjazdy   i  udział   w wydarzeniach,   które  dzieci   pamiętają  do  końca   życia.  Podopieczni Akademii mogą zasiąść w fotelu prezesa dużej firmy i poczuć się, jakby to było ich miejsce (dzieci „prezesowały” już m.in. w Interii, BP i Poczcie Polskiej) albo wystąpić na scenie ze światowej sławy artystą (w sierpniu tego roku dwanaścioro dzieci wystąpiło na scenie z Rogerem Watersem). Tak samo jest z uniwersytetem. Kiedy odbierają indeks sukcesów w wielkiej auli znanej uczelni, myśl, że kiedyś będą mogły studiować, nie jest już dla nich tak abstrakcyjna. Wszystko staje się bardziej osiągalne, nawet jeżeli do tej pory dzieci nie myślały o sobie najlepiej. To są doświadczenia, które przemieniają od środka.


W świecie sztuki


Ponieważ w aktualnej edycji programu szczególne miejsce odgrywać i twórczość artystyczna, inauguracja odbędzie się pod hasłem Akademia Twórców Przyszłości. Organizatorzy stawiają sobie za cel pokazanie dzieciom, czym jest sztuka i nauczenie ich, w jaki sposób odkryć w sobie talent – nie tylko ten plastyczny czy muzyczny. Podczas Inauguracji na scenie zapanuje iście malarsko-taneczny klimat, ponieważ imprezę poprowadzą postaci wcielające się w Zofię Stryjeńską i Conrada Drzewieckiego!?


Na wydarzeniu obecni będą wolontariusze, w tym Jakub Buczko: „Idea Akademii Przyszłości jest dla mnie osobiście bardzo ważna, zdaje się ewenementem na skalę ogólnopolską, a być może nawet międzynarodową. Często sięgam pamięcią do lat własnego dzieciństwa i choć było ono kolorowe, to z pewnością ktoś taki jak tutor byłby dla mnie bezcenny. Zajęcia z tutorem to jednak nie wszystko. Na dzieci z Akademii Przyszłości czeka jeszcze mnóstwo wydarzeń przewidzianych przez nasz autorski System Motywatorów Zmiany. Inauguracja na wyższej   uczelni   jest   właśnie   jednym   z   takich   momentów.   Już   niebawem   podopieczni programu będą mogli na własnej skórze poczuć, że mają wpływ na swoją przyszłość i że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby znalazły się w tym samym miejscu za kilka lat ze świadomością, że odnieśli sukces”.


Przezwyciężyć trudności


Akademia Przyszłości pomaga dzieciom już od 15 lat. Jej podopieczni to zarówno uczniowie nieradzący sobie w nauce, jak i mający problemy w kontaktach z rówieśnikami i w integracji społecznej.   Celem   programu   jest   budowanie   w   dzieciach   poczucia   własnej   wartości, rozwijanie ich sprawczości i pewności siebie – tak, by samodzielnie radziły sobie w dorosłym życiu. Dzięki programowi tylko w poprzednim roku 82% badanych uwierzyło w siebie, 81% odkryło, w czym jest dobrych, a 77% zainteresowało się nowymi rzeczami. Ale program pozwala zawalczyć o przyszłość nie tylko najmłodszym. Wolontariusze, którzy zgłaszają się, by w nim uczestniczyć, doceniają go nie tylko ze względu na relację ze swoimi uczniami i poczucie misji, ale również realne korzyści, które daje: „Odnoszę wrażenie, że udział w Akademii dobrze usposobił mojego pracodawcę, pierwsze pytanie, jakie padło na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczyło właśnie Akademii, mimo że praca zupełnie nie jest związana z dziećmi (ale ściśle wiąże się ze współpracą z bardzo różnymi ludźmi)”  – napisała w ankiecie ewaluacyjnej jedna z wolontariuszek.
Jeżeli chcesz dołączyć do grona SuperW Akademii, wejdź na stronę  www.superw.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Rusza kolejna edycja konkursu na najbardziej... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Rusza kolejna edycja konkursu na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci Słoneczniki 2019!
Patronat CzasDzieci.pl

Rusza kolejna edycja konkursu na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci Słoneczniki 2019!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019 więcej »
Dzień Dziecka w Krakowie

Dzień Dziecka w Krakowie

Dzień Dziecka już blisko, a Ty nie masz pomysłu jak wyjątkowo go spędzić? Przedstawiamy kilka możliwości, dzięki którym ten dzień będzie wyjątkowy, a Twoje dzieci z pewnością na długo go zapamiętają. więcej »
Konkurs z okazji Dnia Dziecka z Teatrem im. J. Słowackiego
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs z okazji Dnia Dziecka z Teatrem im. J. Słowackiego

Dzieci od 8 lat
W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka, wspólnie z Teatrem im. Juliusza Słowackiego przygotowaliśmy dla Was konkurs. więcej »
XVI Noc Muzeów w Krakowie - atrakcje dla dzieci

XVI Noc Muzeów w Krakowie - atrakcje dla dzieci

W naszym zestawieniu tradycyjnie zadbaliśmy przede wszystkim o dzieci i rodziców, ale oczywiście wydarzeń jest o wiele więcej. więcej »
Mała Boska Komedia #3 PIERWSZA BITWA

Mała Boska Komedia #3 PIERWSZA BITWA

Pierwsza teatralna bitwa festiwalu, zatytułowana NIECH ŻYJĄ LALKI!, została rozegrana. więcej »

Najciekawsze wydarzenia na weekend (25-26 maja 2019)

Co przyniesie nadchodzący weekend w Krakowie? Sprawdź już teraz! więcej »
Ożywiamy książki!
Patronat CzasDzieci.pl

Ożywiamy książki!

Dzieci zgłaszające się do projektu otrzymają w prezencie książkę (1 tytuł
w każdej z bibliotek), wybraną z tytułów przeniesionych na ekran
w formie animacji. więcej »
Historia zakazanej miłości w Teatrze Groteska - premiera spektaklu Ronja, córka zbójnika
Patronat CzasDzieci.pl

Historia zakazanej miłości w Teatrze Groteska - premiera spektaklu Ronja, córka zbójnika

Ronja ? tytułowa bohaterka przedstawienia Teatru Groteska ? jest córką zbójnika Matta i niezwykłym ?dzieckiem lasu?. więcej »
Konkurs na nowe logo Cogiteonu

Konkurs na nowe logo Cogiteonu

Koniec z niebieskim napisem ?Cogiteon?. Małopolskie Centrum Nauki ogłosiło konkurs na identyfikację wizualną instytucji. Prace można zgłaszać do końca maja. więcej »
Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki

Już 27 kwietnia odbędzie się dziewiąty ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci.  

Konkurs dla przedszkoli

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie, czyli jak wprowadzam pojęcie czasu - konkurs dla nauczycieli przedszkolnych!  

Nowinki

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne...  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019