Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Uczucie zimna

Witam Panią, u mojego 3 letniego synka pojawiają się od 3 tygodni okresy, podczas których dziecko skarży się na zimno (temperatura pomieszczenia 21-23 oC, ciepłota ciała 36,6 oC)) i towarzyszy temu odruch ciałka, jak przy przejściu dreszczy. Podczas takiego „napadu” synek jest przytomny i kontaktowy, nie ma wymiotów ani gorączki, nie oddaje też bezwiednie moczu. „Napad” trwa ok 1-1,5h i synek podczas niego płacze (płacz nie do utulenia), jest niespokojny, nie może sobie znaleźć miejsca, napina mięśnie pośladków. Takie objawy występują nieregularnie, czasami jest 2-3 dni przerwy, a czasami pojawią się 2 razy w ciągu dnia. Cechą wspólną jest to, że występują przed porą snu (zarówno południową jaki i wieczorną). Ostatnio nawet w czasie snu. Wykonaliśmy badanie moczu (wszystko w normie, tylko ph podwyższone=8), morfologię (lymph, lymph%, mix, mix% podwyższone, neut% i hct obniżone), biochemia w normie, tsh w normie, ob w normie. Bardzo mnie niepokoją te odruchy synka, wcześniej nie mieliśmy z nim żadnych problemów zdrowotnych (uskarżał się kiedyś tylko na ból brzucha. W czasie Bożego Narodzenia był też światłowstręt, ale ustępował po wyłączeniu lampek choinkowych). Obecnie był przebadany stetoskopem: serce i płuca w normie, nie ma też problemu w uszach i brzuch podczas badania dłońmi nie odbiegał od normy. Pani doktor, proszę doradzić, jakie badania powinnam jeszcze zrobić, aby lekarz mógł go dobrze zdiagnozować i leczyć. Byliśmy już u 2 pediatrów i żaden nie wiedział co mu jest. Był również na oddziale neurologii we Wrocławiu na Kasprowicza, ale „ataki” nie pojawiły się, a drobne incydenty wzdrygania się dziecka, wg pani ordynator, nie były podstawą do pobytu szpitalnego. Nadmienię, że w szpitalu nie zrobiono mu żadnych badań. W rodzinie nikt nie choruje, ani nie chorował na przewlekłe choroby, synek rozwija się prawidłowo, ciąża przebiegała bez powikłań, urodził się o czasie, starsza siostra (15 lat) jest zdrowa. Proszę o pomoc!

Pytanie przysłała pani Agnieszka
 Dr n. med. Adrianna Wilczek - Specjalista neurologii dziecięcej

Dr n. med. Adrianna Wilczek

Specjalista neurologii dziecięcej

Odpowiedź:

Witam Panią,
uważnie przeczytałam Pani list. Podane objawy i czas ich utrzymywania są niecodzienne. Myślę, że logiczną kolejnością musi być bardzo dokładna diagnostyka celem wykluczenia ewentualnego procesu zapalnego. Czyli koniecznie wszystkie wykładniki procesu zapalnego : OB.CRP, bialka i elektoforeza, ASO, morf z rozmazem, GOT, GPT, mocznik, kreatynina, mocz dokładnie pobrany - ze środkowego strumienia - dwukrotnie i hormony tarczycy.
Na wszelki wypadek też ocenę gospodarki wapniowo-fosforanowej z fosfatazą alkaliczną. Warto też wykonać dokładne badanie USG jamy brzusznej (z dokładną oceną u doświadczonego w tym temacie lekarza np.dr Ćmikiewicz)
Mam nadzieję, że ząbki są bez próchnicy i że poddano ocenie węzły chłonne. Czy objawy były poprzedzone jakąś, nawet banalną infekcją. Czy apetyt jest dobry, czy waga jest na stałym poziomie? Czy ogrzanie pomieszczenia przynosi efekt i czy mały najchętniej wtedy leży. Czy są jakieś inne nietypowe zachowania synka. I czy nic się w domu nie zmieniło ?!(np. wyjazd taty do pracy poza miejscem zamieszkania) etc. Proszę zachować spokój. Kupić emlę - maść przeciwbólową znieczulająca miejsce wkłucia - przed pobraniem krwi ok. 20 min. Czekam na informację, wtedy podejmę decyzje co do dalszych działań.

 

Pozdrawiam serdecznie.
Proszę o kontakt na mój własny e-mail. Mam już własną stronę internetową: www.neurologdzieciecywilczek.pl

dr n.med Adrianna Wilczek

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzenia neurologiczne

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć