Kraków

Bezpłatne szczepienia dla dzieci z Małopolski

Bezpłatne szczepienia dla dzieci z Małopolski

Już po raz 8. rodzice najmłodszych Małopolan będą mogli bezpłatnie zaszczepić swoje pociechy przeciwko pneumokokom. Właśnie ruszyły szczepienia w Nowym Sączu, Tarnowie, a także w powiatach brzeskim i tarnowskim. Wkrótce program obejmie również dzieci z Krakowa i powiatu proszowickiego. Na realizację tegorocznej edycji programu i zakup ponad 2 tys. szczepionek Województwo Małopolskie przeznaczyło ponad 850 tys. zł. Tegoroczna akcja potrwa do 14 grudnia br.

 

- Aby lepiej chronić zdrowie i życie najmłodszych mieszkańców województwa, Małopolska już od 2011 roku angażuje się w akcję szczepień. Od 2014 roku realizuje natomiast własny program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom, z których korzystają maluchy do 3 roku życia. Przeprowadzana równocześnie kampania informacyjno-promocyjna sprawia, że rodzice zyskują szeroką wiedzę na temat zakażeń pneumokokowych i wiedzą jak im zapobiegać – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak. I dodaje: Tylko w tym roku na zakup szczepionek mamy do dyspozycji ponad 1 mln zł, z czego 850 tys. stanowią środki pochodzące z budżetu Województwa Małopolskiego. Pozostałą część przekazują samorządy lokalne.

 

Zakażenie bakterią pneumokoka jest przyczyną wielu groźnych chorób, w szczególności u małych dzieci. Co gorsze, pneumokoki mają dużą zdolność przełamywania naturalnych barier odpornościowych człowieka i w finale bardzo często doprowadzają do stanów zagrożenia życia.

 

Kto może zostać zaszczepiony?

 

W tym roku na najmłodszych Małopolan czeka ponad 2 tysiące szczepionek. Bezpłatne szczepienia dedykowane są dzieciom, które urodziły się w 2015 i w 2016 roku oraz są zameldowane w Nowym Sączu, w Krakowie lub w Tarnowie oraz powiatach: brzeskim, proszowickim i tarnowskim. Od września z darmowej profilaktyki skorzystają także dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych. Szczepienia w zależności od powiatu potrwają do listopada lub grudnia, ewentualnie do czasu wcześniejszego wyczerpania dawek. Szczegółowe informacje gdzie i kiedy można zaszczepić dziecko znajdują się na stronie internetowej: www.profilaktykawmalopolsce.pl.

 

Kampania informacyjno-promocyjna

 

Hasło – „Groźne choroby? Dzieci ich same nie odstraszą!” – już po raz drugi towarzyszy kampanii poświęconej profilaktyce zakażeń pneumokokowych. Kampania to nie tylko spoty radiowe, telewizyjne czy publikacje w prasie i internecie. To przede wszystkim zaangażowanie młodych mam, a zarazem blogerek (m.in. Mama Pediatra oraz Doktor Magda), które już po raz kolejny na swoich blogach, będą informować, jak ważne i konieczne są szczepienia, będące najskuteczniejszą ochroną przed groźnymi chorobami.

 

- W ten sposób chcemy zachęcić rodziców do szczepień. Dzieci nie mogą podjąć takiej decyzji. To my, dorośli, mamy zapewnić im bezpieczeństwo. Mamy nadzieję, że forma zaczepnego sloganu zainspiruje odbiorców do zastanowienia się nad przeciwdziałaniem groźnym konsekwencjom zakażeń pneumokokowych – wyjaśnia Klaudia Kursa-Ulężałko, koordynator programu zdrowotnego dot. profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce.   

 

Warto przypomnieć, że za sprawą rozporządzenia Ministra Zdrowia z listopada 2016 roku, szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym stały się obowiązkowe (bezpłatne). Dotyczy to jednak dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku, oznacza to, że dla dzieci, które urodziły się wcześniej, szczepienia pozostają płatne. Dzięki programowi profilaktycznemu Małopolski, wspomniana grupa dzieci będzie mogła z nich skorzystać za darmo.

 

Program realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz ze środków pochodzących z budżetów lokalnych samorządów. Wojewódzkim realizatorem programu jest Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie.

Więcej informacji na temat szczepień w Małopolsce można znaleźć na stronie: www.profilaktykawmalopolsce.pl

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć