Warszawa

Porady naszych Ekspertów

do Pani dr.Wilczek

Witam serdecznie. Jakiś czas temu opisywałam moje dziecko, u którego lekarz podejrzewał ataksje teleangiektazje. Pani Doktor, proszę powiedzieć jakie badanie na 100% potwierdza ta chorobę. Córka (3 latka) ma objawy móżdżkowe (powolna mowa, chód na szerokiej podstawie, koślawość kolan, płaskostopie). Od początku chodzi źle, czyli od 20 miesiąca każda nierówność to dla niej ogromna przeszkoda. Badania metab. ok, lizosomalne ok. immunologiczne podobno też (bardzo szczegółowe były robione). AFP 4,57 czyli chyba w normie, dno oka w maju było ok, rezonans w kwietniu tez ok., badanie cytogenetyczne ok. W lutym miała bakteryjne zapalenie płuc, teraz też zapalenie płuc(szybko przeszło) i razem z zapaleniem płuc było zapalenie krtani, które nie chce puścić pomimo brania antybiotyku i dodatkowo zapalenie nerek. I najważniejsze padaczka od urodzenia!!!.Proszę powiedzieć co jeszcze można zrobić, co z ta ataksja? I czy leki przeciw padaczkowe powodują dużą skłonność do infekcji. TSH od kwietnia wychodzi wysokie. Bierze euterox i dalej jest wysokie.
 Dr n. med. Adrianna Wilczek - Specjalista neurologii dziecięcej

Dr n. med. Adrianna Wilczek

Specjalista neurologii dziecięcej

Odpowiedź:

Szanowna Pani
Proszę o przesłanie wyników badań dziecka w tym: pełnego opisu badania NMR (czy zawierał opcję spektroskopii) oraz informacji w jakim kierunku były wykonywane badania cytogenetyczne (czy uwzględniono encefalopatie mitochondrialne np.MERF poprzez badanie mitochondrialnego DNA) jakie frakcje immunoglobulin oznaczono, czy wykonano badanie płynu mózgowo rdzeniowego, badanie enzymów lizosomalnych i w kierunku ch.peroksyzomalnych, także poziom Vit.B12 i badanie EMG (mi.in. przewodzenie w nn.obwodowych). Czy w diagnostyce różnicowej brano pod uwagę E.Kinsbourna (opsoclonus-myoclonus syndrom - w którym bada się między innymi poziom katecholamin w moczu).

Robię tu wyjątek, ponieważ mam wątpliwości, czy jest to ten typ ataksji (nie byłabym fizycznie w stanie przy tak dużej ilości pracy zawodowej, odpowiadać na pytania, dokonując analizy dokumentacji lekarskiej u każdego potrzebującego)

Przy okazji - tak ważne w tym rozpoznaniu oznaczenie alfatetoproteiny(AFP) - może być fałszywie ujemne u dzieci do lat dwóch! Choroba jest uwarunkowana genetycznie - mutacja genu ATM na chromosomie 11, typ dziedziczenia autosomalny - stąd ważnym jest, aby dziecko miało wykonane badanie genetyczne. Ataksje stanowią dużą grupę chorób i nie jest łatwo postawić jednoznaczne rozpoznanie. Nie wiem gdzie Pani mieszka - jeśli w okolicach Wrocławia chętnie bezpłatnie obejrzę dziecko.

Pozdrawiam
dr Adrianna Wilczek

Zobacz inne porady w tematyce: ataksja teleangiektazja

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Dzień dobry Wiktoria jest moim 7 dzieckiem urodziła się 2005 r jako wcześniak w 4 godzinie po urodzeniu przewieźli ja na patologie z powodu spadku SAO2 i szmeru nad sercem stwierdzono sinice odwodowa wybroczynowa na twarzy zaobserwowano tagze hypocalcemie po paru dniach wypisano nas do domu po 2 miesiącu życia dostała urosepsis i anemie od urodzenia ma padaczkę lekooporna w 2013 roku stwierdzono u niej łysienie plackowate i torbiel około wątrobowy często walczymy z zapaleniem żołatka i dwunastnicy .od roku ma podwyższony kwas mlekowy bardzo ja bolą mięśnie ma problemy z nauka skupieniem bardzo jest nerwowa obniżone napięcie posturalne zwłaszcza w rekach .Bardzo proszę o pomoc jakie mam wykonać badania i co to znaczy podwyższony ten kwas mlekowy .Od urodzenia bierze topamakx i frizium

dodany: 2014-04-12 19:33:23, przez: Alicja


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć