Porady naszych Ekspertów
Zaburzenie mowy
Mam 3 letnia córeczkę (3lata skończy w lutym). Gdy ukończyła roczek zaczęła nam zanosić się. Do tej pory występowało to raz na kilka miesięcy i tylko wtedy gdy czegoś nie pozwalaliśmy jej,. Od jakiegoś czasu robi to częściej. Zanosi się nawet, gdy się uderzy. Zanosi, czyli tak wypompowuje z siebie powietrze, że usteczka robią się sine i traci przytomność i dopiero po jakiś 15- 20 sekundach może dłużej (dokładnie nie pamiętam bo zawsze jestem bardzo zdenerwowana) i czasami ocucamy ją zimną wodą. Po tym zdarzeniu jest przez jakiś czas grzeczna, a my z mężem tak roztrzęsieni, że nie da tego się opisać. Zawsze po tym wyrzucam sobie, że przez taka głupotę możemy stracić, albo chować chore dziecko. No ale przecież z drugiej strony na wszystko jej pozwalać? Nasza córeczka nie jest grzecznym dzieckiem. Jak jej nie miałam to jak patrzyłam na takie dzieci i myślałam, że to rodzice nie umieją wychować. A teraz mam takie samo nie mogę nic zrobić. Rozmawiałam o tym z pediatrą i ona powiedziała, że to rodzaj histerii, że to minie, ale czy tak będzie to nie wiem! Piszę jeszcze z jednego powodu, ponieważ ten problem martwi mnie jeszcze bardziej. Moja 3letnia córeczka jest bardzo ruchliwa prawie nie usiedzi na jednym miejscu - siedzi tylko gdy ją interesuje bajka lub gdy rysuje, a tak psoci, ale to nie o to chodzi. Od jakichś dwóch tygodni moja córeczka, zaczęła bardzo źle mówić. To znaczy bardzo nie wyraźnie, tak że wszyscy to zauważyli. Nie tylko my rodzice, ale ciocie i babcie. Zostało to zauważone, ponieważ moja córeczka mówiła pięknie, wyraźnie jak dorosła osoba zdaniami, a teraz ja nawet jaj nie rozumiem. Jak zaczęliśmy się z mężem zastanawiać czy coś się czasem nie wydarzyło, to przypomniałam sobie, że mała upadła z ławy na główkę. Zdążyłam ją złapać tylko za spodnie ale i one się zsunęły. Nie płakała długo, chwileczkę, więc pomyślałam, że nic się nie stało. Kilka dni przed tym uderzyła się chyba też w głowę (dokładnie nie wiem, bo tego nie widziałam, a ona pokazuje raz, że tu, a raz gdzie indziej - znaku nie było) jak bawiła się z synem to biegła i uderzyła się we framugę drzwi. Nie wiem co mam robić. Proszę o pomoc!!!
Pytanie przysłała pani Sylwia
Specjalista neurologii dziecięcej
Odpowiedź:
Witam Panią,
niestety ogromnie trudno jest udzielać rad na podstawie relacji nie widząc dziecka. Opisywane incydenty określa się napadami afektywnego bezdechu. Znamienne dla ich wystąpienia są sytuacje poprzedzające ich pojawienie się: złość, protest, płacz. Okoliczności opisane powyżej pozwalają na ich różnicowanie od napadów o innym pochodzeniu(w np.tym padaczkowych). Co do zaburzeń mowy nie bardzo rozumiem, na czym polega problem.? Czy córcia zaczęła seplenić, mówić niewyraźnie? Bełkotać? Czy też nie odpowiada na zadawane jej pytania? Czy to trwa chwilę i towarzyszy temu też prawidłowa mowa? Przy całym wywiadzie nie wykluczam kolejnych zaburzeń o podłożu psychogennym. Aby nie przeoczyć problemu proszę pokazać dziecko pediatrze i on zdecyduje, czy należy udać się i do jakiego specjalisty.
Ciepło pozdrawiam
dr Adrianna Wilczek
Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej.
CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.
Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu.
Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Komentarze
Zarówno nadruchliwość córeczki, to że często uderza się, spada lub potyka, jak i nagłe i tak zauważalne pogorszenie mowy są bardzo niepokojące. Proponuję także zasięgnąć opinii psychologa dziecięcego i logopedy (lub neurologopedy). Specjaliści ci wykonują badania i konsultują dzieci w Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych bez skierowania od lekarza i bezpłatnie. Trzeba udać się do poradni i wypełnić wniosek o przeprowadzenie badania psychologicznego i logopedycznego lub o konsultację. Życzę powodzenia Katarzyna Grzywińska pedagog specjalny, neurologopeda
dodany: 2009-01-13 16:47:52, przez: jakasienka1