Wyobraźnia nie zna granic. Wiedzą o tym dzieci rysując różowe słonie. Z wiekiem to co racjonalnie nie odzwierciedla świata wydaje się być niepoważne. Aż pewnego dnia trafiamy do pracy, w której wymaga się od pełnoletniego obywatela kreatywności. "Otwórz wyobraźnię", "Spróbuj stworzyć inne rozwiązanie!" - w tych momentach można pożałować zbyt racjonalnego myślenia.
Stop! Wróćmy do momentu, w którym małe pudełko po jogurcie może zmienić swoje zastosowanie, do chwili kiedy możemy odpłynąć myślą ku absolutnej fantazji. Bez winy.
Takie są też miniatury Roberta Romanowicza. Każdy ich element przypomina zwiedzającym, iż dorosły też ma prawo zabawy z wyobraźnią.
Fotografie prac artysty posłużyły jako ilustracje w książkach dla dzieci. Czytelnik może zobaczyć tytułową "drugą stronę ilustracji". Na pytania odnośnie najnowszej wystawy w Muzeum Miasta Gdyni odpowiada nam kuratorka wystawy: Martyna Groth.
Skąd pomysł na chyba pierwszą dedykowaną najmłodszym wystawę w Muzeum Miasta Gdyni?
Martyna Groth: Od dawna dojrzewał pomysł przygotowania wystawy edukacyjnej, która byłaby skierowana szczególnie do dzieci. Przygotowanie wystawy dla najmłodszych to nie lada wyzwanie!
Szczególnie ważne jest jej dostosowanie do potrzeb i możliwości percepcyjnych najmłodszych. Przygotowując "Po drugiej stronie ilustracji. Miniatury Roberta Romanowicza", zwracałam uwagę między innymi na poziom wzroku dzieci, czytelność czcionki, łatwe i przystępne teksty, a także przygotowanie przestrzeni, w których najmłodsza publiczność może twórczo działać, jak to ma miejsce w Generatorze Opowieści oraz Pracowni Miniatury.
Dlaczego miniatury pana Roberta?
Martyna Groth: Robert Romanowicz jest jednym z najciekawszych polskich ilustratorów. Zachwyciły mnie miniatury, które stworzył do "Kapselka" Kamila Niewińskiego.
Proces ich przygotowania trwał blisko dwa miesiące i wymagał ogromnej cierpliwości i pracowitości. Robert stworzył je z materiałów z odzysku, co jest również niezwykle ważne. Pokazując dzieciom gabinety, biblioteki lub magiczny las, opowiadamy o tym, z czego poszczególne elementy zostały wykonane. Zwracamy uwagę na fakt, iż możemy wykreować różne światy z naprawdę prostych i dostępnych materiałów.
Uważam, że miniatury i ilustracje Roberta Romanowicza są niezwykle piękne i warto pokazać je dzieciom i dorosłym w Muzeum Miasta Gdyni.
W Muzeum zaaranżowana przestrzeń wystawy zachęca do zwiedzania. Zobaczycie tu też tunnel booki, które skradły nasze redakcyjne serce. Wystawa jest otwarta do 18 czerwca 2017.
W związku z wystawą prowadzone są też liczne warsztaty w przestrzeni Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni.