Warszawa

Porady naszych Ekspertów

11-letni pisze np. "aa" zamiast "a"

Witam,
Mieszkam w Cieszynie. Ostatnio wraz z żoną zauważyliśmy, że nasz syn
pisze nad niektórymi samogłoskami kropki lub zamiast "a" pisze "aa".
Również w szkole to zauważono. Nasz syn tłumaczył nam, że te samogłoski z kropkami są dla niego dłuższe w wymowie od tych pozostałych i powiedział, że sam tak je wymawia. Co robić?
Adam
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Drogi Panie Adamie,

Po pierwsze trzeba z dzieckiem porozmawiać. Zachwycić się, że tak naukowo podchodzi do zapisu wypowiedzi językowych. Proszę zapoznać dziecko z zapisem fonetycznym. Być może przy okazji nauki języków obcych chłopiec dostrzegł tę regułę np. w j. niemieckim. Bardzo mi się podoba takie podejście do zagadnień związanych z językiem. Ale naturalnie poza zachwytem musicie Państwo powiedzieć synowi, że w każdym języku są odrębne reguły zapisu, ustalone
arbitralnie, choć zmienne. Warto pokazać dziecku, jak dawniej pisano różne słowa, np. Maryja. Może Synek będzie językoznawcą komparatystą. Może proszę mu zaproponować naukę gry na instrumencie. Jedno jest ważne, wytłumaczenie dziecku, że język pisany jest umową społeczną, do której wszyscy musimy w sytuacjach oficjalnych się dostosować. Do rodziców dziecko może pisać zgodnie z przyjętymi przez siebie regułami.

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: pisanie, czytanie, problem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)