Warszawa

Porady naszych Ekspertów

4,5-latek mało mówi

Dzień dobry Pani Profesor.
Mam 4,5-letniego chłopca, który bardzo mało mówi, jakieś pojedyncze wyrazy bądź bardzo krótkie zdania, ładnie stara się powtarzać. Chodzimy do neurologopedy raz w tygodniu, w przedszkolu chodzi do logopedy i w domu z nim ćwiczę, choć nie za bardzo w domku chce ćwiczyć. Wiem, że u logopedy bardzo ładnie ćwiczy i chce ćwiczyć natomiast w domu różnie. Kupiliśmy książeczki "Kocham czytać" i właśnie na nich pracujemy w domu. Robiłam mu również EEG czy wszystko z główką dobrze, ale wyszło dobrze. Robiłam również integracje sensoryczną, ale też wyszła dobrze. Mamy jeszcze iść zrobić diagnozę Tomatisa. Nie wiem jak jeszcze bym mu mogła pomóc. Czy mogłaby mi Pani coś podpowiedzieć bądź może zna Pani kogoś godnego polecenia w Warszawie, kto by mi mógł pomóc rozwiązać ten problem?
Pani Profesor, jeszcze jedno pytanie i jeden problem nie mogę go nauczyć robienia kupki na ubikację - cały czas robi do majteczek. Nie wiem czy nie rozumie, czy może się boi. Mówi, że nie chce tam robić. A jak już zrobi to mówi, że jest kupa. Z siusianiem nie ma żadnych problemów, natomiast z kupką nie wiem jak go mam przekonać. Bardzo proszę o pomoc.
Z góry serdecznie dziękuję.
Ewelina
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Ewelino,

Na stronie www.szkolakrakowska.pl znajdzie Pani logopedów, terapeutów pracujących metodą krakowską w Warszawie.
Co do toalety proszę spróbować podawać soki lub rozpieczone w
piekarniku lub mikrofalówce jabłko. Być może stolce są twarde i
dziecko odczuwa dyskomfort.
Warto też zorientować się kiedy najczęściej chłopiec się wypróżnia i
sadzać wówczas na toalecie.
Bardziej jednak mnie niepokoi opóźniony rozwój mowy Synka.


Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)