W KINACH 4 LISTOPADA 2016
Powstały na bazie autobiograficznej powieści Rona Suskinda (dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera) dokument opowiada historię 23-letniego Owena Suskinda - autystycznego syna pisarza, który wbrew przeciwnościom losu i przy pomocy postaci z kreskówek Disneya uczył się jak żyć w prawdziwym świecie. Reżyserii tego niezwykłego filmu podjął się Roger Ross Williams - laureat Oscara. Jego krótkometrażowy dokument "Muzyka Prudence" (2010) swego czasu pokonał w oscarowej rywalizacji m.in. polskiego "Królika po berlińsku" Bartka Konopki.
"Życie animowane" to niezwykle ciepły i poruszający dokument potwierdzający maksymę, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Gdy w wieku trzech lat Owen Suskind zaczął tracić zdolność chodzenia i mówienia, a współczesna medycyna nie była w stanie mu pomóc jego przyszłość wyglądała dosyć ponuro. Na ratunek przyszły animacje z wytwórni Walta Disneya, dzięki którym chłopak zaczął stopniowo reagować na bodźce docierające do niego z ekranu telewizora oraz porozumiewać z najbliższą rodziną.
"Życie animowane" zostało bardzo ciepło przyjęte podczas tegorocznego festiwalu w Sundance, gdzie Roger Ross Williams otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię filmu dokumentalnego oraz nagrodę publiczności.
GŁOSY PRASY
Dokumentalista Roger Ross Williams w prosty, poruszający sposób spogląda na młodego mężczyznę z autyzmem, dla którego postaci z animacji Disneya stały się zbawienne. To najlepszy film Disneya, który nie powstał w jego wytwórni.
Indiewire
Jeśli wierzycie w magię "Życie animowane" stanie się dla was eliksirem. Promienna, podnosząca na duchu historia autystycznego chłopca, który wychodzi poza swój stan zdrowia i może na nowo zmierzyć się z wyzwaniami życia dzięki animowanym filmom Disneya.
The Hollywood Reporter
Zabawny, wzruszający, ważny dokument autorstwa Rogera Rossa Williamsa ("Bóg kocha Ugandę") podkreślający, że ucieczka może stać się ratunkiem.
Rolling Stones
W "Życiu animowanym" ograniczony umysł odnajduje wolność.
New York Times
Niezwykle poruszający dokument zabierający nas do wnętrza autystycznej osoby, badający pomocniczą rolę filmów w ich komunikacji ze światem zewnętrznym.
The Guardian
Urzekający portret młodzieńca, dla którego filmy Disneya stały się ratunkiem, drogą postępu i porozumienia.
Variety