Kraków

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Upalna pogoda sprawia, że mamy ochotę spędzać weekendy i popołudnia z dala od miasta. Najchętniej w cieniu, wśród przyrody, nad wodą.

 

W okolicach Krakowa jest kilka zbiorników wodnych, nad którymi możemy przyjemnie spędzić letnie dni. Także takich przyjaznych dzieciom.

 

1/6
1/6

Plaża Bagry

 

To idealne miejsce na spędzenie dnia nad wodą z dziećmi.

 

 • Po pierwsze, znajduje się w Krakowie, a dojazd jest bardzo przystępny z wielu części miasta.
 • Po drugie, wstęp na plażę jest bezpłatny. Kąpielisko finansuje Urząd Miasta i jest ono strzeżone. Pamiętajcie, by kąpać się tylko w wyznaczonym miejscu i tylko wtedy, gdy wywieszona jest biała flaga.
 • Po trzecie, miejsce jest atrakcyjne pod względem dużej ilości możliwości na aktywne spędzenie czasu. Między 10:00 a 18:00 działa wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowerów, kajaków i desek z wiosłem SUP). Nie musicie bać się także o bezpieczeństwo dzieci, ponieważ wypożyczalnia dysponuje kapokami w każdym rozmiarze. Na miłośników sportów lądowych czekają także 2 boiska do piłki plażowej (z możliwością wypożyczenia piłki).
 • Po czwarte, na miejscu można wypożyczyć wygodne kolorowe leżaki. To dla tych z Was, którzy lubią relaksować się leżąc i opalając.
 • Po piąte, jeśli szukacie pomysłu na ciekawe miejsce na urządzenie letniego grilla czy ogniska w gronie rodzinnym, nad zalewem jest możliwość rezerwacji cypla. Do Waszego użytku udostępnione będą między innymi namiot, miejsce na ognisko, ławki, leżaki.


Na plażę dojechać można autobusem, tramwajem, rowerem, a nawet pociągiem. Opcji jest dużo, więc łątwo się tam wybrać nawet po południu czy wieczorem. Dokładne wskazówki dojazdu znajdziecie tutaj.

źródło zdjęcia: plazabagry.pl

2/6
2/6

Zalew Kryspinowski

 

Piaszczyste plaże czekają tuż pod Krakowem. Nad zalewem Kryspinowskim również można spędzić czas bardzo aktywnie. Przygotowane zostały atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

 

Przede wszystkim dzieci mogą spędzać czas w stworzonym specjalnie dla nich Przylądku Zabaw. Znajduje się on przy Nowej Plaży Północnej (wjazd od Karczmy Rohatyna). Znajdziecie tam dmuchańce, trampolinę i miejce na ognisko. Oczywiście, na plaży są także tradycyjne place zabaw.

 

Przy zalewie od 10:00 do 20:00 działa wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Znajdziecie też tam Szkołę Żeglarstwa. W wakacje ruszają letnie kursy dla dzieci.

Starsze dzieci mogą wziąć udział w przygodzie w spróbować swoich sił na pływającej wyspie - Bayer Park.

 

Oprócz tego, nad zalewem znajdziecie boiska do siatkówi i koszykówki, szkółkę windsurfingu, pole paintballowe. A jeśli to wszystko za mało, dużą dawkę adrenaliny dostarczą na pewno narty wodne czy buty Super Fly.

 

Dojazd:

 • samochodem - parking płatny 10 zł
 • autobusem - linia 269, przystanek: Budzyń Plaża Główna lub linie 229 i 239, przystanek: Kryspinów II (w tej wersji trzeba dojść 6 min)
 • rowerem

 

Wstęp na teren ośrodka "Nad Zalewem" jest płatny.

 • Bilet ulgowy (7-15 lat) – 6 pln
 • Bilet normalny – 12 pln
 • Bilet rodzinny – 20 pln
 • Karnet na cały sezon – 120 pln
 • Do końca czerwca można kupić bilet na cały sezon w promocyjnej cenie - 60 zł.
 • Po godzinie 17:00 wstęp w cenie biletu ulgowego.

 

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 

źródło zdjęcia - Facebook

3/6
3/6

Przylasek Rusiecki

 

W okolicach Nowej Huty znajduje się 14 małych jeziorek. Każde z nich ma swój numer, a przy zbiorniku nr 1, tym największym, znajduje się piaszczysta plaża. Wstęp na kąpielisko jest bezpłatny, a kąpielisko jest strzeżone. Czeka tam na Was czysta woda i strefa gastronomiczna.

 

Dzieci mogą świetnie bawić się na placu zabaw oraz korzystając z jednego z wielu sportów wodnych i plażowych. Przeznaczona dla nich jest specjalna strefa Kids Zone, w której mogą zrobić pierwsze kroki w sportach wodnych. Nad jeziorem znajdują się też boiska do piłki plażowej czy badmintona. Atrakcyjnie wygląda także strefa relaksu z hamakami, leżakami i miejscem na grilla.

 

Więcej informacji o Centrum Sportów Wodnych tutaj.

 

źródło zdjęcia

4/6
4/6

Jezioro Czchowskie

 

Nieco dalej od Krakowa (około 80 km od centrum) znajduje się kolejne atrakcyjne miejsce, Jezioro Czchowskie. Utworzono je na rzecze Dunajec spiętrzając wodę przy zaporze w Czchowie. Zbocza jeziora są zalesione, co czyni okolicę bardzo malowniczą, ale jednocześnie utrudnia dostęp do wody.

 

Jedyne kąpielisko znajduje się obok przystani wodnej, w okolicach zapory. Jest ono bezpłatne i latem strzeżone przez ratownika.

 

Najwygodniej dojechać tam samochodem drogą nr 75. Do Czchowa dojeżdząją także busy (z MDA w Krakowie, czas przejazdu to ok. 1,5 h), ale przystanek dzieli od zapory 1,5 km.

 

Przy okazji można także zwiedzić Zamek Tropsztyn, w którym mieści się muzeum.

5/6
5/6

Jezioro Rożnowskie

 

Również na Dunajcu powstał zbiornik zaporowy - Jezioro Rożnowskie. Oddalone od Krakowa o ok. 100 km i 15 km od Nowego Sącza. Kąpielisko strzeżone znajduje się w miejscowości Gródek. Funkcjonuje tam wypożyczalnia sprzętu wodnego. Drugą znajdziemy także w Znamirowicach. Do dyspozycji: rowery wodne, kajaki, motorówki, jachty, łodzie. Więcej informacji tutaj.

 

W samym Rożnowie znajdują się kolejne dwa zamki warte odwiedzenia, a także dwór z przełomu XVIII i XIX wieku.

 

Dla szukających przygód i wrażeń, możliwe jest także uczestnictwo w 3-godzinnej wycieczce z przewonikiem-animatorem dookoła Jeziora Rożnowskiego.

6/6
6/6

Jezioro Czorsztyńskie

 

Także około 100 km od Krakowa znajduje się malowniczo położone Jezioro Czorsztyńskie (widok na Pieniny i Gorce). Uroku dodają dwa wznoszące się nieopodal zamki - w Niedzicy i w Czorsztynie.

 

Wokół akwenu znajdziemy kilka plaż wraz z wypożyczalniami sprzętu wodnego i przystaniami. Tuż pod zamkiem w Niedzicy odpoczniemy na plaży Zamajerz, z widokiem na historyczną budowlę. Są tam punkty gastronomiczne oraz wypożyczalnia i miejsce na ognisko. Kawałek dalej, przy przystani jachtowej, można pograć w piłkę na boisku. Na dzieci czeka taże plac zabaw. Parking znajdujący się w okolicy jest płatny. Na północnym brzegu funkcjonuje ośrodek Czorsztyn-ski w Kluszkowicach, który oferuje także atrakcje letnie.

 

Inspiracja: "Małopolska. Aktywnie latem"

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć