a

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Powtarza ostatnią sylabę

Dzień dobry, mój synek ma 2,5 roku mówi ok 20 wyrazów (zrozumiałych dla wszystkich) i około kilkunastu wyrazów zrozumiałych tylko dla rodziny. Buduje też proste dwu/trzy-wyrazowe zdania. Niestety najwięcej mówi we własnym języku, który polega na mówieniu tylko ostatniej sylaby wyrazu. Tak samo jest jak prosimy go o powtórzenie wyrazu. Zakupiłam już serię "Słucham i uczę się mówić", mam też serię Kocham czytać. Problem w tym, że nie bardzo wiem, jak z nimi pracować. Mój syn nie lubi słuchawek, wiec takie słuchanie płyt trwa ok minuty i nic wtedy nie powtarza. Bardzo proszę o konkretne wskazówki do pracy (np. ile ma trwać słuchanie? Kiedy przechodzimy do następnej książeczki? itd. Czy samo słuchanie bez powtarzania coś da? Z góry dziękuje za pomoc.

Pytanie przysłała pani Olga
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Olgo,

trzeba wydłużać czas słuchania (NA SŁUCHAWKACH) na tyle na ile się da. Nawet słuchanie bez powtarzania da efekty.
Z książeczek "Kocham czytać" proszę czytać dziecku wszystkie strony z SYLABAMI OTWARTYMI (zakończonymi samogłoską), powtarzając daną książeczkę, co kilka dni. Proszę pilnować, by było minimum godzinę ćwiczeń dziennie - mogą być rozbite na 15 minutowe cykle.
Obok ćwiczeń językowych ważne jest:
- ćwiczenie ręki dominującej
- ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej (www.wir-wydawnictwo.com)

 

Pozdrawiam serdecznie
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: stymulacja rozwoju mowy, nauka czytania

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)