Warszawa

 8. Warszawskie Targi Książki
Warszawa, Praga Północ Impreza okolicznościowa

8. Warszawskie Targi Książki

od 18 maja do 21 maja 2017
Wpis archiwalny

Blisko 800 wystawców z 32 krajów, 1000 twórców, 1500 wydarzeń – tak zapowiadają się rozpoczynające się 18 maja 8. Warszawskie Targi Książki, największe międzynarodowe wydarzenie tej branży w Polsce.


W tegorocznej ósmej już edycji Warszawskich Targów Książki weźmie udział blisko 800 wystawców z 32 krajów: Argentyny, Australii, Belgii, Białorusi, Chile, Chin, Chorwacji, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Japonii, Korei, Kostaryki, Litwy, Macedonii, Niemiec, Peru, Polski, Portoryko, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.


Miłośnicy książek i czytania będą mieli niepowtarzalną okazję do zdobycia autografów, zakupu nowości i uczestniczenia w ciekawych wydarzeniach. Z czytelnikami, podczas czterech majowych dni na PGE Narodowym, spotka się około 1000 twórców. Organizatorzy wraz z partnerami przygotowali niezwykle bogatą ofertę - 1500 pozycji programowych: spotkań z autorami, debat, konferencji, warsztatów, lekcji literatury i historii, atrakcji dla dzieci, wydarzeń artystyczno-literackich, nagród literackich i branżowych, konkursów i wystaw.


Niemcy Gościem Honorowym

Od 18 do 21 maja 2017 roku Niemcy będą Gościem Honorowym 8. Warszawskich Targów Książki. Motto programu przygotowanego przez Frankfurckie Targi Książki oraz Goethe-Institut we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec brzmi „Worte bewegen. Siła słów“. Program prezentuje literaturę jako przestrzeń otwartego dialogu oraz wymiany myśli, emocji i informacji. Stoisko Niemiec, stanie się miejscem prezentacji różnorodności niemieckiej kultury i książki. Jego szczególnym gościem będzie laureatka literackiej Nagrody Nobla, Herta Müller. W skład silnej reprezentacji przedstawicieli literatury niemieckiej wejdą m.in.: autorka wielu bestsellerowych powieści – Charlotte Link, a także Wolfgang Bauer, Artur Becker, Jakob Hein oraz Alice Pantermüller i Daniela Kohl. W sumie Warszawę odwiedzi 11 autorów z Niemiec. W programie nie zabraknie debat na ważne i nie tylko literackie tematy, spotkań branżowych oraz warsztatów i zajęć dla dzieci. Będzie też okazja do spotkania i poznania oferty niemieckich wydawców – na Warszawskich Targach Książki 66 wystawców zaprezentuje około 800 książek. 1000 twórców – pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, dziennikarzy, ludzi świata kultury


Bogaty program spotkań, warsztatów i zajęć dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży oraz rodziców z dziećmi

 

Dzięki współpracy programowej m. in. z: portalem Czas Dzieci, Festiwalem Literatury dla Dzieci, Wszechnicą PAN, Muzeum Literatury, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Etnograficznym, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Ośrodkiem KARTA, Uniwersytetem im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Wszechnicą PAN, przygotowaliśmy niezwykle bogaty program dla dzieci i młodzieży. Lekcje literatury i historii, warsztaty, spotkania z twórcami książek dziecięcych i młodzieżowych oraz wystawy. Atrakcji nie zabraknie, zwłaszcza, że w WTK udział weźmie łącznie 115 twórców – autorów i ilustratorów książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Margarett Borroughdame, Alice Pantermüller i Daniela Kohl, Martin Widmark, Ifi Ude, Bohdan Butenko, Edward Lutczyn, Maciej Wojtyszko, Joanna Olech, Ewa Chotomska, prof. Joanna Papuzińska, Joanna Rusinek, Barbara Kosmowska, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Widłak, Agnieszka Stelmaszyk, Cezary Harasimowicz i Marcin Szczygielski. Nie zabraknie też nowości wydawniczych!


Mocne akcenty warszawskie

Stołeczne stoisko „Zaczytana Warszawa” poświęcone będzie głównie Nagrodzie Literackiej m. st. Warszawy, która obchodzi właśnie swoje dziesięciolecie. Wystawa poświęcona historii Nagrody, prezentacja książek laureatów i autorów nominowanych do Nagrody oraz spotkania z twórcami to mocne akcenty warszawskiego programu WTK. Warszawa jest także fundatorem drugiej ważnej nagrody literackiej - na stoisku można będzie zobaczyć i kupić książki-laureatki Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego. Na stoisku m. st. Warszawy nie zabraknie też warszawskich instytucji kultury. Bogatą kolekcję wydawnictw poświęconych historii miasta i jego współczesności, a także kulturze i sztuce, zaprezentują: Dom Spotkań z Historią, Muzeum Postania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Warszawy. Stołeczne Biuro Turystyczne zachęcać będzie gości Targów do zapoznania się z atrakcjami Warszawy i do zwiedzania stolicy.


Festiwal Komiksowa Warszawa

Festiwal to największa i najlepsza komiksowa impreza w Warszawie, od początku związana z WTK. W programie spotkania z autorami komiksów z całego świata, warsztaty i wystawy komiksowe. Na tegorocznym festiwalu będziemy gościć, autorów światowej sławy takich jak: Dave McKean (brytyjski rysownik, premiera powieści graficznej „Klatki”), Gipi (włoski autor komiksów), James Sturm (amerykański autor powieści graficznych). Poza nimi wielu znanych polskich i zagranicznych autorów komiksów dla dzieci i dojrzałych czytelników. Szczególnym wydarzeniem będzie obecność francuskich autorów komiksu „Irena”, o Irenie Sendlerowej, którego polska premiera ma miejsce zaledwie 2 miesiące po francuskiej.


Konkursy, nagrody, wyróżnienia i nominacje

Warszawskie Targi Książki to wyjątkowy czas dla czytelników i twórców. Co roku w czasie ich trwania poznajemy nominowanych do: Nagrody Literackiej GDYNIA, Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA oraz laureatów: Honorowej Nagrody WTK IKAR, Międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagrody w Konkursie za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Dziennika Gazety Prawnej ECONOMICUS, Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumacza literatury naukowej, Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Bibliotekarz Roku”, Nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną, 57. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych „Wydawcy wybierają Drukarnie”.


Państwa uwadze szczególnie POLECAMY wybrane spotkania oraz premiery książek na 8. WTK

Z materiałów przesłanych przez naszych wystawców przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych wydarzeń, spotkań i książkowych premier. Zapraszamy na naszą stronę: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/


8. Warszawskie Targi Książki 2017: PGE Narodowy Al. Ks. Poniatoskiego 1

18 maja 2017 (czwartek) 10.00-18.00 20 maja 2017 (sobota) 10.00-19.00
19 maja 2017 (piątek) 10.00-19.00 21 maja 2017 (niedziela) 10.00-17.00


Uroczyste otwarcie 8. Warszawskich Targów Książki i 11. Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA odbędzie się 18 maja o godz. 12.00, na Scenie Głównej.


Bilety dostępne będą w kasach targowych w dniach i godzinach otwarcia Targów. Przedsprzedaż biletów na Warszawskie Targi Książki prowadzimy na stronie internetowej: twojbilet24.pl.

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć