a
Przejdź na CzasDzieci.pl

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Wada wzroku

Witam,

u mojego rocznego syna zdiagnozowano wadę wzroku+ 5.5 i +6.5. Przepisano okulary, niestety on w nich nie chce chodzić. Czy ta wada może się zmniejszyć, jeśli syn nie będzie nosił okularów? Wiem, że to jest duża wada, ale słyszałam, że dzieci rodzą się z wadą wzroku +3.0. Co robić, jestem załamana.

Agnieszka
Ewa Witowska-Jeleń  - Ortoptystka, optometrystka, familiolog

Ewa Witowska-Jeleń

Ortoptystka, optometrystka, familiolog

Odpowiedź:

Dzień dobry Pani Agnieszko,

niechęć do noszenia okularów przez male dzieci jest dość powszechna. Nadwzroczność fizjologiczna u dzieci, na skutek procesu emmetropizacji, szczególnie wzrostu gałki ocznej, maleje z wiekiem.


Niestety w przypadku wady ok. +6,00 dsph nie jest prawdopodobne, że
zredukuje się do zera. Brak skorygowanej wady wzroku możne z kolei doprowadzić do niedowidzenia oraz zeza.


W przypadku, gdy syn broni się przed okularami proszę, mimo wszystko, nieustępliwie i konsekwentnie mu je zakładać .Wiele dzieci po okresie początkowego buntu akceptuje okulary, zwłaszcza gdy "dotrze" do nich, że protest nic nie da. Jeśli to nie pomoże, proszę niezwłocznie udać się do okulisty prowadzącego i opowiedzieć o problemie. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być soczewki kontaktowe.


Pozdrawiam i powodzenia!

Ewa Witowska-Jelen

Zobacz inne porady w tematyce: wada wzroku

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)