Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Budzenie dziecka na karmienie nocne

Witam,
Moja córcia ma 3 miesiące i w nocy sama nie budzi się na karmienie. Problem polega na tym, że muszę ją w nocy przystawiać, ponieważ kiedy kilka razy przespałam całą noc razem z nią, to rano obudził mnie ból nabrzmiałej piersi (jednej, bo niestety ta druga jest mało aktywna, na początku karmienia miałam zapalenie lewej piersi i często dostawiałam do niej dziecko zaniedbując prawą; teraz lewa produkuje za dwie, a prawa jest dużo mniejsza - próbuję pobudzać laktatorem, ale nie jestem w tym systematyczna). Czy powinnam ją budzić, czy może odciągać laktatorem niewielkie ilości, a wtedy może pierś przestanie tak produkować? Chciałabym również zapytać czy jest jakiś specjalny system pobudzenia tylko jednej piersi?
Mam jeszcze jeden problem, dotyczący karmienia mieszanego. Otóż za 3 tygodnie będę musiała wyjść z domu przez kilka dni na wykłady (ok. 6 godzin dziennie) chciałabym, żeby w tym czasie mąż nakarmił mała mlekiem modyfikowanym. Boję się odciągać z tej dużej piersi, żeby jeszcze bardziej jej nie pobudzić. Jak mam rozpocząć karmienie mieszane? Czy powinnam te karmienia, kiedy nie będzie mnie w domu, zastąpić butelką? Mała w tym czasie będzie kończyła 4 m-ce, więc może mąż mógłby podać jej np kaszkę lub "słoiczek". Proszę o rozwianie moich wątpliwości, dziękuję.

Joanna
Natalia Raczkowska - Doradca laktacyjny

Natalia Raczkowska

Doradca laktacyjny

Odpowiedź:
Witam,
Gratuluję takiej grzecznej córeczki, która mamie daje pospać :) Będę odpowiadać po kolei na pytania, bo jest ich kilka. 
Czy powinnam ją budzić - tak w nocy choć raz bym córkę przystawiała, nawet na krótko, ale byłaby to dla Pani ulga.
Czy może odciągać laktatorem niewielkie ilości - jeżeli córkę tak trudno obudzić, to może Pani odciągnąć nawet ręcznie trochę mleka do odczucia ulgi. 
Chciałabym również zapytać czy jest jakiś specjalny system pobudzenia tylko jednej piersi - oprócz odciągania laktatorem, myślę że ważniejsze byłoby regularne przystawianie córki do piersi. Zaczynałabym każde karmienie od tej słabszej piersi, a potem dodatkowo w trakcie karmienia z lewej piersi w tym samym czasie odciągała z prawej. Jednak w kwestii rozkręcenia laktacji, najbardziej liczyłabym na dziecko :) Jeżeli córka nie lubi tej słabszej piersi, może przystawienie spod pachy ją zmyli i zdecyduje się na współpracę :)
Jak mam rozpocząć karmienie mieszane? - spróbowałabym jednak najpierw dokarmiać swoim mlekiem, a w przypadku ściągnięcia zbyt małej ilości mleka lub też dużego apetytu dokarmić mieszanką. Na pytanie jak ją wprowadzić, nie ma prostej odpowiedzi. Jedno dziecko polubi smak innego mleka, a inne nie. Można spróbować pomieszać mleko mamy i mieszankę, ale mnie byłoby szkoda mojego mleka do takich mieszanek. Tata dziecka może spróbować podać mleko butelką, jeżeli będą to wyjątkowe sytuacje, to nie powinno być problemu ze ssaniem piersi, pytanie czy córka będzie chciała jeść przez smoczek. Zawsze zostaje łyżeczka :) Po skończeniu 4 miesiąca, można zacząć wprowadzać inne pokarmy. Oczywiście nadal aktualne jest zalecenie, że dzieciom karmionym wyłącznie mlekiem mamy, rozszerzamy dietę po 6 miesiącu, jednak w tej sytuacji zdecydowałabym się na kaszkę sinlac lub jakiś słoiczek jednoskładnikowy. A może mąż mógłby przyjść z córką do Pani na zajęcia na jedno karmienie? 

Z własnego doświadczenia, mogę napisać, że dzieci przy tatusiach są dużo grzeczniejsze i łatwiejsze w obsłudze niż przy mamusiach. Proszę się nie martwić, powodzenia!

 

Pozdrawiam

Natalia Raczkowska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

"Z własnego doświadczenia, mogę napisać, że dzieci przy tatusiach są dużo grzeczniejsze i łatwiejsze w obsłudze niż przy mamusiach. Proszę się nie martwić, powodzenia!" dlaczego tak się dzieje? moja 3miesięczna córka wczoraj zaprotestowała i nie chciała być usypiana przeze mnie tylko przez tatusia... serce mi się kroiło i mam teraz mega chandrę...

dodany: 2013-11-04 08:32:53, przez: Kinga


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć